• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grupa ITI

  Przeczytaj także...
  Bruno Valsangiacomo – szwajcarski biznesmen działający w wielu państwach Europy i Azji, w tym w Polsce. Od 1 stycznia 2011 roku prezydent Grupy ITI.ITI Film Studio – założona w 1993 roku firma, ma swoją siedzibę w Warszawie przy ulicy Wiertniczej 166. Zajmuje się produkcją reklam TV oraz dystrybucją filmów, a także tłumaczeniem filmów na język polski. Firma ta należy do Grupy ITI. Dodatkowo współpracuje ze Start International Polska.
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  Grupa ITI (ang. International Trading and Investments Holdings SA Luxembourg) – holding medialno-rozrywkowy.

  Została założona w 1984 r. przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera. Firma otrzymała koncesję od ówczesnych władz PRL na import sprzętu elektronicznego i dystrybucję filmów na kasetach video w Polsce.

  Od 1 stycznia 2013 roku Mariusz Walter piastuje stanowisko Honorowego Prezydenta Grupy ITI. Prezydentem jest Bruno Valsangiacomo, a wiceprezydentami są: Aldona Wejchert i Piotr Walter. Prezesem i Dyrektorem Generalnym Grupy ITI nieprzerwanie od 2005 roku jest Wojciech Kostrzewa.

  Holding (od angielskiego holding company − od słowa hold oznaczającego trzymać) − organizacja grupująca za pomocą mniej lub bardziej wyraźnych powiązań różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, przy czym jeden z podmiotów ma w tym powiązaniu pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding jest zatem formą kumulacji kapitału. Kumulacja może następować przez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później także w innych obszarach gospodarki. Innym sposobem jest celowe wyodrębnienie z przedsiębiorstwa „matki” samodzielnych pod względem prawa, lecz uzależnionych ekonomicznie przedsiębiorstw „córek” (filii). Zależności matka-córka ogólnie mają charakter drzewiasty i mogą być rozbudowane, np. spółka "matka" posiada większość udziałów w kilku spółkach "córkach", które z kolei posiadają udziały większościowe w spółkach najniższego piętra zarządzania. Jednak taki model zależności w holdingach nie jest jedyny - występują też bardziej złożone sieci powiązań, w tym kapitałowych.Scripps Networks Interactive - amerykańska korporacja medialna specjalizująca się w programach typu lifestyle, poruszających tematykę kulinarną, podróżniczą czy związaną z nieruchomościami. W Polsce jest najbardziej znana jako właściciel Travel Channel i Polsat Food Network (na licencji Food Network). Koncern jest producentem m.in. HGTV, Food Network, DIY Network, Cooking Channel, Fine Living i Asian Food Channel. Produkty SNI docierają do ponad 220 mln abonentów w 180 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w regionie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Południowej i na Karaibach. Jej wartość jest szacowana na ok. 11 mld dolarów. 16 marca 2015 roku Grupa ITI i Grupa Canal+ sprzedała większościowy udział 52,7% w TVN S.A za 584 mln euro grupie Scripps Networks Interactive. Dzięki transakcji amerykański koncern stał się właścicielem TVN, jednej z największych komercyjnych stacji telewizyjnych w Polsce i jednocześnie właścicielem 32% udziałów w platformie cyfrowej nc+.

  2 lipca 2015 roku Grupa ITI i Grupa Canal+ sprzedały większościowy udział 52,7% w TVN S.A za 584 mln euro amerykańskiemu koncernowi medialnemu Scripps Networks Interactive.

  Podział Grupy[ | edytuj kod]

  U szczytu rozwoju Grupa ITI była właścicielem lub współwłaścicielem następujących podmiotów prawnych i marek:

 • ITI Cinema – dystrybucja filmów do kin, dawniej również wydawca kaset VHS z treściami filmowymi pod marką ITI Home Video
 • ITI Impresariat – organizacja imprez okolicznościowych
 • ITI Film Studio
 • Endemol-Neovision
 • ITI Neovision – operator platformy satelitarnej n
 • Grupa TVN
 • Telewizja TVN
 • Telewizja TTV i jej nadawca, spółka Stavka
 • Portal Onet i Wydawnictwo Pascal odkupione od Optimusa
 • Mango-Media – właściciel telezakupów Mango
 • Multikino (w tym Silver Screen) – sieć multipleksów
 • Legia Warszawa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Grupy ITI
 • Oficjalna strona ITI Holdings
 • „Silver Screen” Łódź – drugie pod względem wielkości łódzkie kino (po Cinema City w CH „Manufaktura”), należące do sieci Multikino, mieszczące się przy al. Piłsudskiego 5.Mango-Media Sp. z o.o. – sieć telezakupowa należąca do Studia Moderna, założona w październiku 1989 roku jako pierwsza firma świadcząca usługi teleshoppingu w Polsce. Oferta Mango jest prezentowana na kanale telewizyjnym Mango 24, TVN, TVN 7, Domo+, Kuchnia+, nSport+, TVP3 Kraków, TVP3 Warszawa, TVP3 Katowice, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław, TVP3 Gdańsk, Polonii 1, Tele 5, TVT, Telewizji Republika, TVS, NTL oraz na stronie internetowej. Produkty, dystrybuowane są również w stacjonarnych sklepach Mango na terenie całej Polski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stavka Sp. z oo. – spółka założona przez Bernadettę Machałę-Krzemińską i Magdalenę Olszewską. Firma ta zajmuje się przeprowadzaniem castingów do filmów, seriali i produkcji telewizyjnych oraz reklam. Stavka współpracowała przy produkcji seriali: Plebania, Dwie strony medalu, Kopciuszek, Londyńczycy. Spółka związana jest z firmą Besta Film, producentem filmów i produkcji telewizyjnych. Grupa TVN posiada większościowy (łącznie 50,55) pakiet udziałów w spółce Stavka.
  TTV (Twoja Telewizja) – kanał telewizyjny o charakterze społeczno-interwencyjnym. Stacja ruszyła 2 stycznia 2012. Obecnie 50,55% jej udziałów posiada Grupa TVN.
  Vue Movie Distribution, dawniej ITI Cinema - dystrybutor filmów w kinach, producent i koproducent polskich filmów fabularnych.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Wojciech Julian Kostrzewa (ur. 18 października 1960 w Warszawie) - polski ekonomista, od stycznia 2005 roku prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.