Groton (Connecticut)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Groton – czterdziestotysięczne według danych z 2010 roku przemysłowe miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Connecticut, w hrabstwie New London. Leży na wschodnim brzegu rzeki Thames nieopodal jej ujścia do Atlantyku, naprzeciwko miasta New London.

John Philip Holland (ga. Seán Pilib Ó Maolchalann, ur. 29 lutego 1840, zm. 2 sierpnia 1914) – konstruktor i wynalazca pochodzenia irlandzkiego, który wspólnie z Edmundem Zalinskim zbudował pierwszy okręt podwodny formalnie wcielony do U.S. Navy (nie był to jednak pierwszy amerykański okręt podwodny, przed nim powstały jednostki doby wojny secesyjnej, a wcześniej Nautilus i Turtle) oraz pierwszy okręt podwodny Royal Navy o nazwie Holland 1, zbudowany w 1901 roku.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

Groton jest jednym z centrów amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, głównym ośrodkiem produkcji okrętów podwodnych. Ponadto w mieście rozwinął się przemysł precyzyjny oraz chemiczny. Założona przez Johna Hollanda – jednego ze światowych pionierów konstrukcji okrętów podwodnych – a obecnie należąca do koncernu General Dynamics stocznia Electric Boat (EB), jest największym amerykańskim producentem okrętów tej klasy. Zlokalizowana w Groton stocznia, tworzy jeden kompleks z mieszczącą się w tej miejscowości ważną atlantycką bazą okrętów podwodnych Naval Submarine Base New London. Ze względu na historyczne znaczenie stoczni Johna Hollanda, jak również znaczenie miasta dla amerykańskiej marynarki wojennej oraz z uwagi wielkość produkcji stoczni Electric Boat, Groton nazywane jest "światową stolicą okrętów podwodnych" (The Submarine Capital of the World)

Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Groton (Connecticut) w bazie city-data.com (ang.)
  2. Groton, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-03].
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Hrabstwo New London (ang. New London County) to hrabstwo w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 998,59 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 miało 263 293 mieszkańców.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
New London – miasto w USA, w stanie Connecticut, przy ujściu rzeki Thames do zatoki Long Island Sound (Ocean Atlantycki).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
General Dynamics – amerykańska korporacja zbrojeniowa zajmująca się m.in. produkcją systemów lądowych oraz okrętów.

Reklama