Gregory M. Fahy
Kriobiologia (krio "zimno" + łac. bíos "życie", lógos "nauka") – nauka zajmująca się badaniem wpływu niskich temperatur (rzędu nawet do −269 °C) na organizmy. W takich warunkach następuje zwolnienie (czasem znaczne) procesów życiowych. Kriobiologia skupia się głównie na badaniu oddziaływania chłodu na fizjologię, morfologię i anatomię organizmów.Witryfikacja (też zeszklenie, witrifikacja) – przemiana kinetyczna przejścia ze stanu ciekłego w stan szklisty. Nosi ona cechy przemiany fazowej II rzędu, ale nie jest przemianą termodynamiczną, bo nie prowadzi do utworzenia termodynamicznie stabilnej fazy.
Gerontologia – nauka o procesach starzenia się. Jest to interdyscyplinarny splot biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii i zasadniczo antropologii kulturowej w terenie. Gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest nauką o chorobach wieku podeszłego.
Gregory M. Fahy, Ph.D. – kriobiolog, biogerontolog, specjalista w krioprezerwacji organów przy użyciu witryfikacji, uważany za pioniera w tej dziedzinie.
W lecie 2005, na zjeździe Society for Cryobiology, podał do publicznej wiadomości, że Twenty-First Century Medicine poddało krioprezerwacji nerkę królika w temperaturze -130 °C z użyciem witryfikacji i po ogrzaniu przeszczepiło ją królikowi, która to nerka następnie podjęła czynności życiowe jako jedyna nerka.
Dr Fahy to wiceprezes i główny pracownik naukowy Twenty-First Century Medicine, Inc. Jako biogerontolog, dr Fahy jest też dyrektorem American Aging Association (Amerykańskiego Towarzystwa Starzenia się) i przez wiele lat był redaktorem wydawanego przez towarzystwo czasopisma Age News.
Doświadczenia badawcze[ | edytuj kod]
Dr Fahy ma ponad 30 lat doświadczeń w dziedzinie krioprezerwacji. Jako naukowiec Amerykańskiego Czerwonego Krzyża był pomysłodawcą pierwszej praktycznej metody krioprezerwacji przy pomocy witryfikacji i wynalazcą systemów komputerowych stosowanych do krioprezerwacji całych organów, za co otrzymał w 1995 Grand Prize for Medicine od INPEX. Przed rozpoczęciem współpracy z Twenty-First Century Medicine był głównym pracownikiem naukowym w Organ, Inc oraz LRT, Inc. Był także kierownikiem Tissue Cryopreservation Section of the Transfusion and Cryopreservation Research Program w U.S. Naval Medical Research Institute w Bethesda, Maryland, gdzie przeforsował swoją oryginalną koncepcję substancji blokujących tworzenie się kryształków lodu.
Wykształcenie[ | edytuj kod]
Pochodzący z Kalifornii, dr Fahy ukończył w 1972 University of California, Irvine z tytułem Bachelor of Science w dziedzinie biologii, a następnie w 1977 otrzymał doktorat (PhD) z farmakologii na Medical College of Georgia w Augusta.
Obecnie zasiada w gronie redakcyjnym czasopism Cell Preservation Technology oraz Rejuvenation Research, zarządach trzech organizacji związanych ze starzeniem się i krioprezerwacją, oraz jest doradcą wielu czasopism naukowych. Posiada ponad 20 patentów związanych m.in. z krioprezerwacją, starzeniem się, przeszczepami i odwracalnością autoagresji komórek.
Publikacje[ | edytuj kod]
Publikacje dr Fahy w czasopismach naukowych obejmują ponad 60 artykułów.
Gregory M. Fahy jest redaktorem książki The Future of Aging: Pathways to Human Life Extension, która ukazała się w październiku 2010:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Lifeboat Foundation Bios: Gregory M. Fahy (ang.). [dostęp 26 sierpnia 2010].
- Wykaz publikacji dr Gregory M. Fahy (ang.). [dostęp 26 sierpnia 2010].