• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gromada Strzelca

  Przeczytaj także...
  Lista zawierająca wszystkie znane gromady kuliste należące do Drogi Mlecznej. Obecnie znanych jest około 160 gromad kulistych należących do naszej Galaktyki, z których jedna czwarta powstała poza Drogą Mleczną. Szacuje się, że nasza Galaktyka zawiera nie więcej niż 200 gromad kulistych.Katalog Messiera – katalog astronomiczny zawierający obiekty na niebie, opublikowany przez Charlesa Messiera w 1774. Ostateczna wersja Messiera wydana w 1784 zawiera 103 obiekty. Od tego czasu jeszcze 7 innych obiektów, odkrytych później przez Messiera i jego współpracownika Pierre’a Méchaina, zostało dodanych do listy, ostatni w 1966.
  Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.

  Gromada Strzelca (znana również jako Messier 22, M22 oraz NGC 6656) – gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca, jedna z najjaśniejszych i najbliższych Ziemi gromad kulistych. Odkrył ją Abraham Ihle 26 sierpnia 1665 roku. Gromada Strzelca znajduje się w odległości około 10 400 lat świetlnych od Ziemi i 16 000 lat świetlnych od centrum Galaktyki.

  IRAS 18333-2357 (również GJJC1) – mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Strzelca w odległości około 10,1 tys. lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 1986 roku przez satelitę pracującego w paśmie podczerwieni IRAS.Uniwersytet Zuryski, Uniwersytet w Zurychu (niem. Universität Zürich) – największy szwajcarski uniwersytet, z siedzibą w Zurychu, założony w 1833 roku.
  Zbliżenie centrum gromady (HST)

  M22 widzialna jest jako plamka o jasności 5,1 magnitudo, o średnicy 32 minut, co przy odległości 10,4 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, przelicza się na rzeczywistą średnicę równą 97 lat świetlnych.

  W M22 doliczono się 32 gwiazd zmiennych. Znajduje się tam też mgławica planetarna IRAS 18333-2357.

  W 2011 polsko-chilijski zespół badawczy przy współpracy ze szwajcarskim astrofizykiem z Universität Zürich odkrył istnienie gwiazd o niskiej masie w gromadzie M22 dzięki wykorzystaniu efektu mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Odkrycie wcześniej niewidzialnych gwiazd wyjaśnia problem „brakującej” masy w gromadach kulistych bez odwoływania się do hipotezy ciemnej materii.

  Strzelec (łac. Sagittarius, dop. Sagittarii, skrót Sgr) – konstelacja zodiakalna, znana już w starożytności. Położony na poludniowej półkuli nieba, stosunkowo blisko równika niebieskiego. W Polsce gwiazdozbiór częściowo widoczny latem, w całości widoczny na południe od równoleżnika 45°N. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 115.Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Katalog Messiera
 • New General Catalogue
 • Lista gromad kulistych Drogi Mlecznej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hartmut Frommert, Christine Kronberg: Messier 22 (ang.). W: The Messier Catalog [on-line]. Students for the Exploration and Development of Space (SEDS), 2007-08-21. [dostęp 2015-11-12].
  2. William E. Harris: Katalog gromad kulistych Drogi Mlecznej 1996 (rewizja 2010). [dostęp 2015-11-12].
  3. Courtney Seligman: NGC 6656 (ang.). Celestial Atlas. [dostęp 2015-11-11].
  4. Mgławica planetarna IRAS 18333-2357 wewnątrz Gromady Strzelca (ang.)
  5. First Low-Mass Star Detected in Globular Cluster (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Messier 22 w SEDS.org (ang.)
 • Gromada Strzelca w bazie SIMBAD (ang.)
 • … • Poprzedni obiektGromada StrzelcaNastępny obiekt • …


  Centrum Galaktyki – dynamiczne centrum, wokół którego wiruje Droga Mleczna. Centrum Galaktyki znajduje się w odległości 8,54 kpc (27 900 lat świetlnych) od Ziemi w gwiazdozbiorze Strzelca. Znajduje się tam supermasywna czarna dziura, znaczne ilości gazu i pyłu oraz gwiazd.Wielkość gwiazdowa – pozaukładowa jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd (nie mylić z jasnością) i innych podobnych ciał niebieskich. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (oznaczenie lub mag). Zazwyczaj w fizyce do wyrażenia wartości natężenia światła używa się luksów, jednakże ze względów praktycznych i historycznych w astronomii stosuje się nadal magnitudo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Johann Abraham Ihle (ur. 14 czerwca 1627, zm. ok. 1699) – niemiecki astronom-amator, odkrywca pierwszej gromady kulistej - Gromady Strzelca.
  Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. 24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31.
  Gromada kulista – zazwyczaj sferycznie symetryczne zgrupowanie powiązanych grawitacyjnie gwiazd z wyraźną, silną ich koncentracją w kierunku centrum (niektórzy wyróżniają morfologiczną podklasę gromad eliptycznych). Gromady kuliste zwykle liczą od stu tysięcy do miliona gwiazd, natomiast ich średnice (np. wyznaczane z prędkości radialnych gwiazd obserwowanych na brzegach gromady, rozmiarów kątowych i odległości) zawierają się w przedziale od 6 do 70 parseków. Odkrycie pierwszej gromady kulistej przypisuje się Johannowi Abrahamowi Ihlemu, który obserwując w 1665 roku Saturna w gwiazdozbiorze Strzelca, odnalazł znajdującą się obok gromadę M22.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Messier 23 (znana również jako M23 lub NGC 6494) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Strzelca, odkryta 20 czerwca 1764 roku przez Charlesa Messiera.
  Mikrosoczewkowanie grawitacyjne – szczególny przypadek zjawiska soczewkowania grawitacyjnego, w którym obiekty soczewkujące mają (stosunkowo niewielką) masę rzędu masy Słońca.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.