• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grande-Terre - Gwadelupa

  Przeczytaj także...
  Wyspy Podwietrzne (hiszp. Islas de Sotavento, nid. Benedenwindse Eilanden, fr. Îles Sous-le-Vent, ang. Leeward Islands).La Désirade – wyspa w archipelagu Gwadelupy na wschód od Grande-Terre, stanowiąca część gminy la Désirade. Wyspa była zasiedlana między III a XVI wiekiem przez ludy tubylcze, natomiast dla Europejczyków została odkryta podczas drugiej wyprawy Kolumba. Później służyła jako baza piratów, natomiast od 1728 aż do 1958 roku służyła jako miejsce odosobnienia trędowatych (leprozorium); w 1763 roku Francuzi zesłali tu też wielu niepokornych członków arystokracji. La Désirade ma powierzchnię 20,64 km² i wymiary ok. 11 na 2 km. Na większości obszaru znajduje się płaskowyż z najwyższym szczytem jest Grand-Montagne o wysokości 276 m n.p.m. Wyspa jest jedną z najstarszych na Antylach, a najstarsze znaleziska geologiczne na wyspie pochodzą sprzed 145 mln lat. Główną miejscowością jest Beauséjour (dawniej Grande-Anse). Ze względu na małą liczbę mieszkańców, liczne plaże, a także atrakcje przyrodnicze (m.in. duża populacja iguan) jest popularnym celem turystów.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Grande-Terre – wschodnia część wyspy Gwadelupa (departament zamorski Francji), oddzielona cieśniną Rivière Salée (fr. Słona Rzeka) od drugiej, większej części Gwadelupy, Basse-Terre. Należy do archipelagu Wysp Podwietrznych, na wschód od niej leżą La Désirade i Petite Terre, na południe – Marie-Galante. Znajdują się na niej miasta okręgu Pointe-à-Pitre, m.in. Les Abymes, Sainte-Anne, Le Gosier, Pointe-à-Pitre oraz port lotniczy Pointe-à-Pitre. Na tej części Gwadelupy leży większość infrastruktury turystycznej. Na Grande-Terre leży najbardziej wysunięty na północ punkt Gwadelupy, Pointe de la Grande Vigie.

  Pointe-à-Pitre - miasto w Gwadelupie (departament zamorski Francji), nad Morzem Karaibskim. Około 28,4 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Port lotniczy Pointe-à-Pitre - jedyne lotnisko Gwadelupy.Le Gosier – gmina na Gwadelupie (departamencie zamorskim Francji); 29 tys. mieszkańców (2006). Trzecia co do ilości mieszkańców gmina kraju.

  Pomimo nazwy, jest mniejsza od Basse-Terre (848 km²), natomiast ma o wiele większą powierzchnię od Petit-Terre, stąd nazwa. Grande-Terre ma powierzchnię 586,68 km² i jest stosunkowo niska (zbudowana jest na wapiennym płaskowyżu); najwyższym szczytem jest Morne l'Escale (136 m n.p.m.). W okolicy znajduje się sporo raf koralowych. Na wyspie znajdują się m.in. wędrujące kamienie, klify oraz plaże z jasnym i ciemnym piaskiem. Populacja w 2006 roku wyniosła 197 tys. osób, a gęstość zaludnienia wyniosła 337 osób/km².

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Gwadelupa (fr. Guadeloupe) – departament zamorski Francji w Ameryce Środkowej, położony na kilku większych i kilkudziesięciu mniejszych wyspach w Małych Antylach m.in.:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Informacje na guadalupaonline.com (ang.)
 • Basse-Terre (fr. île de la Basse-Terre, Karukera) - jedna z dwóch wysp tworzących Gwadelupę. Basse-Terre stanowi zachodnią część tego terytorium, oddzieloną niewielką cieśniną Rivière Salée (fr. "słona rzeka") od położonej na wschodzie Grande-Terre.Port lotniczy Pointe-à-Pitre – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na północ od Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. W 2006 obsłużył 1 688 066 pasażerów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marie-Galante - wyspa położona na Morzu Karaibskim w składzie Wysp Zawietrznych, należy do departamentu zamorskiego Francji - Gwadelupy. Wyspa ma powierzchnię 158 km², a zamieszkuje ją 12500 mieszkańców (1999). Najwyższy szczyt: Le Morne Constant, 204 m n.p.m. Główna miejscowość na wyspie: Grand-Bourg.
  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
  Petite Terre (dosł. w jęz. franc. Îles de la Petite-Terre - wyspy małej ziemi) - grupa dwóch niezamieszkanych wysp we francuskim departamencie zamorskim Gwadelupa, oddalonych o ok. 10 km na południowy wschód od jednej z głównych wysp Gwadelupy, Grande-Terre i leżących w jednej trzeciej drogi między La Désirade a Marie-Galante. To właśnie na zasadzie kontrastu z Grande-Terre Petite Terre otrzymały swoją nazwę.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Sainte-Anne - miasto i gmina na Gwadelupie (departamencie zamorskim Francji). Według szacunkowych danych na rok 2013 liczy około 24,5 tys. mieszkańców.
  Płaskowyż (plateau) - obszar wysoko położony o płaskiej lub lekko falistej powierzchni i o stromych stokach, będący fragmentem wydźwigniętej powierzchni zrównania lub równiny wulkanicznej.
  Les Abymes - miasto na wschodzie Gwadelupy (departamencie zamorskim Francji); w zespole miejskim Pointe-à-Pitre; 62 tys. mieszkańców (2006). Największe miasto kraju. Ośrodek handlowy (trzcina cukrowa; przemysł cukrowniczy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.