• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Granica bośniacko-chorwacka

  Przeczytaj także...
  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.Prowincje Iliryjskie (fran. Provinces illyriennes) – ziemie na północnym i wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wchodzące w skład Francji za rządów Napoleona. Obejmowały obszar 55 tys. km², zamieszkany przez 1,5 mln ludności.
  Bośnia (bośn. Bosna) – historyczny i geograficzny region Europy, należący obecnie do Bośni i Hercegowiny. Przeważająca część Bośni leży na terenie Alp Dynarskich. Na północy, gdzie płynie rzeka Sawa, sięga do obszarów kotliny Panońskiej, zaś jej wschodnią, naturalną granicę stanowi rzeka Drina. Od południa graniczy z innym historyczno-geograficznym regionem wchodzącym w skład państwa, Hercegowiną.

  Granica bośniacko-chorwackagranica międzypaństwowa o długości 932 kilometrów, dzieląca terytoria Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

  Granica zaczyna się od trójstyku granic Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny z Serbią nad Sawą (Vršani). Następnie biegnie w kierunku zachodnim korytem Sawy do miasta Jasenovac, gdzie skręca i biegnie rzeką Una. Na południe od miasta Bosanski Novi opuszcza tę rzekę, przez górę Radač (630 m n.p.m.) dochodzi do rzeki Glina, omija łukiem miejscowość Velika Kladuša, przybiera kierunek południowo-wschodni i dochodzi do rzeki Korana, omija Bihać i ponownie wraca do rzeki Una. Od miejscowości Martin Brod biegnie rzeką Dabašnica, następnie górami Dinara, Kamešnica i dochodzi do rzeki Neretwa (Gabeta), przecina ją, dochodzi do pasma Žaba (Hum 953 m n.p.m.), następnie skręca i prostym odcinkiem dochodzi do Morza Adriatyckiego (Kanal Malog Stona), a po 20 kilometrach wraca ponownie na ląd i biegnie linią krętą na pónoc od Dubrownika do styku granic Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Czarnogóry.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Novi Grad (serb. Нови Град – miasto W Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 19 671 mieszkańców.

  Granica istniała od czasów Republiki Weneckiej, która w 1699 roku, na mocy pokoju karłowickiego, poszerzyła kosztem Turcji swoje posiadłości w Dalmacji. W 1797 roku Wenecja została przyłączona do Cesarstwa Austriackiego. W okresie od 1809 do 1813 roku dawne ziemie weneckie były częścią Francji, tworząc Prowincje Iliryjskie, by ostatecznie wrócić do Austrii. W okresie Austro-Węgier rozdzielała z jednej strony węgierskie Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji i austriacką Dalmację od osmańskiej Bośni. Po aneksji Bośni przez Austrię, pozostała granicą między prowincjami. W okresie międzywojennym częściowo zmieniona, rozdzielała prowincje. W latach 1946-1991 była to wewnętrzna granica republik wchodzących w skład Jugosławii. Jako granica państwowa odtworzona w 1991 roku, po ogłoszeniu niepodległośći przez Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. Granica została potwierdzona w 1995 roku porozumieniem w Dayton.

  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Una (serb. Уна) – rzeka w zachodniej Bośni i Hercegowinie i w południowej Chorwacji (Dalmacji), w dorzeczu Dunaju. Długość – 212 km, powierzchnia zlewni – 9368 km², średni przepływ – 202 m³/s.Velika Kladuša (Wielka Kladusza) - miasto w Bośni i Hercegowinie w kantonie Una-Sana; według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 12 546 mieszkańców. W czasie wojny w Bośni stolica Zachodniej Bośni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Republika Wenecka (wł. Serenissima Repubblica di Venezia) – północnowłoska republika kupiecka istniejąca od VIII wieku do 1797. Najdłużej nieprzerwanie funkcjonujące państwo o ustroju republikańskim w historii. W średniowieczu jedna z największych potęg handlowych i politycznych w basenie Morza Śródziemnego i jedno z najbogatszych miast Europy. Republika Wenecka była najpotężniejszą i zarazem najtrwalszą z powstałych w średniowieczu miejskich komun włoskich. Jako jedno z nielicznych państw włoskich odegrała również wielką rolę w historii nie tylko Italii, ale całej Europy i basenu Morza Śródziemnego. Od czasów wypraw krzyżowych po zmagania z Imperium Osmańskim, dla Europy była Republika Wenecka głównym pośrednikiem i uczestnikiem kontaktów z muzułmańskim Bliskim Wschodem – zarówno tych pokojowych, jak i wojennych.
  Neretwa (Neretva) - rzeka w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji, uchodząca do Adriatyku. Największa i najdłuższa rzeka po wschodniej stronie basenu Adriatyku. Długość: 225 km, w tym 203 km w Bośni i Hercegowinie, 22 km w Chorwacji. Średni przepływ w mieście Metković (około 20 km od ujścia): 378 m³/s. Powierzchnia dorzecza: 9106 km².
  Granica państwowa – powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną oddzielająca terytorium, podziemie i obszar powietrzny jednego państwa od innych państw lub obszarów niczyich. Do określania granic często używa się charakterystycznych elementów geograficznych, jak na przykład rzeki, łańcuchy górskie lub wybrzeża morskie. Oznaczana jest specjalnymi znakami . Stopień rozwinięcia granicy państwa określa współczynnik rozwinięcia granicy.
  Korana – rzeka w Chorwacji i częściowo w zachodniej Bośni i Hercegowinie, prawy dopływ Kupy. Ma długość 134 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 2595 km².
  Królestwo Chorwacji i Slawonii (chorw. Kraljevina Hrvatska i Slavonija, węg. Horvát-Szlavónia Királyság, niem. Königreich Kroatien und Slawonien) – autonomiczne królestwo istniejące w latach 1868-1918; obok Królestwa Węgier i miasta Rijeki jeden z krajów Korony św. Stefana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.