Grupa alkoksylowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa alkoksylowagrupa funkcyjna o ogólnym wzorze RO- lub -OR, gdzie R to dowolna grupa alkilowa.

Węglowodory – organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze wyłącznie atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.Estry (od niem. Essigäther - octan etylu; Essig - ocet i Äther - eter) – grupa organicznych związków chemicznych będących produktami kondensacji kwasów i alkoholi lub fenoli. Komponentami kwasowymi mogą być zarówno kwasy karboksylowe, jak i kwasy nieorganiczne.

Grupy alkoksylowe są we wszystkich alkoholach (RO-H) i estrach (RCO-OR), mogą jednak występować w niemal każdym związku organicznym.

Daną grupę nazywa się według odpowiedniego węglowodoru, zastępując w niej końcówkę -an końcówką -oksy. Dla przykładu CH3O- to grupa metoksylowa (od CH4, metan), a C2H5O- to grupa etoksylowa (od C2H6, etan).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • grupa hydroksylowa
  • grupa karboksylowa
  • Grupa karboksylowa – jedna z podstawowych organicznych grup funkcyjnych o wzorze –COOH. Charakterystyczna dla wszystkich kwasów karboksylowych. Ma charakter kwasowy, a kwasowość zależy od reszty węglowodorowej. Grupa ta jest jedną z dwóch grup funkcyjnych aminokwasów.
    Reklama