• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Graphics Environment Manager

  Przeczytaj także...
  Widżet – podstawowy element graficznego interfejsu użytkownika (np. okno, pole edycji, suwak, przycisk). Termin ten jest szczególnie popularny wśród użytkowników systemów operacyjnych z rodziny UNIX, natomiast użytkownicy systemów MS Windows używają w tym kontekście terminu kontrolka lub element kontrolny. W produktach firmy Microsoft (Visual Studio, .NET, Office itp.) używana jest nazwa formant. W pewnych kontekstach synonimem widżetu jest okno.DR-DOS (ang. Digital Research Disk Operating System) – dyskowy system operacyjny dla komputerów osobistych opracowany przez firmę Digital Research, wywodzący się ze starszego systemu tej firmy CP/M. DR-DOS był alternatywą dla systemu MS-DOS wydanego przez Microsoft. Największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ze względu na lepszą obsługę sieci, wydajniejsze zarządzanie pamięcią, bogatszy pakiet oprogramowania oraz niższą od MS-DOS cenę. Po zakupieniu przez firmę Novell funkcjonował pod nazwą Novell DOS.
  FreeGEM jest systemem okienkowym opartym na GEM firmy Digital Research, Inc. (DRI) który pierwotnie został opublikowany w roku 1985. GEM jest skrótem od "Graphical Environment Manager". FreeGEM jest wersją darmową GEM rozwijaną po tym jak Digital Research udostępnił kody źródłowe na darmowej licencji GPL.

  GEM (ang. Graphics Environment Manager) – system okienkowy stworzony przez Digital Research, Inc. (DRI) do użytku z systemem CP/M na procesory Intel 8088. Późniejsze wersje pracowały pod DOSem.

  GEM jest najbardziej znany jako graficzny interfejs użytkownika (GUI) użyty w systemie operacyjnym TOS komputerów Atari ST, był również dostarczany razem z komputerami typu IBM PC firmy Amstrad. Jak również dostępny dla standardowych komputerów IBM PC, w czasach kiedy najszybszym modelem był IBM PC AT 6MHz. Był podstawą dla małej ilości programów DOS-owych, najbardziej znanym przykładem był Ventura Publisher. Był również zaadaptowany na wiele innych platform, które nie posiadały własnego systemu okienkowego. Nigdy nie zdobył znaczącej popularności. Przyczynił się do tego proces wytoczony przez Apple, w wyniku którego DRI zmuszone zostało do usunięcia części funkcji GEMu. Jeden z twórców oprogramowania dla GEMu pod IBM PC stwierdził, że główną przyczyną był brak możliwości obsługi systemu przy pomocy myszki. Jak to miało miejsce w przypadku Windows. Myszka w początkach istnienia systemów okienkowych była dosyć drogim urządzeniem znacząco zwiększającym koszt zestawu komputerowego. DRI wyprodukowało również specjalną odmianę FlexGem dla swojego systemu operacyjnego FlexOS.

  Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.

  Opis[ | edytuj kod]

  Wersja GEMu z 2004 roku

  Pełny system GEM zawiera trzy podstawowe składniki:

  1. GEM VDI (Virtual Device Interface) – Sterownik urządzenia
  2. GEM AES (Application Environment Services) – GUI, Widżet
  3. GEM Desktop (aplikacja będąca menadżerem plików)

  Historia[ | edytuj kod]

  GEM rozpoczął życie jako bardziej uniwersalna biblioteka graficzna o nazwie GSX (Graphics System eXtension), napisana przez zespół prowadzony przez Lee Jay Lorenzena, który wcześniej opuścił Xerox PARC (miejsce narodzin GUI).

  Menedżer plików (ang. file manager) jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików, katalogów i woluminów.Amstrad – angielska firma elektroniczna. Siedziba przedsiębiorstwa, założonego w 1968 roku przez Alana Sugara, mieści się w Brentwood w hrabstwie Essex. Nazwa Amstrad jest skróconą formą od Alan Michael Sugar TRADing.

  Kontynuacja[ | edytuj kod]

  Caldera Thin Clients (później znane jako Lineo) opublikowała źródła GEMu na licencji GNU (GPL) w kwietniu 1999 roku. Rozwój GEMu dla platformy PC jest kontynuowany jako OpenGEM i FreeGEM. Został również powtórnie adoptowany dla platformy Atari ST jako EmuTOS, darmowy zamiennik dla systemu TOS.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. TOS – wielozadaniowy system operacyjny przeznaczony dla komputerów Atari ST, Atari TT, Atari Falcon oraz ich klonów. "TOS" jest skrótem od "The Operating System" lub "Tramiel Operating System" (od nazwiska ówczesnego właściciela firmy Atari Jacka Tramiela).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • TOS
 • CP/M
 • DR-DOS
 • Warto wiedzieć że... beta

  IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym wyłącznie jako IBM PC.
  Xerox PARC (ang. Xerox Palo Alto Research Center) - ośrodek badawczy firmy Xerox powstały w roku 1970. Od początku lat 70., do połowy lat 80. wprowadził wiele istotnych innowacji w dziedzinie sprzętu i oprogramowania komputerowego, które wywarły ogromny wpływ na informatykę, takich jak:
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.
  DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.
  Atari ST to linia komputerów domowych/osobistych zaprezentowana przez firmę Atari podczas targów CES w styczniu 1985 roku, mających bogate możliwości multimedialne. Komputery tej rodziny standardowo wyposażone były w myszkę przeznaczoną do obsługi środowiska graficznego, co ówcześnie było nowością w świecie komputerów.
  EmuTOS zamiennik dla TOS bazujący na źródłach GEMu opublikowanych przez firmę Caldera. Rozprowadzany na zasadzie wolnego oprogramowania. Nie dodaje żadnych rozszerzonych możliwości w stosunku do oryginalnego TOSu. W założeniu ma być to łatwo dostępny system przeznaczony do użytku z emulatorami, takimi jak ARAnyM. Przewidywany jest również jako oficjalny system dla nowo powstających klonów Atari ST.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.