• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grimaldi - rodzina

  Przeczytaj także...
  Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Katarzyna z Genui OFS, właśc. Katarzyna Fieschi (ur. 1447 w Genui, zm. 15 września 1510 tamże) − córka wicekróla Neapolu, mistyczka, tercjarka franciszkańska, święta Kościoła katolickiego.
  Władca Monako nosi tytuł księcia Monako. Monakijski tron jest dziedziczny i od wieków należy do dynastii Grimaldich.

  Grimaldi – ród książęcy panujący obecnie w Księstwie Monako, którego protoplastą był Grimaldo Canella, pochodzący z Genui.

  Historia rodu[ | edytuj kod]

  Protoplastą rodu Grimaldich był Grimaldo Canella, najmłodszy syn Ottona Canellego (ur. ok. 1070, zm. przed 1143), konsula Republiki Genui w 1133 roku. Grimaldo również pełnił tę funkcję, w latach 1160, 1170 i 1184. Potomkowie Canellich prowadzili ekspedycje morskie przez Morze Śródziemne, Morze Czarne i Morze Północne, przez co wkrótce stali się jedną z najbogatszych rodzin w Genui.

  Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.Republika Genui (po włosku: Repubblica di Genova) – dawne niepodległe państwo leżące w Ligurii, na wybrzeżu północno-zachodnich Włoch. Istniała od XI wieku do 1797 roku.

  Rodzina Grimaldich żyła w obawie, że senior jednego z rywalizujących z nimi genueńskich rodów zechce przejąć władzę w kraju i ogłosi się lordem. Z tego powodu zawarli przymierze z rodziną Fieschich, należących do stronnictwa gwelfów. Z rodu tego pochodzili papieże Innocenty IV, Hadrian V, święta Katarzyna z Genui, a także książęta Belmonte. W 1271 roku gwelfowie zostali wyrzuceni z miasta i schronili się w swoich pałacach w Ligurii i Prowansji. Podpisali porozumienie z Karolem I Andegaweńskim. Na mocy tego dokumentu mieli wspólnie przejąć kontrolę nad Genuą. W 1276 w obecności papieża zaakceptowali pokój, ale nie zakończyło to wojny cywilnej. Nie wszyscy przedstawiciele rodu Grimaldich zdecydowali się powrócić do Genui - niektórzy pozostali poza miastem, by móc powiększać swoje armie.

  Hadrian V, również Adrian V (łac. Hadrianus V właśc. Ottobono Fieschi; ur. ok. 1215 w Genui – zm. 18 sierpnia 1276 w Viterbo) – papież w okresie od 11 lipca 1276 do 18 sierpnia 1276.Honoriusz II przyjął tytuł księcia Monako w 1612 roku. Monako zostało uznane za suwerenne księstwo przez króla Hiszpanii Filipa IV w 1633 i przez króla Francji Ludwika XIII na mocy traktu w Péronne, w 1641.

  W 1299 roku Grimaldi próbowali zaatakować port w Genui, a potem riwierę zachodnią. Wstępowali w wiele sojuszów, mających na celu objęcie władzy w mieście. W tym czasie ich rywale, rodzina Spinola, zostali wygnani. Gwelfowie i gibelini zaczęli okupować zamek w Monako, który był idealnie zlokalizowany do prowadzenia walki politycznej i militarnej z Genuą.

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Innocenty IV (łac. Innocentius IV, właśc. Sinibaldo Fieschi; ur. ok. 1195 w Genui, zm. 7 grudnia 1254 w Neapolu) – papież w okresie od 25 czerwca 1243 do 7 grudnia 1254.

  W 1395 roku udało się rodzinie Grimaldich wypracować dostateczną przewagę do tego, by władać Monako jako swoimi kondominium. Były to początki dzisiejszego księstwa.

  Drzewo genealogiczne[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Władcy Monako
 • Linia sukcesji tronu Monako
 • Rodzina książęca Monako • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.
  Gibelini i gwelfowie – stronnictwa polityczne rywalizujące we Włoszech między XII a XIII wiekiem, głównie w okresie zmagań cesarza Fryderyka II z papiestwem.
  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.
  Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
  Rodzina książęca Monako to najbliższa rodzina władcy Monako, którym od 2005 roku jest książę Albert II z dynastii Grimaldich. Członkowie rodziny książęcej biorą udział w oficjalnych uroczystościach i zagranicznych wizytach, ponadto zajmują kolejne miejsca w linii sukcesji tronu Monako. Obecnie w skład rodziny książęcej wchodzą potomkowie księcia Rainiera III Grimaldi i księżnej Grace Grimaldi. Siedzibą rodziny jest Pałac Książęcy w Monako.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.