• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grupa - go

  Przeczytaj także...
  Go (jap. 碁 – go lub 囲碁 – igo, chiń. 圍棋 – wéiqí, kor. 바둑 – baduk, paduk) – starochińska gra planszowa popularna również w Korei i Japonii, a w ostatnich latach zdobywająca rosnącą popularność na całym świecie (w tym także w Polsce). Dla wielu ludzi, głównie ludzi Wschodu, go jest specyficznym połączeniem nauki, sztuki i sportu.Zgodnie z zasadami go, dwa kamienie są ze sobą połączone, jeśli są tego samego koloru i sąsiadują ze sobą pionowo lub poziomo, lub gdy istnieje kamień, z którym wspólnie są połączone. Można też powiedzieć, że kamienie są połączone, jeśli należą do jednej grupy. Należy zwrócić uwagę, że jeśli kamień A jest połączony z kamieniem B, to jest także połączony ze wszystkimi kamieniami, z którymi jest połączony kamień B.
  Trzy grupy z zaznaczonymi oddechami

  Grupa, zgodnie z zasadami go, oznacza zespół kamieni tego samego koloru połączonych ze sobą. Innymi słowy, jeśli kamienie jednego koloru sąsiadują ze sobą pionowo lub poziomo, muszą należeć do jednej grupy. Raz utworzonej grupy nie można rozdzielić. W szczególności, nie można zabić tylko części grupy.

  W praktyce gracze często określają mianem grupy kamienie, które nie są ze sobą połączone, ale znajdują się blisko siebie, efektywnie ze sobą współpracują i rozdzielenie ich jest niemożliwe lub bardzo trudne. Choć nie jest to zgodne z powyższą definicją i może prowadzić do nieporozumień, często ułatwia to analizę i dyskusję na temat danej pozycji.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.