• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grudzień 2009

  Przeczytaj także...
  Wybory generalne w Chile w 2009/2010 roku - wybory prezydenckie i parlamentarne w Chile zorganizowane grudniu 2009 i styczniu 2010. W I turze wyborów prezydenckich z 13 grudnia 2009 zwycięstwo odniósł kandydat obozu prawicowego, Sebastián Piñera (44% głosów), przed kandydatem lewicy, Eduardo Freiem (30% głosów). W II turze wyborów 17 stycznia 2010 pokonał on ponownie Freia, zdobywając 51,6% głosów. Piñera został pierwszym prawicowym prezydentem kraju od czasu rządów generała Augusto Pinocheta.Wybory prezydenckie w Rumunii w 2009 — wybory prezydenckie w Rumunii zorganizowane 22 listopada i 6 grudnia 2009. Razem z I turą wyborów odbyło się również referendum w sprawie reformy struktury parlamentu.
  Wybory prezydenckie w Mołdawii w listopadzie i grudniu 2009 roku - wybory pośrednie, przeprowadzone przez Parlament Republiki Mołdawii, mające na celu wyłonienie nowego szefa państwa. Początkowo planowane na 23 października 2009, zostały przełożone na 10 listopada 2009. Były drugimi wyborami prezydenckimi w ciągu roku.


  Henryk Józef Muszyński (ur. 20 marca 1933 w Kościerzynie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy chełmiński w latach 1985–1987, biskup diecezjalny włocławski w latach 1987–1992, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1992–2010, prymas Polski w latach 2009–2010, od 2010 arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.Juan Evo Morales Ayma (ur. 26 października 1959 w Orinoca, Oruro) – boliwijski polityk. 18 grudnia 2005 wygrał wybory prezydenckie w Boliwii, zdobywając 53,7% głosów. Objął urząd 22 stycznia 2006. Jest Indianinem z ludu Ajmarów, który stanowi ok. 30% ludności kraju, a razem z Indianami Keczua ponad 60%.

  ]

 • Tytuły szlacheckie z rąk królowej Elżbiety II otrzymali: reżyser Peter Jackson oraz aktor Patrick Stewart ([1]).
 • ]

 • W wieku 79 lat zmarł Yves Rocher – francuski przemysłowiec i szef imperium kosmetycznego noszącego jego nazwisko. (onet.pl)
 • ]

 • W wieku 32 lat zmarła amerykańska aktorka Brittany Murphy w wyniku zatrzymania akcji serca. (Interia.pl)
 • ]

 • Nowym prymasem Polski został abp Henryk Muszyński. (Polskie Radio)
 • Papież Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki i dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II. Jest to kolejny krok na drodze do uznania świętości Papieża Jana Pawła II (tvn24)
 • Zmarł Kim Peek, który zainspirował twórców filmu "Rain Man" ([2])
 • ]

 • Skradziono zabytkową bramę z napisem Arbeit macht frei do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
 • (Strona Muzeum)

  Henryk Groszyk (ur. 2 października 1926 w Sępólnie Krajeńskim, zm. 10 grudnia 2009 w Lublinie) – polski prawnik, profesor zwyczajny nauk prawnych, członek Trybunału Stanu od 1982 do 1985 oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1985-1993.Siedemnaście mgnień wiosny (ros. Семнадцать мгновений весны) – radziecki serial telewizyjny z 1973 na podstawie jednej z powieści Juliana Siemionowa, w reżyserii Tatiany Lioznowej. Autorem scenariusza i tekstu narratora filmu był sam Siemionow. Serial liczył 12 odcinków, których akcja rozgrywa się w ciągu 17 dni (stąd tytuł). Realizowano go głównie na Łotwie, a Ryga udawała miasta szwajcarskie.

  ]

 • Sebastián Piñera zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich w Chile. (Philadelphia Inquirer)
 • ]

 • W wieku 83 lat zmarł Henryk Groszyk, polski prawnik, profesor zwyczajny nauk prawnych, członek Trybunału Stanu od 1982 do 1985 oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1985-1993. (UMCS)
 • ]

 • Mołdawski parlament, po raz drugi w ciągu roku, nie zdołał dokonać wyboru nowego prezydenta kraju. (BBC News)
 • ]

 • II turę wyborów prezydenckich w Rumunii, wbrew sondażom, wygrał urzędujący prezydent, Traian Băsescu. (gazeta.pl)
 • W wyborach generalnych w Boliwii zwyciężył prezydent Evo Morales oraz jego partia, Ruch na rzecz Socjalizmu. (BBC News)
 • ]

 • W wieku 81 lat zmarł Wiaczesław Tichonow- odtwórca roli Stirliza w serialu "Siedemnaście mgnień wiosny". (onet.pl)
 • Ponad 100 osób zginęło w pożarze w Permie (gazeta.pl)
 • ]

 • Nieudany zamach na życie przywódcy gwinejskiej junty wojskowej, Moussę Dadis Camarę (Reuters)
 • ]

 • W Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać ustalenia traktatu lizbońskiego (gazeta.pl)
 • Lionel Messi został laureatem Złotej Piłki France Football. Drugie miejsce zajął Cristiano Ronaldo, trzecie Xavi. (France Football)
 • Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Wiaczesław Wasiljewicz Tichonow, ros. Вячеслав Васильевич Тихонов (ur. 8 lutego 1928 w Pawłowskim Posadzie koło Moskwy - zm. 4 grudnia 2009 w Moskwie) – aktor radziecki oraz rosyjski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Arbeit macht frei (niem. praca czyni wolnym) – niemiecka formuła wywiedziona z rozpowszechnionego w tradycji protestanckiej cytatu z Ewangelii Jana (J 8, 32) Wahrheit macht frei (lit. prawda czyni wolnym, czy – wedle Biblii Tysiąclecia – prawda was wyzwoli)(J 8, 32). W 1872 niemiecki prawicowy pisarz Lorenz Diefenbach zatytułował swoją powieść wydaną w Wiedniu parafrazą hasła biblijnego: Arbeit macht frei. Hasło to stało się popularne w kręgach nacjonalistycznych. W latach trzydziestych XX wieku było używane przez propagandę nazistowską w Niemczech w programach zwalczania bezrobocia.
  Pożar w klubie nocnym w Permie – największy pod względem liczby ofiar pożar we współczesnej Rosji, który miał miejsce 5 grudnia 2009 w klubie nocnym "Kulawy Koń" (ros. Chromaja łoszad) w mieście Perm przy ul. Kujbyszewa 9. W wyniku wybuchu i pożaru zginęło 155 osób, a około 132 odniosło obrażenia. Katastrofa wywołała silny rezonans społeczny i ostrą reakcję rosyjskich władz. Dochodzenie w sprawie wypadku doprowadziło do zwolnienia szeregu urzędników i funkcjonariuszy ochrony przeciwpożarowej, а rząd Kraju Permskiego podał się w pełnym składzie do dymisji.
  Miguel Juan Sebastián Piñera Echenique (ur. 1 grudnia 1949 w Santiago) – chilijski polityk i biznesmen, członek prawicowej partii Odnowa Narodowa (Renovación Nacional). Kandydat w wyborach prezydenckich w 2005 oraz w 2009. Prezydent Chile od 11 marca 2010.
  Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.
  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Prymas Polski – tytuł przysługujący urzędującym arcybiskupom gnieźnieńskim od 1417, podkreślający ich pierwszeństwo w polskim episkopacie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.