• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Granica belgijsko-holenderska

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Vaalserberg – najwyższy punkt Holandii położony w odległości około 20 metrów od trójstyku granic Holandii, Belgii i Niemiec. W latach 1830-1919 spotykały się w tym miejscu granice czterech państw – oprócz trzech dzisiejszych istniało wówczas terytorium sporne Moresnet, występowało tu zatem bardzo rzadkie w geografii politycznej zjawisko czwórstyku. Obecnie Vaalserberg jest atrakcją turystyczną. Na części belgijskiej znajduje się wieża widokowa.
  Baarle-Hertog (fr. Baerle-Duc) – gmina i miejscowość w Belgii, w Regionie Flamandzkim, w prowincji Antwerpia położone przy granicy belgijsko-holenderskiej. Wraz z holenderską miejscowością Baarle-Nassau stanowi jeden organizm miejski, tzw. Baarle.
  Mapa przedstawiająca region rzeki Waal i granicę
  Granica belgijsko-holenderska przechodząca przez kawiarnię w miejscowości Baarle.

  Granica belgijsko-holenderska - to granica międzypaństwowa między królestwami Belgii i Niderlandów o długości 450 kilometrów. Niemal identyczny przebieg granicy obowiązywał w latach 1830-1940. Po zakończeniu II wojny światowej granicę nieznacznie zmieniono.

  Granica państwowa – powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną oddzielająca terytorium, podziemie i obszar powietrzny jednego państwa od innych państw lub obszarów niczyich. Do określania granic często używa się charakterystycznych elementów geograficznych, jak na przykład rzeki, łańcuchy górskie lub wybrzeża morskie. Oznaczana jest specjalnymi znakami . Stopień rozwinięcia granicy państwa określa współczynnik rozwinięcia granicy.Trójstyk granic Belgii, Holandii i Niemiec – punkt styku granic trzech państw (trójstyk): Belgii, Holandii oraz Niemiec. Znajduje się w pobliżu miasta Vaals, na zachód od Akwizgranu, tuż obok najwyższego punktu wzniesienia Vaalserberg, najwyżej położonego punktu w europejskiej części Królestwa Niderlandów. Jest to jedyny trójstyk granic Holandii, jeden z trzech trójstyków Belgii i jeden z siedmiu Niemiec.

  Początek granicy to trójstyk granic Niemiec, Holandii i Belgii - tuż obok góry Vaalserberg (322 m. n.p.m). Następnie granica biegnie w kierunku zachodnim i dochodzi do rzeki Moza (na północ od Vise), następnie Mozą w kierunku północnym, omijając Maastricht pozostający w granicach Holandii, do Maaseik, gdzie przybiera kierunek zachodni, i łagodnymi łukami dochodzi do ujścia Skaldy na północ o Antwerpii. Następnie przecina Skaldę i biegnie łukiem na południe od pozostających po holenderskiej stronie: Hulst, Axel, IJzendijke, Sluis i dochodzi do brzegu Morza Północnego pomiędzy belgijskim Knokke-Heist i holenderskim Cadzand-Bad.

  Waal – jedno z głównych ramion ujściowych Renu (dł. 82 km, przepływ: 1 500 m³/s), w Holandii. Łączy się z ramieniem Mozy. Od Waalu odchodzi Kanał Amsterdam-Ren. Główne miasto nad Waalem to Nijmegen.Baarle – potoczna, łączna nazwa stosowana dla dwóch gmin i wsi położonych na granicy holendersko-belgijskiej: Baarle-Hertog w Belgii oraz Baarle-Nassau w Holandii.

  Granica ma dawniejsze pochodzenie.

  Po raz pierwszy granica o podobnym przebiegu powstała w 1648 na mocy Traktatu Westfalskiego. Dzieliła wówczas Zjednoczone Prowincje Niderlandów i Niderlandy Hiszpańskie.

  W 1830 roku Belgia oddzielając się od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów przyjęła przebieg swojej północnej granicy taki jaki istniał po Traktacie Westfalskim. Dokładne wyznaczenie granic przyniósł dopiero Traktat z Maastricht z 1843 roku.

  Część gminy Baarle-Hertog, leżącej w pobliżu holenderskiej Bredy, stanowi belgijską eksklawę na terytorium Holandii.

  Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.