• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Granica fińsko-norweska

  Przeczytaj także...
  Haltiatunturi lub Halti (lap. Háldičohkka) - najwyższy punkt (1328 m) Finlandii. Góra ma w rzeczywistości 1365 m wysokości, ale jej szczyt znajduje się już za granicą, w Norwegii (gdzie nazywany jest Ráisduattarháldi). Góra leży w dystrykcie Enontekiö w Laponii. Najwyższym szczytem (ale nie punktem) Finlandii jest Ridnitsohkka, o wysokości 1316 m.Utsjoki (płn-lap. Ohcejohka, inari: Uccjuuhâ, skolt: Uccjokk) - gmina w Laponii w Finlandii, przy granicy z Norwegią. Ustanowiona w 1876 roku. Populacja wynosi 1 298 osób (2010), powierzchnia 5 371,81 km², z czego 227,52 km² stanowi woda. Gęstość zaludnienia wynosi 0,25 osoby na kilometr kwadratowy.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Granica fińsko-norweska – to granica międzypaństwowa, ciągnąca się na długości 727 km od trójstyku ze Szwecją (Treriksröset) na zachodzie do trójstyku z Rosją na wschodzie.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Na odcinku 256 km górnego biegu, między miejscowościami Utsjoki w Finlandii oraz Karasjok i Deatnu Tana w Norwegii granicę stanowi koryto rzeki Tana.

  Gmina Deatnu / Tana (norw. Tana kommune, płnlaap. Deanu gielda, kwenski Tenon / Taanan komuuni) jest jedną z norweskich gmin leżących w okręgu Finnmark. Siedzibą gminy jest miejscowość Tana bru.Trójstyk – punkt styku granic trzech równorzędnych jednostek terytorialnych. Najczęściej odnosi się do granic państw.

  Zobacz też[]

 • Haltiatunturi
 • Granica państwowa – powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną oddzielająca terytorium, podziemie i obszar powietrzny jednego państwa od innych państw lub obszarów niczyich. Do określania granic często używa się charakterystycznych elementów geograficznych, jak na przykład rzeki, łańcuchy górskie lub wybrzeża morskie. Oznaczana jest specjalnymi znakami . Stopień rozwinięcia granicy państwa określa współczynnik rozwinięcia granicy.Karasjok (norw.; równorzędna nazwa lapońska – Kárášjohka) – niewielka miejscowość w północnej Norwegii, w prowincji (fylke) Finnmark, ok. 30 km od granicy z fińską Laponią. Także nazwa gminy (Karasjok kommune, Kárášjoga gielda), 5464 km², którego jest stolicą. Gmina Karasjok jest 2. norweską gminą pod względem powierzchni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.