• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gret Palucca

  Przeczytaj także...
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Kamień nagrobny Gret Palucca na wyspie Hiddensee

  Gret Palucca (eigentlich Margarete Paluka, ur. 8 stycznia 1902 w Monachium, zm. 22 marca 1993 w Dreźnie) – niemiecka tancerka i pedagog tańca.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Gret Palucca była córką pochodzącego z Konstantynopola aptekarza Maxa Paluki i węgierskiej Żydówki Rosy Paluka.

  We wczesnym dzieciństwie przeniosła się z rodzicami do San Francisco, w roku 1909 powróciła wraz z matką do Niemiec i zamieszkała w Dreźnie. W wieku 12 lat rozpoczęła naukę tańca u Heinricha Kröllera. W Dreźnie była obecna na pokazie tańca Mary Wigman, co zdecydowało o jej przyszłości w balecie nowoczesnym. Została jedną z pierwszych uczennic Mary Wigman. W roku 1921 zmieniła imię i nazwisko na Gret Palucca. Występowała do roku 1924 w zespole Mary Wigman, po czym zaczęła występy solowe w tańcu wyrazistym (Ausdruckstanz). W roku 1925 Gret Palucca założyła w Dreźnie własną szkołę tańca. 29 kwietnia 1927 wystąpiła w Bauhaus w Dessau.

  Dessau – do 2007 miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w Saksonii-Anhalt. Po połączeniu z Roßlau (Elbe) stanowi południową (lewobrzeżną) część Dessau-Roßlau.Berta Helene Amalie "Leni" Riefenstahl (ur. 22 sierpnia 1902 w Berlinie, zm. 8 września 2003 w Pöcking) – niemiecka reżyserka filmowa znana z nowatorskiej estetyki. Jej osoba i twórczość budziła często kontrowersje z powodu filmów propagandowych, jakie nakręciła w okresie hitleryzmu.

  Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie 1936 wystąpiła na wieczorze otwarcia obok Leni Riefenstahl. Mimo swojego niearyjskiego pochodzenia była do roku 1939 tolerowana przez władze hitlerowskie. W tym roku otrzymała zakaz występów i musiała zrzec się kierowania szkołą tańca, 31 marca 1939 szkoła została zlikwidowana. 1 lipca 1945 wznowiła szkołę tańca w Dreźnie, w 1949 szkoła została upaństwowiona. W roku 1959 opuściła NRD i zamieszkała na wyspie Sylt. By skłonić ją do powrotu, władze NRD zaproponowały jej kierownictwo artystyczne upaństwowionej szkoły. Uczestniczyła w tworzeniu Akademii Sztuk NRD, w latach 1965–1970 była jej wiceprezydentem. W roku 1970 została obywatelką honorową Drezna. Wyższa Szkoła Tańca w Dreźnie nosi jej imię.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W roku 1924 wyszła za mąż za właściciela zakładów młynarskich Fritza Bienerta(niem.), syna Idy Bienert(niem.), kolekcjonerki niemieckiej sztuki nowoczesnej. W ich domu bywali artyści dadaizmu i architekci Bauhausu. W 1930 rozwiodła się z Fritzem Bienertem i związała z historykiem sztuki i krytykiem artystycznym Willem Grohmannem(niem.), który pod pseudonimem Olaf Rydberg opublikował w 1935 pierwszą o niej monografię.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ausdruckstanz (niem. "Ausdruck" – "wyrażanie", "Tanz" – "taniec"), zwany też "wolnym tańcem" (niem. Freier Tanz) – powstały w Niemczech nurt ekspresjonistyczny w tańcu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Peter Jarchow, Ralf Stabel: Palucca. Aus ihrem Leben. Über ihre Kunst. Mit einem Geleitwort von Ingrid Biedenkopf. Henschel, Berlin 1997, ​ISBN 3-89487-266-7​.
 • Susanne Beyer, Palucca – Die Biografie, wyd. 1. Aufl, Berlin: AvivA Verlag, 2009, ISBN 978-3-932338-35-9, OCLC 316293666.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strony Szkoły Tańca w Dreźnie
 • Biografia
 • Dadaizm (dada) – międzynarodowy ruch artystyczno-literacki w sztuce XX wieku, którego głównymi hasłami były dowolność wyrazu artystycznego, zerwanie z wszelką tradycją i swoboda twórcza odrzucająca istniejące kanony. Jego członkowie, będący świadkami I wojny światowej, w poczuciu rozpadu cywilizacji negowali powszechnie przyjęte ideały estetyczne i wartości. Nie wytworzyli jednolitego stylu czy programu, które spójnie łączyłyby ich dzieła – jednoczyła ich raczej wspólna postawa niż styl.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.




  Warto wiedzieć że... beta

  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Bauhaus – uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r., później od 1925 r. działająca w Dessau (dziś Dessau-Roßlau) i w latach 1932-1933 w Berlinie. Została utworzona przez Waltera Gropiusa.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Mary Wigman (ur. 13 listopada 1886 w Hanowerze, zm. 19 września 1973 w Berlinie) (właściwie Karoline Sofie Marie Wiegmann) – niemiecka tancerka, choreografka, pedagog tańca. Wraz z Rudolfem Labanem i Kurtem Joossem stworzyła w latach dwudziestych XX wieku taniec wyrazisty (niem. Ausdruckstanz).
  Sylt (fryz. Söl, duń. Sild) – wyspa w Niemczech na Morzu Północnym, największa z Wysp Północnofryzyjskich, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland, w pobliżu granicy z Danią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.