• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grathe Hede

  Przeczytaj także...
  Swen III Grade (duń. Svend 3. Grathe) (? – 1157) – król duński w latach 1146–1157. Syn Eryka II. Współrządził z Kanutem V i Waldemarem Wielkim.Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.
  Obelisk (łac. obeliscus, gr. obeliskos – rożen, słup) – pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa, często obitego złotą blachą. Charakterystyczny element architektury starożytnego Egiptu.
  Krzyż na Grathe Hede w miejscu pochówku króla Swena III

  Grathe Hede (Wrzosowisko Grathe), miejsce w północnej Jutlandii, na południe od Viborga, w pobliżu miejscowości Thorning, gdzie 23 października 1157 r. rozegrała się krwawa bitwa o władzę nad całą Danią między panującym na Jutlandii Waldemarem I i panującym w Skanii Swenem III, który podczas ucieczki po bitwie został rozpoznany i zarąbany toporem przez wieśniaków, a następnie pochowany na miejscu.

  Waldemar I Wielki (ur. 14 stycznia 1131, zm. 12 maja 1182) – król Danii w latach 1146-1157 wspólnie ze Swenem III Grade i Kanutem V, następnie samodzielnie 1158-1182.Herb narodowy Danii sięga czasów króla Waldemara I Wielkiego. W polu złotym, trzy lwy błękitne kroczące w słup, koronowane i uzbojone czerwono, pomiędzy dziewięcioma czerwonymi sercami.

  Od miejsca swojej śmierci Swen III otrzymał przydomek Grade (duń. Grathe). Później na jego grobie król Waldemar I kazał wznieść kaplicę, która już nie istnieje. Na jej miejscu wznosi się obecnie kamienny obelisk w kształcie krzyża, pod którym z jednej strony widnieje herb Danii, a niżej miecz, z drugiej zaś strony korona królewska, a pod nią berło zakończone lilią. Na pomniku znajduje się napis wymieniający króla i datę jego śmierci. Obelisk został wzniesiony sumptem duńskiego poety, tłumacza i profesora Thora Lange w 1892 r. Przyjmuje się, że jest to miejsce pochówku Swena III. Obecnie pomnik otaczają pola uprawne, a w ich sąsiedztwie znajduje się kościół i pojedyncze gospodarstwa.

  Berło (gr. sképtron, łac. sceptrum – kij) – jeden z trzech najczęściej spotykanych symboli władzy królewskiej, obok korony i jabłka.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kay Nielsen, Ib Askholm: Danmarks kongelige familier i 1000 år, 2007, str. 29.
  2. Lademann, t. 9, Kopenhaga 1983, str. 118.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lademann, t. 9, Kopenhaga 1983, ​ISBN 87-15-06060-8
 • Kay Nielsen, Danmarks kongelige familier i 1000 år, Ib Askholm, wyd. 1. udg., 1. opl, [Rødovre]: Askholm, 2007, ISBN 978-87-91679-09-4, OCLC 254232649.
 • Værd at se i Danmark. Seværdigheder fra A-Å, Høst & Søn, Kopenhaga 1998, ​ISBN 87-14-29436-2
 • Półwysep Jutlandzki (Jutlandia, duń. Jyske Halvø, Jylland, niem. Jütland) – półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym.Viborg - miasto w Danii, siedziba gminy Viborg. Znajduje się tutaj siedziba Zachodniego Sądu Okręgowego (Vestre Landsret).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.675 sek.