Gregor Strasser
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Freikorps (niem. wolny korpus) – ochotnicze, nacjonalistyczne formacje paramilitarne działające w Niemczech w latach 1918-1922, założone przez zdemobilizowanych żołnierzy.
Gregor Strasser (ur. 31 maja 1892, zm. 30 czerwca 1934 w Berlinie) – niemiecki polityk narodowosocjalistyczny, twórca strasseryzmu, zamordowany w Berlinie podczas nocy długich noży.
Nauka i służba w wojsku[ | edytuj kod]
Gregor Strasser i jego młodszy brat Otto urodzili się w katolickiej rodzinie urzędnika sądowego, mieszkającego przy rynku Geisenfeld w Górnej Bawarii. Uczęszczał do liceum ogólnokształcącego i po zdaniu egzaminów końcowych odbył praktykę jako aptekarz w wiosce Frontenhausen w Dolnej Bawarii od roku 1910 do 1914. W 1914 roku rozpoczął studia na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, które przerwał w tym samym roku, by zaciągnąć się na ochotnika do niemieckiej armii. Strasser wziął udział w I wojnie światowej i dosłużył się stopnia porucznika. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Żelaznym Pierwszej i Drugiej Klasy.
W 1918 wznowił studia na Uniwersytecie Fryderyka i Aleksandra w Erlangen. W 1919 roku razem z bratem Ottonem wstąpił do prawicowych Freikorpsów, na czele których stał Franz von Epp (1868–1946). W tym samym roku zdał egzamin państwowy, a w roku 1920 zaczął pracę jako aptekarz w Landshut. Założył także Sturmbataillon Niederbayern (Batalion Szturmowy Dolna Bawaria). Jako jego adiutant służył młody Heinrich Himmler. W połowie marca 1920 roku Freikorpsy Strassera były gotowe do wzięcia udziału w nieudanym puczu Kappa-Lüttwitza. W tym samym czasie jego brat Otto dowodził socjalistyczną Rote Hundertschaft (Czerwoną Grupą Stu), walczącą przeciw zamachowi stanu tego prawicowego, „reakcyjnego” skrzydła.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]