• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gregg Araki


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Gregg Araki (ur. 17 grudnia 1959 roku Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent, montażysta filmów niezależnych, rzadziej operator filmowy. Przedstawiciel nurtu New Queer Cinema.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ma korzenie japońskie. Urodzony w Los Angeles, dojrzewał w Santa Barbara. Jest absolwentem Bachelor of Arts in Film Studies na University of California, Santa Barbara, zdobył także tytuł mistrza sztuki pięknej (ang. Master of Fine Arts lub MFA) w produkcji filmu na University of Southern California w roku 1985.

  New queer cinema (również queer new wave, kino queerowe, NQC) – nurt w kinematografii światowej, zapoczątkowany i zdefiniowany na początku lat 90. XX wieku, manifestujący się przez bezpośrednie odniesienia do LGBT i prezentowanie obrazów filmowych, które w jasny i czytelny sposób traktują temat odmienności seksualnej. W szerszym znaczeniu NQC odnosi się do wszelkiej odmienności, również rasowej i kulturowej.Totally Fucked Up, w wielu krajach ocenzurowany i dystrybuowany pt. Totally F***ed Up – amerykański film dramatyczny z 1993 roku, wyreżyserowany przez Gregga Arakiego do własnego scenariusza. Pierwszy film z trylogii Arakiego Teenage Apocalypse Trilogy, na którą składają się następne pozycje: Doom Generation – stracone pokolenie (1995) oraz Donikąd (1997).

  W 1987 roku miał miejsce debiut reżyserski Arakiego – powstał dramat Three Bewildered People in the Night, którego budżet nie przekraczał pięciu tysięcy dolarów. Zrealizowany pięć lat później The Living End swoją premierę odnotował na Sundance Film Festival, gdzie został nominowany do Grand Jury Prize. Araki wsławił się jako twórca trylogii Teenage Apocalypse Trilogy, na którą składają się filmy: Totally Fucked Up (1993), Doom Generation – stracone pokolenie (1995) oraz Donikąd (1997).

  Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Wyreżyserował wideoklip do singla Keizo Nakanishiego i Christiny AguileryAll I Wanna Do” (1997).

  Częstym motywem filmów reżysera jest dojrzewanie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Araki zdał sobie sprawę z własnej homoseksualności w 1997 roku, kiedy związał się z aktorką Kathleen Robertson, którą obsadził wówczas w filmie Donikąd. Identyfikacja seksualna artysty doprowadziła do rozpadu relacji dwa lata później.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Operator[ | edytuj kod]

 • Totally Fucked Up (1993)
 • The Living End (1992)
 • Three Bewildered People in the Night (1987)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Yutani, Kimberly. Gregg Araki and the Queer New Wave. In Leong, Russell. Asian American Sexualities: dimensions of the gay & lesbian experience. New York, NY: Routledge, 1996.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gregg Araki w bazie IMDb (ang.)
 • Gregg Araki w bazie Filmweb
 • GreggAraki.com − nieoficjalna strona internetowa reżysera (ang.)
 • Internetowa strona fanów Arakiego (ang.)
 • Donikąd (tytuł oryg. Nowhere) – francusko-amerykański filmowy dramat science-fiction w reżyserii Gregga Arakiego z 1997 roku. Do udziału w filmie zaangażowano pokaźną grupę aktorów młodego pokolenia, wśród których znaleźli się między innymi James Duval, Christina Applegate, Heather Graham, Ryan Phillippe i Denise Richards. Jest to trzeci, finałowy projekt z trylogii Arakiego Teenage Apocalypse Trilogy, portretującej współczesną dorastającą młodzież.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.