• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gruta

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Województwo istniejące w latach 1975-1998, ze stolicą w Toruniu. Położone było w centralnej Polsce, sąsiadowało z województwami: bydgoskim, elbrąskim, włocławskim, ciechanowskim i olsztyńskim
  Droga wojewódzka nr 538 - droga wojewódzka łącząca Radzyń Chełmiński z Rozdrożem. W Nowym Mieście Lubawskim łączy się z DK15, która zapewnia dojazd w stronę Torunia i Ostródy.

  Grutawieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta.

  Podział administracyjny[edytuj kod]

  Ochotnicza Straż Pożarna w Grucie
  Urząd pocztowy oraz przystanek autobusowy w Grucie

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Gruta.

  PZL P.11 (zwany potocznie "jedenastką") – polski samolot myśliwski konstrukcji inżyniera Zygmunta Puławskiego z okresu przed II wojną światową.Florian Maria Stanisław Laskowski (ur. 5 maja 1902 w Sieradzu, zm. 2 września 1939 w Grucie) – polski lotnik, kapitan pilot.

  Demografia[edytuj kod]

  Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 1290 mieszkańców. Jest największą miejscowością gminy Gruta.

  Drogi wojewódzkie[edytuj kod]

  Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 538.

  Krótki opis[edytuj kod]

  We wsi znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Gminy, Urząd Pocztowy, stacja paliw, kilka obiektów handlowych, ośrodek zdrowia, apteka i przystanek autobusowy. Ponadto kiedyś istniało kółko rolnicze.

  Szkolnictwo[edytuj kod]

  W Grucie znajduje się Zespół Szkół w Grucie, w której w skład wchodzą:

  Wiktor Kulerski (ur. 20 marca 1865 w Grucie, zm. 18 września 1935 w Owczarkach koło Grudziądza) – polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, senator II i III kadencji.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • Szkoła Podstawowa im. Floriana Laskowskiego
 • Gimnazjum w Grucie
 • Zabytki[edytuj kod]

  Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

  Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisane są:

 • kościół pw. Wniebowzięcia NMP, XIV w., 1670, nr rej.: A/359 z 13.07.1936
 • park dworski, k. XIX w., nr rej.: 516 z 16.02.1987
 • Kościół ceglany z około 1270 r. w stylu gotyckim, wielokrotnie odbudowywany, m.in. po 1747 r. i po 1846 r.; jednonawowy. Wieża frontowa powstała w 1670 r.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Między jeziorami Księże i Dużym położone jest grodzisko z XIII-XIV wieku.

  Znane osoby[edytuj kod]

 • 20 marca 1865 urodził się tu Wiktor Kulerski (zm. 1935), polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca. W Grucie znajduje się biblioteka jego imienia.
 • 2 września 1939 na pola wsi Gruta spadł zestrzelony samolot PZL P.11c, hitlerowcy uniemożliwili udzielenie pomocy pilotowi kapitanowi Florianowi Laskowskiego (ur. 1902), który zmarł z upływu krwi. Jest on patronem szkoły podstawowej w Grucie.
 • Ciekawostki[edytuj kod]

  9 września 2014 roku na polach koło Gruty z powodu gęstej mgły wylądowały amerykańskie śmigłowce.

  Grodzisko, grodziszcze, horodyszcze – pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej w postaci kolistego (w podstawie) lub wielobocznego wzniesienia, zazwyczaj z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Na terenie dzisiejszej Polski grody budowane były w dwóch okresach: w późnej epoce brązu i wczesnej epoki żelaza (czasy kultury łużyckiej i kultury pomorskiej) oraz w okresie wczesnego średniowiecza (od VII-VIII w. n.e.).Gmina Gruta – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Parafia Wniebowzięcia NMP w Grucie
 • Niemieckie represje wobec ludności Łasina (1939)
 • Przypisy

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Paweł Grochowski, Niedoceniona perełka architektury, "Kalendarz Grudziądzki", ISSN 1427-700X, 7, 2003
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Gruta w Toruńskim Serwisie Turystycznym
 • Powiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie – parafia rrzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w Dekanacie Radzyńskim, z siedzibą w Grucie  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Niemieckie represje wobec ludności Łasina (1939) – masowe represje wobec ludności Łasina i okolicznych miejscowości, zastosowane przez okupantów niemieckich jesienią 1939. W ramach akcji „politycznego oczyszczania terytorium” członkowie paramilitarnego Selbstschutzu zamordowali wówczas ok. 150 mieszkańców powiatu grudziądzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.