• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gregory House  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stacy Warner to postać fikcyjna, drugoplanowa bohaterka serialu medycznego Dr House, grana przez amerykańską aktorkę, Selę Ward.Nefrologia − dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nerek leczonych nieinwazyjnie w odróżnieniu od urologii. Jest podspecjalnością interny.

  Gregory House (ur. 15 maja 1959 roku) – fikcyjny doktor medycyny i diagnosta z dramatu medycznego stacji FOX Dr House. Odgrywana przez Hugh Lauriego postać jest aroganckim, gardzącym zasadami geniuszem medycznym, głową zespołu diagnostycznego w fikcyjnym Princeton-Plainsboro Teaching Hospital. Postać House'a jest określana jako mizantrop, cynik, gbur, samotnik i outsider, brutalnie szczery, niegrzeczny. Część wątków serialu wiąże się ze stosowaniem przez House'a Vicodinu, używanego w celu uśmierzenia bólu, będącego następstwem zawału mięśnia czworogłowego uda, które zmusiło go do chodzenia o lasce. Jego najlepszym przyjacielem jest James Wilson, onkolog. Niestandardowe podejście diagnostyczne, radykalne motywy terapeutyczne i ciągły racjonalizm Housa powodują konflikty między nim a jego współpracownikami. House często przedstawiany jest jako pozbawiony jakiejkolwiek sympatii dla swoich pacjentów, a swoją uwagę przywiązuje jedynie do rozwiązywania ich problemów medycznych.

  James Evan Wilson – postać fikcyjna, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Roberta Seana Leonarda.Cynizm – postawa etyczna, charakteryzująca się nieuznawaniem i podważaniem wartości i norm obowiązujących w danym środowisku.

  Spis treści

 • 1 Dzieciństwo
 • 2 Charakterystyka i fabuła
 • 2.1 Nawiązania do Sherlocka Holmesa
 • 3 Nagrody
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.
  Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.
  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Zawał (łac. infarctus, ang. infarct) jako ogólne pojęcie patomorfologiczne oznacza rodzaj martwicy spowodowanej skrajnym ograniczeniem perfuzji (przepływu) krwi przez obszar tkankowy danego narządu. Obszar martwicy powstałej w wyniku zawału może mieć charakter martwicy skrzepowej (necrosis coagulativa, necrosis denaturativa) lub rozpływnej (necrosis colliquativa).
  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.
  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.