• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gregory Paul

  Przeczytaj także...
  Paleontologia (od gr. palaios – stary + on – byt + logos – nauka) – dziedzina biologii zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości geologicznej. Ściśle związana z geologią, posługuje się często fizyką i chemią.Dakotadon – rodzaj ornitopoda z grupy Iguanodontia żyjącego we wczesnej kredzie. Jest znany z niekompletnej czaszki odkrytej w datowanych na barrem osadach formacji Lakota w Dakocie Południowej. Pierwotnie został opisany jako Iguanodon lakotaensis przez Davida Weishampela i Philipa Bjorka w 1989. Jego status taksonomiczny był kontrowersyjny. Niektórzy badacze sugerowali, że „Iguanodon” lakotaensis był bardziej bazalny niż Iguanodon bernissartensis i bliżej spokrewniony z teiofytalią, jednak David B. Norman uznał, że jest synonimem I. bernissartensis. Gregory Paul, badający iguanodonty, przypisał „I.” lakotaensis do osobnego rodzaju Dakotadon w 2008.
  Mantellizaur (Mantellisaurus) – rodzaj roślinożernego dinozaura z kladu Iguanodontia. Żył we wczesnej kredzie (ok. 135-113 mln lat temu) na terenach współczesnej Europy. Długość ciała ok. 7 m, wysokość ok. 2,5 m. Masę holotypu Paul ocenił na około 750 kg. Jego szczątki znaleziono w Anglii.
  Gregory Paul

  Gregory S. Paul (ur. 24 grudnia 1954) – amerykański paleontolog i paleoartysta, zajmujący się również kwestiami religii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jest wolnym strzelcem, niezwiązanym z żadnym ośrodkiem badawczym. Opisał kilka gatunków dinozaurów, w tym ornitopoda Dollodon bampingi (być może młodszy synonim "Iguanodon" seelyi lub Mantellisaurus atherfieldensis) oraz ptaki Potamornis skutchi i Avisaurus archibaldi; przeniósł też gatunki "Iguanodon" lakotaensis oraz "I." atherfieldensis do odrębnych, nowych rodzajów (odpowiednio Dakotadon i Mantellisaurus) oraz zaliczył gatunek Brachiosaurus brancai do nowego podrodzaju Giraffatitan (obecnie bywa podnoszony do rangi odrębnego rodzaju). Na jego cześć nazwano teropoda Cryptovolans pauli i ornitopoda Sellacoxa pauli. Paul rysuje dinozaury od 1959 roku, a jego prace pojawiały się w licznych książkach, jak np. Eggs, Nests and Baby Dinosaurs, The Book of Life, The Horned Dinosaurs, Vertebrate Paleontology and Evolution, czy Mieszkańcy światów alternatywnych. Sam jest autorem kilku książek, m.in. Predatory Dinosaurs of the World. Jego prace wystawiano w wielu muzeach, np. w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej i Smithsonian Institution. Oprócz prac paleontologicznych publikował także teksty dotyczące religii.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Iguanodon („ząb iguany”) – rodzaj dinozaura z grupy ornitopodów zajmujący pozycję pośrodku pomiędzy pierwszymi z szybkich, dwunożnych hipsylofodontów z jury środkowej, a hadrozaurami stanowiącymi najbardziej zaawansowane formy z kredy późnej. Do rodzaju zaliczano wiele gatunków datowanych w czasie od jury późnej do kredy późnej, zamieszkujących Europę, Azję i Amerykę Północną. Taksonomia rodzaju pozostaje przedmiotem badań, opisywane są nowe gatunki, a stare przenosi się do odrębnych rodzajów. Na początku XXI wieku badacze zasugerowali pozostawienie w nim tylko jednego dobrze uzasadnionego gatunku I. bernissartensis, żyjącego od późnego barremu do najwcześniejszego aptu (kreda wczesna) na terenie dzisiejszej Belgii i prawdopodobnie na innych terenach Europy. Dokładniej okres ten przypada na 126-125 milionów lat temu. Były to masywne, duże zwierzęta roślinożerne wyróżniające się dużym kolcem na kciuku służącym prawdopodobnie do obrony przed drapieżnikami, podczas gdy cztery kolejne chwytne palce używane były podczas żerowania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. K. Carpenter, Y. Ishida. Early and “Middle” Cretaceous Iguanodonts in Time and Space. „Journal of Iberian Geology”. 36 (2), s. 145-164, 2010 (ang.). 
  2. Andrew T. McDonald. The status of Dollodon and other basal iguanodonts (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Wealden beds (Lower Cretaceous) of Europe. „Cretaceous Research”. 33 (1), s. 1–6, 2012. DOI: 10.1016/j.cretres.2011.03.002 (ang.). 
  3. Michael P. Taylor. A re-evaluation of Brachiosaurus altithorax Riggs 1903 (Dinosauria, Sauropoda) and its generic separation from Giraffatitan brancai (Janensch 1914). „Journal of Vertebrate Paleontology”. 29, s. 787–806, 2009 (ang.). 
  4. Gregory S. Paul: Paleocurriculum Vitae (ang.). The Official Website of Gregory Paul. [dostęp 9 września 2009].
  5. Gregory S. Paul: Technical articles (ang.). The Science of Religion. [dostęp 9 września 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Official Website of Gregory S. Paul (ang.)
 • The Science of Religion (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Dollodon – rodzaj ornitopoda żyjącego we wczesnej kredzie (barrem i być może apt) na terenie dzisiejszej Europy. Szczątki jego przedstawicieli odnaleziono w Belgii (Bernissart) i na angielskiej wyspie Wight.
  Sellacoxa – rodzaj ornitopoda z grupy iguanodonów (Iguanodontia) żyjącego we wczesnej kredzie (wczesny walanżyn) na terenach dzisiejszej Europy. Gatunkiem typowym jest S. pauli, którego holotypem jest odkryty w angielskim hrabstwie East Sussex okaz oznaczony BMNH R 3788 z zachowaną prawą kością biodrową, kością łonową, kością kulszową oraz tylnymi kręgami grzbietowymi i kręgami krzyżowymi. Pierwotnie okaz uznawano za reprezentujący gatunek Iguanodon dawsoni (obecnie zaliczany do odrębnego rodzaju Barilium); jednak Carpenter i Ishida (2010) stwiedzili, że kości tego okazu na tyle różni się budową od odpowiadających im kości innych przedstawicieli kladu Iguanodontia, że uzasadnia to zaliczenie go do odrębnego gatunku i rodzaju; autorzy zaproponowali dla niego nazwę Sellacoxa pauli. Szczególnie charakterystyczna jest budowa kości biodrowej, przypominającej kształtem siodło, z wcięciem między wydatnymi wyrostkami u podstawy wyrostka przedpanewkowego i wyrostka zapanewkowego. Z wnioskiem Carpentera i Ishidy nie zgodził się jednak Norman (2011), który uznał S. pauli za młodszy synonim Barilium dawsoni.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (ang. American Museum of Natural History) – położone na Manhattanie przy 79 ulicy i Central Park West w Nowym Jorku.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Giraffatitan – rodzaj zauropoda z rodziny brachiozaurów, (Brachiosauridae) żyjącego w późnej jurze na obecnych terenach Afryki. Odkryto liczne szczątki dające nam niemal kompletną wiedzę o jego osteologii. Gatunek typowy rodzaju, Giraffatitan brancai, ma skomplikowaną historię taksonomiczną, przez wiele lat będąc zaliczanym do pokrewnego rodzaju Brachiosaurus.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.