• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Growl

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Weronika "Wera" Zbieg (ur. 2 maja 1983 w Krakowie) – polska wokalistka i autorka tekstów. Pochodzi z miejscowości Bukowno. Zbieg znana jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Totem. W 2004 roku dołączyła do krakowskiego zespołu Sceptic w którym zastąpiła Marcina Urbasia. Wraz z grupą nagrała wydany w 2005 roku album Internal Complexity. Wystąpiła także w teledysku do utworu "Suddenly Awaken" w reżyserii Marcina Halerza. W 2007 roku wystąpiła gościnnie na trzeciej płycie zespołu Hedfirst - Godforsaken. Zbieg zaśpiewała w utworze "Manipulation". W 2008 roku z zespołem Doctrine X nagrała album Mind Control (2009). W 2011 roku wokalistka wystąpiła gościnnie na minialbumie Payback Time pszczyńskiej formacji Huge CCM.
  David Randall "Randy" Blythe (ur. 21 lutego 1971) - amerykański wokalista i autor tekstów, a także producent muzyczny. Randy Blythe znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Lamb of God, która powstała na kanwie formacji Burn the Priest. Od 2011 roku jako wokalista koncertowy współpracuje z zespołem Cannabis Corpse.
  Robert Pląskowski z zespołu Desdemona wykonujacy growling

  Growl (wymowa [graʊl]; ang. warczeć) – technika wokalna znana z bardziej ekstremalnych odmian muzyki metalowej. Jako pierwszy określono tak agresywny śpiew Conrada Lanta (Cronosa) z thrash/black metalowego zespołu Venom. Obecnie jednak używa się tej nazwy w stosunku do jeszcze bardziej ekstremalnych form ekspresji wokalnej.

  Corey Taylor (ur. 8 grudnia 1973 w Des Moines w stanie Iowa) - amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 86. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.Grindcore – styl w muzyce rockowej, którego powstanie datuje się na lata 80. XX wieku. Jest wypadkową stylów: thrash metalu z początku jego istnienia, hardcore i punk rocka, w tym crust punka reprezentowanego przez grupy z lat 80., jak Discharge, Chaos UK, Doom oraz zespołów łączących stylistyki metalu, hardcore i punka jak Siege, Deep Wound czy Repulsion.

  Growlem śpiewa się korzystając z fałd przedsionkowych (służących normalnie do odkrztuszania). Nie jest możliwe śpiewanie samym gardłem, ponieważ spowodowałoby zmęczenie więzadeł głosowych, uniemożliwiające mówienie. Właśnie dlatego growl wymaga specjalnej techniki oraz długiego treningu. Growl, wbrew pozorom, jest bardzo trudną techniką i osiągnięcie perfekcji jest czasochłonne.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  W 2006 roku ukazało się instruktażowe wydawnictwo DVD The Zen of Screaming: Vocal Instruction for a New Breed amerykańskiej nauczycielki śpiewu Melissy Cross, mającej w dorobku, m.in. współpracę z Coreyem Taylorem i Randym Blythe'em. Materiał obejmuje lekcje różnorodnych odmian ekstremalnych wokali, w tym growlu. Była to pierwsza publikacja tego typu.

  Otep (zapisywane również jako OTEP lub OT3P) – zespół heavymetalowy założony w 2000 roku w Los Angeles w Kalifornii, USA. Obecnie uformowany Otep jest grupą składającą się z czterech muzyków. Z pierwszej formacji pozostała tylko wokalistka, Otep Shamaya oraz basista J. McGuire "Evil J". Gitarzystę Roba Pettersona, który teraz koncertuje z KoRnem, zastępował do października 2005 Lee Rios, w tej chwili za grę na gitarze odpowiedzialny jest Steven Barbola. Za perkusją do 2006 roku zasiadał Doug Pellerin wypełniając puste miejsce po Marku Bistany "Moke", który po odejściu w 2003 roku wstąpił w szeregi (Hed) P.E. Obecnym perkusistą Otep jest David Gentry.Masza Archipowa, ros. Мария Архипова, ros. Маша (Masza) - zdrobnienie rosyjskie imienia Marija (ur. 9 stycznia 1983 w Moskwie), znana również jako Scream - rosyjska wokalistka, muzyk, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Masza Archipowa znana jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Arkona, której była współzałożycielką. Wokalistka współpracowała ponadto z takimi zespołami jak: Nargathrond, Ancestral Volkhves, Slavery, Alkonost, Rossomahaar oraz Сварга.

  Growlem określa się śpiew:

 • wielu zespołów deathmetalowych/grindcore'owych – zwykle niski, gardłowy ryk (np. Deicide, Cannibal Corpse, Opeth) lub też ryk, skrzek czy krzyk (Cradle of Filth, Possessed). W przypadku zespołów szwedzkich (np. Entombed, Dismember) śpiew jest zwykle bardzo krzykliwy. Częste jest również łączenie tych metod, nawet studyjne nakładanie czy sprzętowa modulacja głosu.
 • czasem do growlu zalicza się też śpiew blackmetalowy – charkot/skrzek z wrzaskiem, sykiem czy rykiem (np. Bathory, Mayhem, Darkthrone, Burzum, Satyricon);
 • Znane są również damskie growle np. w wykonaniu Angeli Gossow z Arch Enemy, Alissy White-Gluz z The Agonist, Maszy "Scream" Archipowej z Arkony, Floor Jansen z Nightwish, Marty Meger-Jakubskiej z Enter Chaos lub Weroniki Zbieg z Totem/Sceptic czy Otep Shamaya z grupy Otep.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Arch Enemy - szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow.

  Przypisy

  1. Melissa Cross : The Zen Of Screaming (ang.). www.singers.com. [dostęp 2013-11-26].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Satyricon - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Oslo pod nazwą Eczema z inicjatywy Vegarda "Wargoda" Blomberga oraz Carla-Michaela "Exhurtuma" Eide. Wkrótce potem do zespołu dołączył Håvard "Lemarchand" Jørgensen. Do 1991 roku zespół wykonywał death metal. Tego samego roku zespół zmienił nazwę na Satyricon oraz styl wykonywanej muzyki na black metal. Wtedy też do grupy dołączył jej obecny lider, główny kompozytor i autor tekstów - Sigurd "Satyr" Wongraven.
  Floor Jansen (ur. 21 lutego 1981) – holenderska wokalistka i nauczycielka śpiewu w holenderskich szkołach, znana głównie z występów z After Forever i Ayreon. Jedna z niewielu wokalistek na świecie, która potrafi śpiewać wysokie, operowe partie, zarówno jak i death growl.
  Angela Nathalie Gossow (ur. 5 listopada 1974 w Kolonii) – niemiecka wokalistka death metalowa. Od 2000 roku występuje w szwedzkiej grupie muzycznej Arch Enemy. Znana również ze współpracy z grupami Asmodina oraz Mistress.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.
  Dismember - szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Sztokholmie, początkowo miała nazwywać się Dismemberizer, ostatecznie założyciele zespołu pozostali przy nazwie Dismember. Zespół do 2008 roku nagrał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Summer Breeze, XIV Agglutination, Hole In The Sky, Heavy Metal Circus festival czy Obscene Extreme. Dismember to jedna z najbardziej znanych szwedzkich grup heavy metalowych o charakterystycznym brzmieniu nagrań zrealizowanych w Sunlight Studio.
  Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.