• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gruppo Ortles-Cevedale

  Przeczytaj także...
  Przełęcz Gavia (niem. Gaviapass wł. Passo di Gávia) - przełęcz w Alpach Retyckich położona na wysokości 2621 m n.p.m. Leży w północnych Włoszech na granicy prowincji Sondrio i Brescia blisko granicy ze Szwajcarią. Przełęcz ta łączy Bormio na północy z Ponte di Legno na południu. Gavia oddziela masyw Sobretta-Gavia od reszty masywu Ortleru.Vertainspitze lub Vertain Spitze, wł. Cima Vertana – szczyt w Tyrolu Południowym (od 1919 r. pod administracją włoską). Należy do Masywu Ortleru w Alpach Retyckich. Góra ma dwa wierzchołki: wyższy, o wysokości 3545 m i niższy, o wysokości 3389 m.
  Ortler (wł. Ortles) - szczyt w Alpach Retyckich, części Alp Wschodnich. Lezy w północnych Włoszech w regionie Południowy Tyrol, blisko granicy ze Szwajcarią. W przeszłości był najwyższym szczytem Austro-Węgier, obecnie to najwyższy szczyt Południowego Tyrolu, a zarazem jeden z najwyższych w Alpach Wschodnich. Wysokość 3905 m n.p.m., na starszych mapach podawane jest 3899 m n.p.m..
  Ortler – najwyższy szczyt grupy
  Najwyższe szczyty pasma – widok z powietrza

  Gruppo Ortles-Cevedale, Ortler-Alpen – grupa górska w Alpach Wschodnich, na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Nazwa łańcucha pochodzi od jego najwyższego szczytu – Ortlera, który osiąga wysokość 3905 m.

  Gryzonia (niem. Graubünden, wł. Grigioni, romansz Grischun, skrót: "GR") – szwajcarski kanton w Alpach, na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Używane języki to niemiecki, włoski i romansz. Stolica – Chur, najstarsze miasto Szwajcarii z XII-wieczną katedrą i Muzeum Retyckim. Inne znane miasta to Davos i St. Moritz. W Gryzonii znajdują się źródła Renu. Gryzonia jest największym i najbardziej wysuniętym na wschód kantonem Szwajcarii.Trydent (wł. Trento, Trentino), oficjalna nazwa Prowincja Autonomiczna Trydentu (wł. Provincia Autonoma di Trento) – prowincja o statusie autonomii, położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga. Obejmuje obszar historycznej, najdalej na południe wysuniętej części Tyrolu zwanej w j. wł. Trentino, zaś w j. niem. Welschtirol.

  Łańcuch leży w Tyrolu Południowym, w prowincjach Trydent i Sondrio, w części włoskiej oraz w Gryzonii w części szwajcarskiej.

  Ortler-Alpen oddzielone są od Alpi di Livigno (Livigno-Alpen) przez przełęcz Stelvio i dolinę rzeki Adda (Valtellina); od grupy Alpi dell’Adamello e della Presanella przez przełęcz Tonale; od Alp Ötztalskich przez dolinę rzeki Adygi (Vinschgau).

  Przed 1984 do Gruppo Ortles-Cevedale zaliczano położony na zachód od przełęczy Gavia łańcuch Gruppo Sobretta-Gavia.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Monte Zebrù to szczyt w Masywie Ortleru w szwajcarskich Alpach Retyckich. Leży na granicy dwóch włoskich prowincji: Południowy Tyrol i Sondrio. Góra posiada dwa wierzchołki: wyższy, północno-zachodni (3735 m n.p.m.) oraz niższy, południowo-wschodni (3724 m n.p.m.).

  W Ortler-Alpen biorą swój początek rzeki Adda, Oglio, Adyga i jej dopływ Noce.

  Szczyty[ | edytuj kod]

  Najwyższe szczyty Ortler-Alpen to:

 • Ortler (Ortles) 3905 m
 • Gran Zebrú (Königspitze) 3857 m
 • Cevedale 3774 m
 • Monte Zebrú 3735 m
 • Palòn de la Mare 3705 m
 • Punta San Matteo 3692 m
 • Punta Thurwieser (Thurwieserspitze) 3652 m
 • Monte Vioz 3645 m
 • Pizzo Tresero 3594 m
 • Trafoier Eiswand (Cima di Trafoi) 3565 m
 • Monte Pasquale (Osterberg) 3553 m
 • Vertainspitze (Cima Vertana) 3545 m
 • L'Angelo Grande (Hohe Angelusspitze) 3521 m
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, ss. 370—372; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-03-01].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-03-03]..mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

   Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

   Przełęcz Stelvio (wł. Passo dello Stelvio; niem. Stilfser Joch, 2757 m n.p.m.) – najwyższa przejezdna przełęcz we włoskich Alpach Wschodnich.Thurwieserspitze (wł. Punta Thurwieser) to szczyt w Masywie Ortleru, w Alpach Retyckich. Leży w północnych Włoszech, na granicy dwóch prowincji: Sondrio i Południowy Tyrol.
  3. Nazwa niemiecka: Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (1984). [dostęp 2016-03-03].
  4. SummitPost.org: Ortler / Ortles Group, chapter 13 - Sobretta-Gavia Group. [dostęp 2016-03-03].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ortler-Alpen na SummitPost.org
 • Warto wiedzieć że... beta

  Trafoier Eiswand (wł. Cima di Trafoi) – szczyt w Masywie Ortleru, w Alpach Retyckich. Leży w północnych Włoszech na granicy między dwiema prowincjami: Tyrolem Południowym i Sondrio.
  Adda (łac. Addus) – rzeka we Włoszech, lewy dopływ Padu. Długość 313 km. Wypływa w Alpach Retyckich. Płynie doliną Valtellina, między masywem górskim Bernina i Alpami Bergamskimi. Przepływa przez jezioro Como. Na rzece znajdują się elektrownie wodne. Jest ona połączona Kanałem Martesana z Mediolanem. Żeglowna w dolnym biegu na długości 125 km. Główne miasto nad Addą – Lecco.
  Passo del Tonale – przełęcz w Alpach Retyckich na wysokości 1883 m n.p.m., na pograniczu dwóch prowincji Brescia i Trydent w północnych Włoszech. Region turystyczny.
  Palòn de la Mare - szczyt w Masywie Ortleru, w Alpach Retyckich. Leży on na granicy między dwiema włoskimi prowincjami Sondrio i Trydent.
  Pizzo Tresero to szczyt w Masywie Ortleru, w Alpach Retyckich. Leży w północnych Włoszech, w prowincji Sondrio (Lombardia).
  Livigno-Alpen, Alpi di Livigno – pasmo górskie na pograniczu Włoch (Lombardia) i Szwajcarii (kanton Gryzonia). Jest częścią Alp Retyckich w Alpach Wschodnich. Główną miejscowością jest Livigno. Pasmo zaliczane jest do Alp Centralnych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.328 sek.