• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Granville Leveson-Gower - 1. hrabia Granville

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Granville George Leveson-Gower, 2. hrabia Granville KG (ur. 11 maja 1815 w Londynie, zm. 31 marca 1891 w Londynie) – brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn Granville’a Levesona-Gowera, 1. hrabiego Granville, i lady Harriet Cavendish, córki 5. księcia Devonshire.

  Granville Leveson-Gower, 1. hrabia Granville GCB (ur. 12 października 1773, zm. 8 stycznia 1846) – brytyjski arystokrata, dyplomata i polityk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem Granville'a Levesona-Gowera, 1. markiza Stafford, i lady Susanah Stewart, córki 6. hrabiego Galloway. Wykształcenie odebrał w Christ Church na Uniwersytecie Oksfordzkim.

  Uznawany za jednego z najprzystojniejszych mężczyzn swoich czasów, lord Leveson-Gower zrobił karierę w dyplomacji. Dwukrotnie był ambasadorem w Petersburgu (1804-1805 i 1807-1812) i trzykrotnie w Paryżu (1824-1828, 1830-1835 i 1835-1841). Ponadto w 1823 r. był ambasadorem w Hadze.

  Christ Church (w dosłownym tłumaczeniu Kościół Chrystusa) - jedno z kolegiów wchodzących w skład University of Oxford. Powstało w 1546 roku i od początku jest bardzo ściśle powiązane z Kościołem Anglii. Kaplica kolegium jest zarazem katedrą anglikańskiej diecezji Oksfordu. Dziekan katedry pełni równocześnie rolę dziekana kolegium i pochodzi z nominacji królewskiej.12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.

  W 1799 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Lichfield. Od 1799 r. reprezentował Staffordshire. W 1809 r. był przez krótki czas sekretarzem ds. wojny. W 1815 r. otrzymał tytuł 1. wicehrabiego Granville i zasiadł w Izbie Lordów. W 1833 r. jego tytuł podniesiono do rangi hrabiego.

  Okręg wyborczy Staffordshire powstał w 1290 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. Okręg obejmował hrabstwo Staffordshire. Został zlikwidowany w 1832 r.Granville Leveson-Gower, 1. markiz Stafford KG (ur. 4 sierpnia 1721, zm. 26 października 1803 w Trentham Hall) - brytyjski arystokrata i polityk.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  24 grudnia 1809 r. poślubił lady Harriet Cavendish (29 sierpnia 1785 - 25 listopada 1862), córkę Williama Cavendisha, 5. księcia Devonshire, i lady Georgiany Spencer, córki 1. hrabiego Spencer. Granville i Harriet mieli razem dwóch synów i dwie córki:

 • Susan Georgiana Leveson-Gower (1810 - 30 kwietnia 1866), żona George'a Pitta-Riversa, 4. barona Rivers, nie miała dzieci
 • Georgiana Charlotte Leveson-Gower (1812 - 19 stycznia 1885), żona Alexandra Fullertona, nie miała dzieci
 • Granville George Leveson-Gower (11 maja 1815 - 31 marca 1891), 2. hrabia Granville
 • Edward Frederick Leveson-Gower (3 maja 1819 - 30 maja 1907)
 • Przed ślubem Leveson-Gower miał romans z ciotką swojej przyszłej żony, lady Bessborough, i miał z nią dwie córki. Ich związek trwał 15 lat.

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. 25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • thepeerage.com
 • National Portrait Gallery
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  29 sierpnia jest 241. (w latach przestępnych 242.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 124 dni.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.