• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grupa Armii Północ

  Przeczytaj także...
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Grupa armii – nazwa największego zgrupowania operacyjnego działającego na danym teatrze operacyjnym, składającego się z kilku armii lub armii i kilku samodzielnych korpusów. Nazwa stosowana wymiennie z pojęciem frontu.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Grupa Armii Północ - (niem. Heeresgruppe Nord) nazwa jednej z grup armii Wehrmachtu formowanych w trakcie II wojny światowej.

  Po raz pierwszy wystawiona w trakcie uderzenia na Polskę we wrześniu 1939, na bazie dowództwa 2 armii. W tym czasie składała się z dwóch armii - 3 Armii uderzającej z rejonu Prus Wschodnich i 4 Armii atakującej z rejonu Pomorza Zachodniego. Po zakończeniu kampanii w Polsce przemianowana na Grupę Armii B (10 października 1939).

  Wałdaj (Wzgórza Wałdaj, Wyżyna Wałdajska, ros. Валдай, także Валдайская возвышенность, Wałdajskaja wozwyszennost´) – wyżyna w Rosji, w północno-zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Moskwą a Petersburgiem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Po raz drugi wystawiona na kampanię w ZSRR poprzez przemianowanie dowództwa Grupy Armii C (20 czerwca 1941). W jej skład weszły: 18 armia uderzająca wzdłuż wybrzeża Bałtyku poprzez kraje bałtyckie oraz 16 armia uderzająca na jej prawym skrzydle przez Dyneburg na wyżynę Wałdaj. Obie armie poprzedzała 4 Grupa Pancerna jako siła uderzeniowa całej grupy armii atakująca przez Psków na Leningrad. We wrześniu do uderzenia na Moskwę oddano Grupie Armii "Środek" grupę pancerną. Następnie po zablokowaniu Leningradu i przegranej pod Tichwinem, całe zgrupowanie przeszło do obrony, w której pozostało do stycznia 1944 roku, kiedy rozpoczął się powolny odwrót. W lecie tego roku grupa została odcięta w Kurlandii, a w styczniu 1945 została przemianowana w Grupę Armii "Kurlandia".

  Pomorze Zachodnie (Pomorze Nadodrzańskie, łac. Pomerania, kasz. Zôpadnô Pòmòrskô, niem. Pommern) – kraina historyczno-geograficzna nad dolną Odrą i mniejszymi rzekami uchodzącymi do Zatoki Pomorskiej, między Reknicą a Łebą. Na zachodzie przechodzi w Meklemburgię, na południu w Brandenburgię, ziemię lubuską oraz Wielkopolskę (Krajnę), a na wschodzie w Pomorze Gdańskie.Generaloberst (generał pułkownik) − stopień generalski w siłach lądowych i powietrznych Wehrmachtu; jego odpowiednikiem w SS był SS-Oberstgruppenführer, a w Kriegsmarine - Generaladmiral. W obecnym Wojsku Polskim za odpowiednik stopnia Generaloberst można uznać rangę generała. Stopień Generaloberst istniał również Nationale Volksarmee, gdzie odpowiadał polskiemu stopniowi generała broni.

  Po raz trzeci wystawiona 25 stycznia 1945 poprzez przemianowanie Grupy Armii "Środek" w Prusach Wschodnich. Składała się z 4 Armii oraz Zgrupowania Armijnego "Samland". Okrążona w tym rejonie została rozbita i rozwiązana 2 kwietnia.

  Dowódcy[]

 • 27 sierpnia 1939: Generalfeldmarschall Fedor von Bock
 • 20 czerwca 1941: Generalfeldmarschall Wilhelm von Leeb
 • 17 stycznia 1942: Generalfeldmarschall Georg von Küchler
 • 29 stycznia 1944: Generalfeldmarschall Walter Model
 • 31 marca 1944: Generaloberst Georg Lindemann
 • 4 lipca 1944: Generaloberst Johannes Frießner
 • 23 lipca 1944: Generaloberst Ferdinand Schörner
 • 27 stycznia 1945: Generaloberst Lothar Rendulic
 • 12 marca 1945: Generaloberst Walter Weiss
 • Skład[]

  Jednostki korpuśne:

  4. Armia, niem. 4. Armee – jedna z niemieckich armii z czasów II wojny światowej. Utworzona w sierpniu 1939 roku w Hanowerze. Armia ta brała udział w kampanii wrześniowej, atakując z Pomorza Słupskiego (jej pododdziały walczyły także o Hel i Westerplatte). Po zakończeniu działań w Polsce przerzucona na front zachodni. W maju 1940 roku przedarła się przez umocnienia na południu Belgii i atakowała na Abbeville. Kampanię zakończyła bitwą na polach Flandrii, oraz natarciem przez Sommę na Brest. Szlak bojowy 4 Armii na froncie wschodnim sięga od Białegostoku przez Mińsk, Smoleńsk aż na przedmieścia Moskwy. Następnie armia bierze udział w walkach obronnych w składzie Grupy Armii Północ. W kwietniu 1945 roku po ewakuacji z Prus Wschodnich przemianowana w 21 Armię.Ferdinand Schörner (ur. 12 czerwca 1892, zm. 2 lipca 1973) − feldmarszałek Wehrmachtu podczas II wojny światowej, ostatni naczelny dowódca wojsk lądowych III Rzeszy.
 • 537 Batalion Łączności Grupy Armii
 • 639 Batalion Łączności Grupy Armii (2 Montażowy)
 • Jednostki armijne:

  Linki zewnętrzne[]

 • AxisHistory.com
 • Leksykon Wermachtu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kurlandia (łot. Kurzeme – ziemia Kurów, niem. Kurland) – kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.
  Otto Moritz Walther Model (ur. 24 stycznia 1891 w Genthin niedaleko Magdeburga, zm. 21 kwietnia 1945 w Lintorf w Zagłębiu Ruhry) – niemiecki dowódca wojskowy, od 30 marca 1944 feldmarszałek, nazywany często "strażakiem Hitlera" z powodu przydzielania szczególnie trudnych zadań.
  Wilhelm Ritter von Leeb (ur. 5 września 1876 w Landsbergu, zm. 29 kwietnia 1956 w Hohenschwangau) – feldmarszałek III Rzeszy.
  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Generalfeldmarschall (Feldmarszałek) - najwyższy stopień sił lądowych i powietrznych Wehrmachtu (wyłączając Marszałka Rzeszy). Wcześniej istniał on również w armiach państw pozostających pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest Marszałek, w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Wielki Admirał.
  Grupa Armii Kurlandia (Heeresgruppe Kurland) - niemiecka grupa armii, utworzona w styczniu 1945 roku w Kurlandii, na Łotwie, z odciętych tam przez Armię Czerwoną od 10 października 1944 jednostek Grupy Armii Północ. Walczyła tam do maja 1945 roku. Część wojska opuściła Półwysep Kurlandzki i została ewakuowana na Pomorze Zachodnie i Półwysep Helski. W momencie kapitulacji grupa armii liczyła około 180 tys. żołnierzy.
  Psków (ros. Псков) – miasto w Rosji nad Jeziorem Pskowskim, 207,1 tys. mieszkańców (1996), liczne zabytki: kreml, cerkwie, pałace, stolica obwodu pskowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.