• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Greater Anglia

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Abellio Greater Anglia Ltd.brytyjski przewoźnik kolejowy działający pod marką Greater Anglia, należący do przedsiębiorstwa Abellio, które z kolei jest własnością Nederlandse Spoorwegen. Spółka obsługuje połączenia pasażerskie na terenie regionu East of England oraz Wielkiego Londynu. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Londynie.

  Nederlandse Spoorwegen, NS jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Pociągi spółki korzystają z torów i infrastruktury kolejowej zarządzanej przez firmę ProRail, niegdyś część NS.East of England – jeden z dziewięciu regionów, na które podzielona została Anglia w wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie w 1999. Obejmuje głównie niziny we wschodniej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest Cambridge.

  Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w lutym 2012 roku, zastępując dotychczasowego przewoźnika – National Express East Anglia. Okres koncesyjny spółki ma się zakończyć w lipcu 2014 roku. Greater Anglia zatrudnia około 3000 pracowników i obsługuje około 43 000 połączeń miesięcznie, z których korzysta około 2 000 000 pasażerów tygodniowo.

  National Express East Anglia – dawny brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę połączeń podmiejskich i regionalnych oraz części połączeń kategorii InterCity na terenie wschodniej Anglii.Koncesja – akt administracyjny wydawany przez organ koncesyjny. Akt ten upoważnia koncesjonariusza do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dutch firm takes on East Anglia trains from National Express (ang.). BBC, 2012-02-05. [dostęp 2012-03-18].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Greater Anglia (ang.). [dostęp 2012-03-18].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.798 sek.