• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grecja w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  27. Konkurs Piosenki Eurowizji 1982 odbył się 24 kwietnia 1982 r. w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire (Wielka Brytania). Prezenterem został Jan Leeming. W konkursie udział wzięło 18 państw. Grecja i Francja wycofały się z rywalizacji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez Temisa Adamantidisa i jego piosenkę "Sarantapenta Kopelies". Mieli startować z drugiej pozycji startowej, co nie spodobało się ERT i wycofali swoje uczestnictwo kilka tygodni przed konkursem. Francuski nadawca TF1 zrezygnował z udziału w konkursie, więc Antenne 2 została nowym francuskim nadawcą konkursu, a kraj powrócił do rywalizacji rok później.28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.

  Grecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1974 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się grecki nadawca publiczny Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), który decyzją rządu został rozwiązany w 2013 roku. Następcą stacji została telewizja Néa Ellīnikí Radiofonía, Ínternet kai Tīleórasī (NERIT).

  Maria Elena Kiriaku (gr. Μαρία Έλενα Κυριάκου, ang. Maria Elena Kyriakou; ur. 11 stycznia 1984 w Larnace) – grecka piosenkarka cypryjskiego pochodzenia, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice of Greece w 2014, reprezentantka Grecji podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  W historii swojego udziału w konkursie Grecja wystawiła w sumie 34 reprezentantów, z czego jeden wygrał - zwyciężczynią jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji została Elena Paparizou z utworem „My Number One”, dzięki czemu za organizację konkursu w 2006 roku odpowiedzialna była telewizja ERT.

  W 1975 roku nadawca nie wziął udziału w imprezie z nieznanych powodów. Rok później powrócił do stawki konkursowej. W 1982 roku, Grecja miała wystartować w konkursie z piosenką „Sarantapente kopelies” Themisa Adamantidisa, jednak krajowy minister kultury, Melina Mercouri, podjął decyzję o wycofaniu jej dwa tygodnie przed konkursem uznając, że utwór nie spełniała jego standardów jakości. Po powrocie na konkurs rok później, nadawca ponownie zrezygnował z udziału w konkursie w 1984 roku. Kraj powrócił do konkursu w 1985 roku, a już rok później ponownie wycofał się z udziału z powodów politycznych. Wówczas reprezentantką Grecji miała być Polina z utworem „Wagon-lit”. W 1999 roku nadawca nie mógł wystawić swojego reprezentanta z powodu osiągnięcia słabego wyniku podczas 43. Konkursu Piosenki Eurowizji. Rok później ERT wycofał się z udziału w konkursie z powodów finansowych.

  Melina Mercouri, gr. Μελίνα Μερκούρη, właśc. Μαρία Αμαλία Μερκούρη - Maria Amalia Merkuri (ur. 18 października 1920 w Atenach, zm. 6 marca 1994 w Nowym Jorku) - grecka piosenkarka, aktorka i polityk.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

  Spis treści

 • 1 Historia Grecji w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • 2 Uczestnictwo
 • 3 Historia głosowania w finale (1974-2015)
 • 4 Konkursy Piosenki Eurowizji organizowane w Grecji
 • 5 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 6 Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji
 • 7 Przypisy
 • Historia Grecji w Konkursie Piosenki Eurowizji[]

  Mariza Koch podczas występu w 21. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1976 roku
  Sakis Ruwas w trakcie prezentacji utworu „Shake It” podczas finału 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku
  Sarbel w trakcie śpiewania „Yassou Maria” na 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku
  Kalomira podczas występu w finale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
  Freaky Fortune i RiskyKidd podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku
  Maria Elena Kiriaku podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku


  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.My Number One to zwycięska piosenka 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. Została wykonana przez grecką piosenkarkę Elenę Paparizou i jej wygrana była pierwszym zwycięstwem Grecji w tym konkursie. Utwór zawiera również dźwięki z tradycyjnych greckich instrumentów, takich jak lira.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 odbył się 4 maja 1985 r. w Göteborgu (Szwecja). Prowadzącą festiwal została Lill Lindfors.
  20. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 marca 1975 w Sztokholmie (Szwecja). Scenę konkursową wybudowano w obiekcie należącym do Targów Międzynarodowych w Älvsjö (południowy Sztokholm). Wygrana ABBY dała Szwecji prawo do pierwszej w historii organizacji Konkursu.
  43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Anastasios „Sakis” Ruwas (grec. Αναστάσιος „Σάκης” Ρουβάς, ur. 5 stycznia 1972 na wyspie Korfu) – grecki wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, prezenter, producent muzyczny, aktor, model, były lekkoatleta.

  Reklama