Greycrook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Greycrookwieś w Szkocji, w Scottish Borders przy drogach A699 i A68. Jest położona ok. 0,5 km na południowy zachód od St Boswells. Niedaleko wsi przepływa Tweed.

Tweed (gael. Uisge Thuaidh) – jedna z głównych rzek w południowej Szkocji o długości 156 km. Obszar źródłowy na Wyżynie Południowoszkockiej. Na końcowym, 27-kilometrowym odcinku stanowi granicę między Szkocją a Anglią.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W Greycrook zanotowano 9 sierpnia 2003 najwyższą temperaturę w historii Szkocji, która wyniosła 32,9 °C. Poprzedni rekord od 2 lipca 1908 wynosił 32,8 °C zanotowane w Dumfries.

Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Weather extremes (ang.). metoffice.gov.uk. [dostęp 2013-11-01].
  2. Liz Osborn: Highest Temperature in Scotland (ang.). W: Highest Temperature in the UK [on-line]. currentresults.com. [dostęp 2013-11-01].
  3. Long hot summer broke record (ang.). bbc.co.uk, 2003-10-09. [dostęp 2013-11-01].
Reklama