• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gry-Online  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krzysztof Gonciarz (ur. 19 czerwca 1985 w Krakowie) – polski publicysta, recenzent gier komputerowych, podróżnik, vloger i autor książek.GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.

  Gry-Online (zapisywane jako GRY-OnLine) – grupa polskich serwisów internetowych poświęconych grom komputerowym i rozrywce elektronicznej, na których zamieszczane są recenzje, poradniki, materiały filmowe i wiadomości z branży elektronicznej rozrywki. Publikowane są również materiały dotyczące innych dziedzin popkultury, takich jak popularne seriale czy filmy. W skład grupy wchodzą m.in. serwis Gry-Online, serwisy tvgry.pl i gameplay.pl oraz anglojęzyczna witryna GamePressure.com, korzystająca z zasobów serwisu Gry-Online.

  Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Właścicielem grupy Gry-Online jest mieszcząca się w Krakowie firma Gry-Online S.A. Jej prezesem od 2002 roku jest Mariusz Klamra, w skład zarządu wchodzą także Rafał Swaczyna, Michał Bobrowski i Przemysław Bartula. Od maja 2011 Gry-Online S.A. było częścią NFI Empik Media & Fashion. Pod koniec czerwca 2017 EMF wykupiło pozostałe akcje spółki i podpisało umowę z Webedia Germany, niemieckim oddziałem Webedia Group, które przejęło 100% udziałów. Z firmą związanych jest prawie 100 osób – pracowników etatowych i współpracowników.

  Grand Theft Auto IV (również: GTA IV, GTA 4) – komputerowa gra akcji wyprodukowana i wydana przez Rockstar Games. Jest to dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Wersja konsolowa miała zostać wydana jeszcze wcześniej, bo w październiku 2007 roku. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na E³ w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.

  Serwis Gry-Online[ | edytuj kod]

  Najważniejszym elementem grupy jest serwis Gry-Online, który zadebiutował 1 stycznia 2001 roku, a następnie był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Jego redaktorem naczelnym jest obecnie Krystian „U.V. Impaler” Smoszna. W przeszłości funkcję tę pełnili Borys „Shuck” Zajączkowski i Łukasz „Verminus” Malik.

  Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube.

  Serwis internetowy publikuje informacje i artykuły dotyczące gier komputerowych przeznaczonych na komputery PC, a także konsole Xbox (Xbox 360 i Xbox One), PlayStation (PlayStation Vita, PlayStation Portable, PlayStation 3 i PlayStation 4), Nintendo (Switch, Wii, Wii U i 3DS) oraz urządzenia mobilne (z systemami Android i iOS). W poprzednich latach opisywano również produkcje na takie platformy, jak Xbox, GameCube, PlayStation 2, Game Boy Advance i Windows Phone.

  PlayStation Vita (nazwa kodowa Next Generation Portable) – przenośna konsola gier wideo firmy Sony, która została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011 roku. Jest to następca konsoli PlayStation Portable. Urządzenie zadebiutowało w Japonii 17 grudnia 2011 roku, a na rynku europejskim i amerykańskim pojawiła się 22 lutego 2012 roku. Jest konkurentem przenośnej konsoli Nintendo 3DS, która miała swą premierę w pierwszym kwartale 2011 roku.Twitch (Twitch.tv) – strona internetowa będąca platformą medialną udostępniającą wideo strumieniowe (na żywo), przeznaczona w głównej mierze do transmisji sportu elektronicznego oraz gier komputerowych. Strona została założona w czerwcu 2011 przez współwłaścicieli serwisu Justin: Justina Kana i Emmetta Sheara. Według danych serwisu, stronę miesięcznie odwiedza 45 milionów widzów.

  Historia witryny[ | edytuj kod]

  Korzenie witryny sięgają połowy roku 2000, gdy zarejestrowana została spółka Gry-Online sp. z o.o. Jej pomysłodawcami i założycielami byli Mariusz Klamra, Wojciech Antonowicz i Rafał Swaczyna, a współtwórcami Janusz Burda i Tomasz Pyzioł. Do serwisu internetowego, który zadebiutował 1 stycznia 2001, dołączyli wkrótce m.in. Przemysław Bartula, Michał Bobrowski oraz Marcin Hajek.

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.

  Encyklopedia Gier[ | edytuj kod]

  Filarem strony jest Encyklopedia Gier, która zawiera m.in. opisy, zdjęcia, filmy, daty premier, wymagania sprzętowe, oceny PEGI oraz wymagania techniczne 22 019 grup gier (stan na 11 marca 2019). W skład tej części serwisu wchodzą także rankingi gier, katalog firm produkujących i wydających gry komputerowe w Polsce i na świecie, a także galeria zrzutów ekranowych i obrazów koncepcyjnych ze znajdujących się w encyklopedii tytułów. Wpisy encyklopedyczne prowadzą również do działu GOL Video – zbioru materiałów wideo dotyczących gier komputerowych (trailerów, zapowiedzi, fragmentów rozgrywki, wywiadów z twórcami itd.).

  Assassin’s Creed Origins – przygodowa gra akcji stworzona przez kanadyjskie studio Ubisoft Montreal. Dziesiąta część serii Assassin’s Creed. Została wydana 27 października 2017 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Akcja gry toczy się w starożytnym Egipcie, a gracz wciela się w postać wojownika Bayeka i poznaje genezę zakonu asasynów. Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.

  Poradniki[ | edytuj kod]

  Serwis publikuje też poradniki do gier, w których umieszczane są informacje m.in. o różnych możliwościach przejścia danych etapów rozgrywki, mapach, zestawach osiągnięć, a także porady. Poradniki zilustrowane są screenami z rozgrywki, graficznymi schematami, a okazyjnie również krótkimi filmikami.

  Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

  Serwis informacyjny[ | edytuj kod]

  W skład serwisu informacyjnego wchodzi m.in. newsroom, czyli dział, w którym publikowane są codziennie informacje dotyczące gier, a także sprzętu oraz filmów i seriali. Dodatkowo serwis zawiera recenzje gier (zwieńczone oceną w skali 1–10), zapowiedzi oraz publicystykę, poświęconą różnym seriom, produkcjom oraz wydarzeniom w branży.

  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Red Dead Redemption 2 – przygodowa gra akcji osadzona w realiach Dzikiego Zachodu, stworzona i wydana przez Rockstar Games. Gra została wydana na platformy Xbox One oraz PlayStation 4 26 października 2018, a 5 listopada 2019 wydano wersję na Microsoft Windows. Jest to kontynuacja serii Red Dead. Gra stanowi prequel poprzedniej odsłony – Red Dead Redemption. Redaktor magazynu „Forbes” uznał, że Red Dead Redemption 2 może być jedną z lepiej sprzedających się produkcji tego roku, a inni wydawcy mogą na tym stracić.

  Plebiscyt „Gra Roku”[ | edytuj kod]

  O nagrodach dla najlepszych gier roku decydują czytelnicy, którzy rozstrzygają tę kwestię w corocznym głosowaniu. Osobno swoje typy podaje także redakcja serwisu. Pierwsza edycja plebiscytu rozpoczęła się w 2006 roku. Wcześniej konkursy na najpopularniejszy tytuł odbywały się na podobnych zasadach, ale pod innymi nazwami (Plebiscyt GOL, GOL ASY).

  PlayStation Portable (oficjalny skrót: PSP) – przenośna konsola gier wideo produkowana i sprzedawana przez Sony Computer Entertainment. Po raz pierwszy o pracach nad konsolą wspomniano na E3 2003, a pierwsza jej odsłona miała miejsce 11 maja 2004 na konferencji prasowej Sony przed E3 2004. Urządzenie zostało wydane w Japonii 12 grudnia 2004 roku, w Ameryce Północnej 24 marca 2005, a w regionie PAL (m.in. Europa i Australia) 1 września 2005.Wii U – konsola gier wideo wyprodukowana przez japońską firmę Nintendo. Konsola została oficjalnie zapowiedziana 25 kwietnia 2011. Pojawiła się w sprzedaży 18 listopada 2012 roku w Ameryce Północnej. Premiera w Europie odbyła się 30 listopada, w Japonii 8 grudnia 2012. Prototyp Wii U został zaprezentowany 7 czerwca 2011 na targach E3.
 • GOL ASY. Najlepsza gra roku 2003 – Call of Duty.
 • Najpopularniejsza Gra Roku 2004 – Need for Speed: Underground 2.
 • Gra na Medal 2005 – Need for Speed: Most Wanted (pod patronatem Gry-Online wspólnie z czasopismami „Komputer Świat Gry” i „Play”).
 • Gra Roku 2006 – The Elder Scrolls IV: Oblivion.
 • Gra Roku 2007 – Wiedźmin.
 • Gra Roku 2008 – Grand Theft Auto IV.
 • Gra Roku 2009 – Assassin’s Creed II.
 • Gra Roku 2010 – Mass Effect 2.
 • Gra Roku 2011 – The Elder Scrolls V: Skyrim.
 • Gra Roku 2012 – Far Cry 3.
 • Gra Roku 2013 – Grand Theft Auto V.
 • Gra Roku 2014 – Dragon Age: Inkwizycja.
 • Gra Roku 2015 – Wiedźmin 3: Dziki Gon.
 • Gra Roku 2016 – Uncharted 4: Kres złodzieja
 • Gra Roku 2017 – Assassin’s Creed Origins
 • Gra Roku 2018 – Red Dead Redemption II
 • W zorganizowanym w 2011 roku konkursie na „Grę Dekady” (2001-2011) zwycięzcą została produkcja Wiedźmin, dzieło studia CD Projekt RED. Dalsze miejsca zajęły kolejno: Diablo II: Lord of Destruction, Gothic i Mafia.

  Call of Duty – strzelanka pierwszoosobowa osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez amerykańskie studio Infinity Ward i wydana przez Activision na komputery osobiste. Jej premiera na świecie odbyła się 29 października 2003 roku, a w Polsce – 5 grudnia tego samego roku. Jest to pierwsza część serii gier komputerowych Call of Duty. Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

  tvgry.pl[ | edytuj kod]

  W 2009 roku z redakcji Gry-Online wydzielono zespół skupiony wokół podserwisu tvgry.pl, pomyślanego jako telewizja internetowa dla graczy. Z biegiem lat zespół ten w coraz większym stopniu wybijał się na niezależność, a przez jego szeregi przewinęły się takie postacie jak Krzysztof Gonciarz, Maciej „Von Zay” Makuła, Marcin „Del” Łukański, Remigiusz „Rock” Maciaszek czy Patryk „Rojo” Rojewski. Obecnym redaktorem prowadzącym serwisu jest Grzegorz „Gambrinus” Bobrek. Dziś wiodący obszar działalności tvgry.pl stanowi platforma YouTube, na której treści są publikowane poprzez trzy kanały: TVGRYpl, TVGRYplus i TvFilmy. Zespół regularnie organizuje też transmisje na żywo na Twitchu.

  Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Far Cry 3 – gra akcji wydana w 2012 roku przez Ubisoft. 1 maja 2013 roku nastąpiła premiera samodzielnego dodatku Far Cry 3: Blood Dragon.
  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  Komputer świat GRY – czasopismo wydawane przez Axel Springer Polska. Od 2008 roku ukazywał się jako dwumiesięcznik. 11 grudnia 2012 trafił do kiosków ostatni numer czasopisma z powodu zachodzących zmian na rynku wydawniczym.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Assassin’s Creed II – przygodowa gra akcji stanowiąca kontynuację wydanego w 2007 roku Assassin’s Creed. Premiera na Xboksa 360 i PlayStation 3 miała miejsce 17 listopada 2009 roku. Wersja gry na Microsoft Windows ukazała się w Polsce 4 marca 2010 roku, w Europie 5 marca, a w USA 9 marca.
  CD Projekt RED – polski producent gier komputerowych, powstały w 2002 roku jako spółka zależna od CD Projekt (pierwszej spółki o tej nazwie, obecnie cdp.pl). Studio należało do holdingu CD Projekt Investment, połączonego później ze spółką Optimus. Siedziba firmy znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt RED stało się oddziałem prawnie będącym częścią spółki CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt RED SA).
  PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.