• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grupa galaktyk M83

  Przeczytaj także...
  Supergromada Lokalna (także Supergromada w Pannie; ang. Local Supercluster lub Virgo Supercluster) – supergromada zajmująca obszar o średnicy około 200 milionów lat świetlnych. W jej skład wchodzi około 100 gromad i grup galaktyk, których centrum stanowi masywna Gromada w Pannie. Na peryferiach tej supergromady znajduje się Grupa Lokalna Galaktyk, do której zaliczana jest nasza Droga Mleczna.NGC 5128 (również Centaurus A, ESO 270-9 lub PGC 46957) – galaktyka soczewkowata (S0), znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura w odległości 13 milionów lat świetlnych. Galaktyka ta ma 60 000 lat świetlnych średnicy. Została odkryta 29 kwietnia 1826 roku przez Jamesa Dunlopa. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk M83 i jest jedną z jej głównych galaktyk.
  Grupa Lokalna Galaktyk (lub po prostu Grupa Lokalna, Układ Lokalny; ang. Local Group) – grupa co najmniej 54 galaktyk, do której należy również nasza galaktyka – Droga Mleczna. Grupa ta rozciąga się na obszarze około jednego megaparseka (10 pc). Jest częścią Supergromady Lokalnej, znanej też jako Supergromada w Pannie.

  Grupa galaktyk M83 (Grupa Centaurus A, Grupa NGC 5128) – grupa galaktyk znajdująca się w gwiazdozbiorach Hydry, Centaura i Panny w odległości 14 milionów lat świetlnych.

  Jest to jedna z sąsiednich grup galaktyk Grupy Lokalnej. Grupa ta zawiera 7 dużych galaktyk w tym Messier 83, Centaurus A i NGC 4945. Do tej grupy prawdopodobnie należy również Galaktyka Cyrkla (ESO 97-13), która choć leży 25 stopni na południe od centrum grupy to jednak jej odległość jest jeszcze prawdopodobnie na tyle właściwa, by można ją było uznać za galaktykę grupy.

  Grupa galaktyk – układ niewielkiej (≤ 50) liczby galaktyk rozmieszczonych w obszarze o rozmiarach < 1 Mpc; na ogół w grupie galaktyk dominuje jedna lub kilka jasnych galaktyk otoczonych przez obiekty dużo słabsze, satelity i słabiej związane galaktyki. Droga Mleczna i Wielka Mgławica Andromedy są dominującymi galaktykami Grupy Lokalnej, zawierającymi ponad 90% jej masy. Określenia gromada używa się natomiast do zbiorowisk liczących od kilkudziesięciu do kilku tysięcy galaktyk.NGC 4945 (również PGC 45279) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura w odległości 13 milionów lat świetlnych. Została odkryta 29 kwietnia 1826 przez Jamesa Dunlopa. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk M83.

  Grupa M83 należy do Supergromady w Pannie.

  Galaktyki grupy[]

  Przypisy

  1. NASA/IPAC Extragalactic Database. W: Results for various galaxies [on-line]. [dostęp 2006-10-19].

  Linki zewnętrzne[]

 • Richard Powell: Grupa NGC 5128. W: Atlas Wszechświata [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-18)].
 • Grupa M83 w bazie SEDS (ang.)
 • Grupa galaktyk M83 w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
 • Hydra (łac. Hydra, dop. Hydrae, skrót Hya) – największy pod względem powierzchni gwiazdozbiór spośród wszystkich 88 i rozciąga się na ponad 1/4 drogi dookoła nieba. Głowa Hydry leży na południe od Raka i trochę na północ od równika niebieskiego, a ogon między Wagą i Centaurem, na południowej półkuli. Pomimo swojej wielkości Hydra nie ma wielu ciekawych obiektów, poza sześcioma gwiazdami tworzącymi jej głowę. W Polsce widoczny wiosną. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem: około 130.Galaktyka Południowy Wiatraczek (zwana inaczej Messier 83, M83 lub NGC 5236) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SAB(s)c), znajdująca się w gwiazdozbiorze Hydry w odległości około 14,7 milionów lat świetlnych. Została odkryta w 1751 lub 1752 roku przez Nicolasa de Lacaille. Średnica galaktyki wynosi 40 000 lat świetlnych. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk M83 i jest jej jedną z głównych galaktyk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Centaur (łac. Centaurus, dop. Centauri, skrót Cen) – gwiazdozbiór nieba południowego, znany już w starożytności i dziewiąty co do powierzchni. W Polsce praktycznie niewidoczny, niektóre gwiazdy wschodzą zaledwie kilka stopni ponad horyzont. W całości widoczny na południe od równoleżnika 25° N. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 150.
  Galaktyka Cyrkla (również ESO 97-13, Circinus Dwarf oraz Karzeł Cyrkla) – galaktyka spiralna SA(s)b, znajdująca się w gwiazdozbiorze Cyrkla w odległości 13 milionów lat świetlnych. Galaktyka Cyrkla jest położona 25 stopni na południe od centrum grupy galaktyk M83. Jednak jej odległość jest jeszcze właściwa, by można ją było uznać za galaktykę należącą do tej grupy.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.