• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grigorij Lewenfisz

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Grigorij Lewenfisz, ros. Григорий Яковлевич Левенфиш (ur. 9 marca 1889 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 9 lutego 1961 w Moskwie) – rosyjski szachista i publicysta, arcymistrz od 1950 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony się w Piotrkowie Trybunalskim (który należał wówczas do Imperium Rosyjskiego), dzieciństwo i młodość spędził w Sankt Petersburgu, zwyciężając w mistrzostwach tego miasta w 1909 r. W 1911 r. wystąpił w silnie obsadzonym turnieju w Karlsbadzie, gdzie podzielił XIV m., natomiast w 1913 triumfował w międzynarodowym turnieju w Sankt Petersburgu. Najwybitniejsze wyniki w swojej karierze uzyskał w połowie lat 30. XX wieku, m.in. dwukrotnie zwyciężając w indywidualnych mistrzostwach Związku Radzieckiego (1934, wspólnie z Ilią Rabinowiczem oraz 1937). W 1937 r. osiągnął również znaczny sukces, remisując 6½ - 6½ w meczu z przyszłym mistrzem świata, Michaiłem Botwinnikiem (za ten rezultat otrzymał - jako drugi po Botwinniku radziecki szachista - tytuł arcymistrza ZSRR), zajął też II m. (za Reubenem Finem) w Leningradzie. W 1940 r. rozegrał w Moskwie mecz z Władimirem Ałatorcewem, zwyciężając w stosunku 7½ - 4½.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Piotr Romanowski, ros. Пётр Арсениевич Романовский (ur. 29 lipca 1892 w Sankt Petersburgu, zm. 1 marca 1964 w Moskwie) – rosyjski szachista i sędzia klasy międzynarodowej.

  Według systemu Chessmetrics najwyższy ranking osiągnął w lutym 1939 r., posiadał wówczas 2677 punktów i zajmował 10. miejsce na świecie. W 1967 r. wydano w Moskwie książkę pt. Избранные партии и воспоминания, poświęconą szachowej twórczości Grigorija Lewenfisza.

  Szachy od A do Z – polska dwutomowa encyklopedia o szachach, autorstwa Władysława Litmanowicza oraz Jerzego Giżyckiego. Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  Wniósł duży wkład w rozwój teorii debiutów, jego nazwisko noszą warianty w obronie Grünfelda, rosyjskiej oraz sycylijskiej. Był również autorem wielu książek o tematyce szachowej.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Первая книга шахматиста, Leningrad 1925
 • Матч Алехин — Капабланка на первенство мира, Leningrad 1928 (wspólnie z Piotrem Romanowskim)
 • IX Всесоюзное шахматное первенство, Moskwa, Leningrad 1937
 • Шахматные основы, Leningrad 1950 (wspólnie z Witalijem Czechowierem)
 • Шахматы для начинающих, Leningrad 1950
 • Книга начинающего шахматиста, Moskwa 1957
 • Теория ладейных окончаний, Moskwa 1957 (wspólnie z Wasilijem Smysłowem)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z" tom I, Warszawa 1986, str. 516
 • ChessBase Megabase 2008
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Grigorij Lewenfisz – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad) – miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ochrzy i Ciepłej.Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Reuben Fine (ur. 11 października 1914 w Nowym Jorku, zm. 26 marca 1993 w Nowym Jorku) – amerykański arcymistrz, czołowy szachista świata w latach 30. XX wieku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Władimir Aleksiejewicz Ałatorcew, ros. Владимир Алексеевич Алаторцев (ur. 14 maja 1909 w Sankt Petersburgu, zm. 13 stycznia 1987 w Moskwie) – rosyjski szachista, nauczyciel, autor i działacz szachowy, arcymistrz od 1983, sędzia klasy międzynarodowej od 1953 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wasilij Smysłow, ros. Василий Васильевич Смыслов (ur. 24 marca 1921 w Moskwie, zm. 27 marca 2010 tamże) – rosyjski szachista, arcymistrz, mistrz świata w szachach w latach 1957–1958.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.