• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grunwald - dzielnica Poznania 1954-1990  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kopanina – niewielka część Poznania, w obrębie osiedla Górczyn. Utożsamiana jest często z pewnym odcinkiem ulicy Głogowskiej (od Wiaduktu Górczyńskiego do Rudniczego).Junikowski Strumień (pot. Potok Junikowski, Struga Junikowska) – potok leżąca na terenie Poznania i Lubonia, biorąca swą nazwę od jednej z dzielnic Poznania – Junikowa. Lewobrzeżny dopływ Warty, mający swoje źródło w okolicy Lotniska Ławica i poznańskiego toru wyścigowego.

  Grunwald – dawna dzielnica administracyjna Poznania od 1954 do 1990 roku, obejmująca południowo-zachodnią część miasta.

  Po 1990 roku dzielnice zostały zlikwidowane, jednak Urząd Miasta Poznania przydzielił ich dawne obszary do swoich pięciu delegatur, w których znajdowało się część instytucji gminnych. Granice dawnych dzielnic zostały wykorzystane w celu organizacji pracy urzędu miasta. Delegatura UM Poznań-Grunwald znajdowała się przy ul. Matejki 50.

  Górczyn – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w jego zachodniej części. Częściami Górczyna są także Górczynek i Osiedle ks. Ignacego Skorupki.Plewiska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Komorniki, w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania.

  Pod koniec funkcjonowania dzielnica Grunwald obejmowała obszar o powierzchni 36,81 km², co stanowiło 14,08% powierzchni Poznania. W obszarze dawnej dzielnicy 31 grudnia 2011 roku zamieszkiwało 120 158 osób.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Architektura
 • 3 Historia
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • Ławica – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w jego zachodniej części. Zlokalizowany jest tutaj Port lotniczy Poznań-Ławica oraz samochodowy Tor Poznań.Piotr Marek Maluśkiewicz (ur. 1 lipca 1946 w Poznaniu) – polski krajoznawca, autor przewodników turystycznych, wykładowca akademicki i redaktor naczelny Kroniki Wielkopolski, specjalista z dziedziny konstrukcji maszyn i budowy urządzeń precyzyjnych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rudnicze – część Poznania zlokalizowana na zachód od Górczyna, w przybliżeniu pomiędzy ulicą Wołczyńską, linią kolejową E20, Stawem Baczkowskim, ulicą Głogowską oraz stawami Głęboki Dół i Karpętaj. Graniczy z Kopaniną i Górczynem (na wschodzie i południowym wschodzie), Fabianowem (na południu) i Junikowem na północy. Przez Rudnicze przepływają cieki wodne, m.in. Ceglanka, Plewianka, Skórzyna i Strumień Junikowski.
  Włodzimierz Łęcki (ur. 23 września 1937 w Poznaniu) – doktor nauk technicznych, wojewoda poznański, senator V kadencji, krajoznawca.
  Fabianowo – część Poznania, w obrębie osiedla samorządowego Fabianowo-Kotowo, położona w południowo-zachodniej obszarze miasta na południe od Górczyna.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Kotowo – część Poznania, w obrębie osiedla samorządowego Fabianowo-Kotowo. Kotowo zlokalizowane na południe od Górczyna, pomiędzy autostradą A2 na południu, ul. Głogowską na zachodzie (zmodernizowaną w 2009 do parametrów drogi ekspresowej), terenami powyrobiskowymi na północy (m.in. Staw Rozlany) i Żabikowem (częścią Lubonia) na wschodzie. Na terenie Poznania graniczy z Rudniczem na zachodzie i Świerczewem na północy.
  Łazarz – część Poznania w osiedlu Św. Łazarz. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Łazarza od 6 października 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków pod numerem A-239.
  Raszyn – część Poznania, na osiedlu Grunwald Południe, której centralne założenie wyznacza sieć ulic: P. Ściegiennego, Promienistej, Raszyńskiej, Rynarzewskiej, Kłuszyńskiej, Pogodnej i M. Palacza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.