• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Groningen

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Odense – trzecie pod względem wielkości miasto duńskich miast; w 1988 roku obchodziło tysięczną rocznicę powstania.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Uniwersytet

  Groningen (wym. ['ɣroːnɪŋə(n)]) – miasto w północnej Holandii, stolica prowincji o tej samej nazwie. W 2004 roku miasto liczyło ponad 179 tys. mieszkańców. Zespół miejski zajmuje obszar 76,77 km² i oprócz Groningen obejmuje jedenaście miejscowości.

  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Delfzijl - miasto i gmina w północno-wschodniej Holandii, w prowincji Groningen, na estuarium rzeki Ems. Około 28,4 tys. mieszkańców.

  Edukacja[]

  W Groningen znajduje się renomowany uniwersytet (nid. Rijksuniversiteit Groningen). Został założony w 1614 roku i jest jednym z najstarszych oraz największych uniwersytetów w Holandii. Z uniwersytetem w Groningen związani byli między innymi: matematyk i fizyk Johann Bernoulli, historyk Johan Huizinga oraz pisarz Willem Frederik Hermans, który w latach 1958-1973 wykładał tam geografię fizyczną, a także laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1953, Frits Zernike.

  Johann Bernoulli (ur. 27 lipca 1667 w Bazylei, zm. 1 stycznia 1748 tamże) – matematyk i fizyk szwajcarski. Pochodził ze znanej rodziny matematyków – Bernoullich. Jego synem był Daniel Bernoulli, bratem – Jacob. Był profesorem uniwersytetów w Groningen (Holandia) od 1695 i Bazylei od 1705 roku. Zajmował się rachunkiem różniczkowym, całkowym i wariacyjnym oraz liniami geodezyjnymi. Sformułował i rozwiązał niezależnie od brata Jakoba zagadnienie brachistochrony. Odkrył talent matematyczny Leonharda Eulera i odwiódł jego ojca od decyzji kształcenia Leonharda na pastora.Hoogezand-Sappemeer (gro.: Hogezaand-Sapmeer) - gmina w północno-wschodniej Holandii, w prowincji Groningen. Siedzibą władz gminy jest Hoogezand. Według spisu ludności z 2013 roku gmina liczy 34 363 mieszkańców. Ma powierzchnię 72,99 km²

  Sport[]

  Klub piłkarski FC Groningen (stadion Euroborg) gra w Eredivisie – najwyższej klasie rozgrywkowej.

  Transport[]

  Podobnie jak w większości holenderskich miast komunikacja w Groningen opiera się głównie na transporcie samochodowym wraz ze znacznym udziałem ruchu rowerowego.

  Infrastruktura dla pieszych i rowerzystów[]

  Od wielu lat przeprowadzane są działania mające zwiększyć udział pieszych i rowerzystów w transporcie. W tym celu większość historycznego centrum miasta jest zamknięta dla samochodów, część dróg została przekształcona w deptaki z dopuszczonym ruchem rowerowym, a całe miasto oplecione jest siecią dróg i pasów rowerowych.

  Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.Arriva PLC – brytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy, w tym w Polsce. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.

  Infrastruktura kolejowa[]

  W Groningen są trzy stacje kolejowe:

 • Groningen
 • Groningen Europapark
 • Groningen Noord
 • Przejazdy są obsługiwane przez firmy Nederlandse Spoorwegen oraz Arriva.

  Pociągi odjeżdżają w kierunkach:

 • Zwolle, Amersfoort, Hilversum, Amsterdam-południe oraz port lotniczy Amsterdam-Schiphol (Nederlandse Spoorwegen)
 • Zwolle, Amersfoort, Utrecht, Gouda, Haga lub Rotterdam (Nederlandse Spoorwegen)
 • Leeuwarden (Arriva)
 • Hoogezand-Sappemeer, Winschoten, Leer (Niemcy) (Arriva)
 • Hoogezand-Sappemeer, Veendam (Arriva)
 • Roodeschool oraz Delfzijl (Arriva)
 • Infrastruktura drogowa[]

  Od południowej strony autostrada A7 łączy Groningen z Zaandam (przedmieścia Amsterdamu) oraz z granicą z Niemcami. Kończąca się na obrzeżach miasta autostrada A28 prowadzi do Utrechtu trasą przez Zwolle i Amersfoort.

  Spółgłoska nosowa miękkopodniebienna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczanej symbolem: [ŋ].Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.

  Przez Groningen przebiegają także drogi N7, N46, N355, N361, N370.

  Ciekawostki[]

  W Groningen znajduje się mierząca około 100 metrów wysokości Martinitoren, jedna z najwyższych wież kościelnych w Holandii.

  W kwietniu 2005 roku mieszkańcy Groningen i okolic ustanowili nowy rekord Guinnessa w bitwie na poduszki z udziałem 3000 osób.

  W badaniach poziomu zadowolenia mieszkańców ze swojego miasta przeprowadzonych jesienią 2006 r. na zlecenie Komisji Europejskiej stwierdzono najwyższy poziom zadowolenia wśród mieszkańców Groningen (Badanie objęło ponad 37 tys. osób z 75 miast)

  Zlin (czes. Zlín, niem. Zlin) – miasto w Czechach, na wschodnich Morawach, zamieszkuje je 78 599 mieszkańców (2005). Od 1 stycznia 1949 do 31 grudnia 1989 nosiło nazwę Gottwaldov na cześć komunistycznego prezydenta Klementa Gottwalda.Veendam - gmina i miasto w Holandii, w prowincji Groningen. Miasto leży pomiędzy trzema rzekami- Oude, Ooster i Westerdieg. Veendam liczy sobie 29.000 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się także klub piłkarski BV Veendam.

  Miasta partnerskie[]

 • Austria Graz, Austria
 • Palestyna Dżabalija, Palestyna
 • Rosja Kaliningrad, Rosja
 • Polska Katowice, Polska
 • Rosja Murmańsk, Rosja
 • Wielka Brytania Newcastle upon Tyne, Wielka Brytania
 • Dania Odense, Dania
 • Niemcy Oldenburg, Niemcy
 • Nikaragua San Carlos, Nikaragua
 • Estonia Tallinn, Estonia
 • Chińska Republika Ludowa Tiencin, ChRL
 • Czechy Zlín, Czechy
 • Zobacz też[]

 • Gröningen
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Groningen
 • Mapa Groningen
 • World Gazetteer
 • Przypisy

  1. gemeente.groningen.nl: Burgemeester (niderl.). [dostęp 2014-07-10].
  2. Rijksuniversiteit Groningen (University of Groningen) (ang.). www.moveonnet.eu. [dostęp 2014-01-19].
  3. European Platform on Mobility Management (Groningen) - http://www.epomm.eu/tems/result_city.phtml?city=77&map=1
  4. Gazeta Wyborcza/Stołeczna z 30 lipca 2007 - http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,4352275.html?skad=rss
  Port lotniczy Amsterdam-Schiphol (hol.: Luchthaven Schiphol, ang.: Amsterdam Airport Schiphol, kod IATA: AMS, kod ICAO: EHAM) – międzynarodowy port lotniczy Amsterdamu, największy w Holandii, położony 3 m p.p.m., na polderze Haarlemmermeer (dawne jezioro), na południowy zachód od miasta. Port został zbudowany w 1917 i jest stale modernizowany i rozbudowywany od czasu II wojny światowej.San Carlos - miasto w południowej Nikaragui, na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora Nikaragua, w miejscue, gdzie wypływa z niego rzeka San Juan. Współrzędne geograficzne: 11°08′N 84°47′W/11,133333 -84,783333. Ośrodek administracyjny departamentu Río San Juan. Ludność: 8,9 tys. mieszk. (1995).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Dżabalija (arab.جباليا) - miasto w Autonomii Palestyńskiej, w północnej części Strefy Gazy. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 251 324 mieszkańców. Duży obóz uchodźców palestyńskich. Trzecie co do wielkosci miasto Autonomii Palestyńskiej.
  Frits Zernike (ur. 16 lipca 1888 w Amsterdamie, zm. 10 marca 1966 w Amersfoort) – holenderski fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1953 za przedstawienie metody kontrastu fazowego, szczególnie za wynalezienie mikroskopu kontrastowo-fazowego, który pozwala na oglądanie wnętrza żywej komórki.
  Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).
  Zaanstad – miasto w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, na północny zachód od Amsterdamu, nad Kanałem Morza Północnego. Powstało w 1974 roku z połączenia miasta Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Krommenie, Assendelft i Westzaan. Około 146 tys. mieszkańców, z których połowa mieszka w Zaandam.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Droga rowerowa (także: droga dla rowerów, ścieżka rowerowa, trasa rowerowa) — wydzielony pas terenu (ciąg komunikacyjny) przeznaczony dla ruchu rowerowego. Według prawa o ruchu drogowym droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi oraz oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W praktyce spotykamy dwa typy dróg rowerowych:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.