• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Groton - Connecticut

  Przeczytaj także...
  Naval Submarine Base New London (SUBASE NLON) — baza morska okrętów podwodnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, stanowiąca część wielkiego kompleksu US Navy w Groton, Connecticut w hrabstwie New London.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  John Philip Holland (ga. Seán Pilib Ó Maolchalann, ur. 29 lutego 1840, zm. 2 sierpnia 1914) – konstruktor i wynalazca pochodzenia irlandzkiego, który wspólnie z Edmundem Zalinskim zbudował pierwszy okręt podwodny formalnie wcielony do U.S. Navy (nie był to jednak pierwszy amerykański okręt podwodny, przed nim powstały jednostki doby wojny secesyjnej, a wcześniej Nautilus i Turtle) oraz pierwszy okręt podwodny Royal Navy o nazwie Holland 1, zbudowany w 1901 roku.

  Groton – czterdziestotysięczne według danych z 2010 roku przemysłowe miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Connecticut, w hrabstwie New London. Leży na wschodnim brzegu rzeki Thames nieopodal jej ujścia do Atlantyku, naprzeciwko miasta New London.

  Groton jest jednym z centrów amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, głównym ośrodkiem produkcji okrętów podwodnych. Założona przez Johna Hollanda – jednego ze światowych pionierów konstrukcji okrętów podwodnych – a obecnie należąca do koncernu General Dynamics stocznia Electric Boat (EB), jest największym amerykańskim producentem okrętów tej klasy. Zlokalizowana w Groton stocznia, tworzy jeden kompleks z mieszczącą się w tej miejscowości ważną atlantycką bazą okrętów podwodnych Naval Submarine Base New London. Ze względu na historyczne znaczenie stoczni Johna Hollanda, jak również znaczenie miasta dla amerykańskiej marynarki wojennej oraz z uwagi wielkość produkcji stoczni Electric Boat, Groton nazywane jest "światową stolicą okrętów podwodnych" (The Submarine Capital of the World)

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.

  Demografia[ | edytuj kod]

  4,4% mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Groton (Connecticut) w bazie city-data.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo New London (ang. New London County) to hrabstwo w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 998,59 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 miało 263 293 mieszkańców.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  New London – miasto w USA, w stanie Connecticut, przy ujściu rzeki Thames do zatoki Long Island Sound (Ocean Atlantycki).
  General Dynamics – amerykańska korporacja zbrojeniowa zajmująca się m.in. produkcją systemów lądowych oraz okrętów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.