• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Prix des Nations

  Przeczytaj także...
  Bernard Hinault (ur. 14 listopada 1954 w Yffiniac w Bretanii) – były francuski kolarz szosowy. W latach 1978-1985 z powodu swojego taktycznego sprytu i zawziętości, przez Francuzów nazywany był Le Blaireau ("Borsuk"). Hinault jako trzeci w historii kolarz wygrał pięć razy Tour de France.Amaury Sport Organisation (ASO) – francuska organizacja sportowa, należąca do grupy medialnej Éditions Philippe Amaury (EPA). Organizacja zajmuje się głównie edycją imprez sportowych takich jak: Tour de France, Rajd Dakar czy wyścigu kolarskiego Paryż-Nicea. Od roku 2008 organizuje również rajd The Central Europe Rally.
  Luis Ocaña (ur. 9 czerwca 1945 w Priego, prowincja Cuenca, Hiszpania; zm. 19 maja 1994 w Nogaro w pd. Francji) - hiszpański szosowy kolarz zawodowy.

  Chrono des Nations – jednodniowy wyścig kolarski zaliczany do cyklu UCI Europe Tour. Odbywa się corocznie w październiku, od 2006 roku i jest to etap jazdy indywidualnej na czas.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wyścig pierwotnie nazywał się Grand Prix des Nations i był jedną z najważniejszych jazd indywidualnych na czas w kolarstwie szosowym. Po raz pierwszy wyścig ten rozegrano w roku 1932, po czym organizowano go corocznie. Przez wiele dziesięcioleci zawody odbywały się w Val de Chevreuse, na zachód od Paryża, a trasa wyścigu liczyła z początku 140 km. Od połowy lat 70. miejsce organizowania wyścigu zmieniało się wielokrotnie, między innymi w latach 1977-90 miejscem zmagań kolarzy było Cannes, w latach 1993-99 Lac du Madine, wreszcie ostatecznie w Normandii. Długość trasy była z biegiem lat sukcesywnie zmniejszana, w ostatniej edycji w 2004 roku wynosiła tylko ok. 70 km. Dalej była to jednak najdłuższa czasówka w zawodowym kolarstwie.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Po zakończeniu 68. edycji wyścigu w roku 2004 francuska firma ASO (która organizuje również Tour de France) uznała, że istnienie tak długiej jazdy na czas nie ma dłużej racji bytu. Tak więc GP des Nations podzieliło los innych anachronicznych klasyków, takich jak Paryż-Brest-Paryż czy Bordeaux-Paryż, które "zdjęto" w latach 60. i (odpowiednio) 80. W roku 2006 mała francuska czasówka "Chrono des Herbiers" została przemianowana na "Chrono des Nations", aby przedłużyć tradycję "Grand Prix des Nations".

  Jacques Anquetil (ur. 8 stycznia 1934 w Mont-Saint-Aignan, zm. 18 listopada 1987 w Rouen) – francuski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista olimpijski oraz srebrny medalista torowych i szosowych mistrzostw świata.Bordeaux–Paryż - jeden z najdłuższych wyścigów klasycznych w historii kolarstwa. Podczas swojej ostatniej odsłony w roku 1988 długość trasy wynosiła 600 km. Dłuższym wyścigiem jednodniowym był tylko Paryż–Brest–Paryż z ponad 1200 km długości.

  Znaczenie i rekordziści[ | edytuj kod]

  Aż do momentu wprowadzenia jazdy indywidualnej na czas do Mistrzostw Świata w kolarstwie w 1994 roku, GP des Nations było najważniejszą czasówką (nie licząc tych w ramach Wielkich Tourów) w świecie kolarskim. Ta znacząca pozycja jest odzwierciedlona w liście zwycięzców, którą zapełniają wielkie nazwiska. Wielokrotni zwycięzcy Tour de France wygrywali również i tutaj: Antonin Magne (3x), Fausto Coppi (2x), Hugo Koblet, Louison Bobet, Felice Gimondi (2x), Luis Ocaña, Eddy Merckx, Bernard Hinault (5x), Laurent Fignon oraz Lance Armstrong. Rekordzistą jest jednak Jacques Anquetil, który odniósł w tym wyścigu łącznie 9 zwycięstw, pierwsze jako 19-latek w 1957 roku, a ostatnie w 1966. Zyskał sobie dzięki temu przydomek Monsieur Chrono.

  Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.Hugo Koblet (ur. 21 marca 1925 w Zurychu - zm. 6 listopada 1964 w Esslingen am Neckar) - szwajcarski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wyścigu (fr.)
 • Lista zwycięzców na bikeraceinfo.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Felice Gimondi (ur. 29 września 1942 w Sedrina) - włoski kolarz szosowy i torowy, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Jako jeden z sześciu kolarzy w historii wygrał trzy wielkie wyścigi etapowe: Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España.
  Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody organizowane od 1921 roku przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Początkowo na mistrzostwach rywalizowali tylko amatorzy, jednak od 1927 roku uczestniczą w nich także profesjonaliści, a od 1958 roku również kobiety.
  Edouard Louis Joseph "Eddy" Merckx (ur. 17 czerwca 1945 w Meensel-Kiezegem) – belgijski kolarz szosowy, torowy i przełajowy, czterokrotny medalista szosowych mistrzostw świata.
  Antonin Magne (ur. 15 lutego 1904 w Ytrac - zm. 8 września 1983 w Arcachon) – francuski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.