• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Prix Jazz Melomani  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Polska Press (medialnie: Polska Press Grupa, dawniej: Grupa Wydawnicza Polskapresse) – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau i jest wydawcą dzienników regionalnych (m.in. Polska Dziennik Bałtycki, Polska Dziennik Łódzki, Polska Dziennik Zachodni, Polska Gazeta Krakowska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Gazeta Wrocławska, Express Ilustrowany, Kurier Lubelski), regionalnych dodatków telewizyjnych (Tele Magazyn, Super Tele, TV Pilot), tygodników ogłoszeniowych (Moto Express, Autogiełda Wielkopolska, „Jarmark”, Motojarmark), tygodników regionalnych Nasze Miasto, bezpłatnego dziennika Echo Miasta ukazującego się dwa razy w tygodniu w siedmiu miastach Polski oraz od końca czerwca 2011 roku posiada 100% udziałów w spółce Polski Dom Medialny, wydawcy Dziennika Polskiego.
  Teatr Wielki w Łodzi (2012)

  Grand Prix Jazz Melomaninagroda muzyczna przyznawana przez łódzkie Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”.

  Stowarzyszenie „Melomani” powstało w Łodzi w 1989 roku. Z inicjatywy jego prezesa, Ireneusza Kowalewskiego, od 1992 przyznawane są nagrody Grand Prix Jazz Melomani. Stowarzyszenie honoruje nimi artystów, dziennikarzy oraz osoby lub instytucje popularyzujące muzykę jazzową. Wyboru nagrodzonych wśród nominowanych dokonują władze Stowarzyszenia, poprzedni laureaci oraz zaproszone przez Stowarzyszenie „postacie jazzu”.

  Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.Letnia Akademia Jazzu – doroczny festiwal jazzowy odbywający się w okresie letnim w Łodzi, na który składają się różne wydarzenia kulturalne. Poza samymi koncertami organizowane są również wykłady, warsztaty, spotkania czy projekcje poświęcone muzyce jazzowej. W ramach festiwalu wystąpiło wiele zagranicznych oraz polskich muzyków jazzowych, wśród których znaleźli się między innymi: Al Di Meola, Bernard  Maseli, SBB, Dominik Wania, Bobo Stenson, Tomasz Stańko, Aga Zaryan, Charles Lloyd, Jazzanova, Pharoah Sanders, Atom String Quartet, Beady Belle czy Piotr Wojtasik.

  Na początku Grand Prix przyznawano w trzech kategoriach: „Artysta Roku”, „Krytyk-Dziennikarz Roku” oraz „Za Całokształt Działalności”. Nagrody te zostały nazwane przez część dziennikarzy „Oscarami Jazzowymi” lub „Kowalami Jazzowymi”. W rozdaniu za rok 1999 pula Grand Prix poszerzyła się o czwartą kategorię – „Nadzieję Melomanów”, a w rozdaniu za rok 2003 wprowadzono piątą – „Płytę Roku”, którą przyznaje Program 2 Telewizji Polskiej. W rozdaniu za rok 2013 przyznano po raz pierwszy Jazzowe Grand Prix w kategorii „Europejska Jazzowa Osobowość – «Grand Prix of Europe»”.

  Sztuki wizualne – nazwa obejmująca różne dziedziny twórczości artystycznej, które odbierane są przez widza poprzez wzrok (stąd ich nazwa – wizualny oznacza wzrokowy, dostrzegalny, z łac. videre – widzieć). Kategoria stosowana jest zatem wobec tradycyjnych dziedzin (takich jak malarstwo czy rzeźba), ale także wobec nowych zjawisk (np. performance, instalacja), których nie obejmowały tradycyjne terminy sztuki piękne czy sztuki plastyczne.Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.

  Oprócz Grand Prix przyznawane są: nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla „Najlepszego Łódzkiego Jazzmana” (pierwszy raz w rozdaniu za rok 1995) oraz nagroda Polskiego Radia Łódź – „Łódzkie Wydarzenie Roku «Jazzowa Perła Łodzi»” (pierwszy raz w rozdaniu za rok 2008). W rozdaniu za rok 2014 laureaci tych dwóch nagród zostali wybrani przez internautów, którzy zagłosowali w plebiscycie zorganizowanym na portalu plasterlodzki.pl (wyd. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury „Plaster Łódzki”).

  Dziennik Łódzki – największa gazeta województwa łódzkiego i jedna z najstarszych w Polsce. Ukazuje się od 1884 roku sześć razy w tygodniu. W 2000 roku została połączona z dziennikiem Wiadomości Dnia. Dziennik Łódzki wydawany jest przez Polskapresse Oddział Prasa Łódzka.Muzeum Miasta Łodzi – muzeum w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 w Pałacu Izraela Poznańskiego. Do 2009 roku muzeum nosiło nazwę Muzeum Historii Miasta Łodzi.

  Nagrody wręczane są podczas dorocznej Wielkiej Gali, odbywającej się w łódzkim Teatrze Wielkim. Autorem wręczanych statuetek jest łódzki artysta rzeźbiarz Mariusz Rodanowicz.

  Zauważalność[ | edytuj kod]

  Otrzymanie Grand Prix Jazz Melomani nie powoduje gwałtownego wzrostu liczby sprzedanych płyt z dyskografii laureata. Sama nagroda nie cieszy się obecnie dużą renomą wśród krytyki muzycznej.

  Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi, założone w roku 1965 przez Jana Byrczka. Obecnie wydawane jest przez spółkę FOR JAZZ, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
  Radio Łódź – Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi, z siedzibą przy ul. Narutowicza 130. Nadaje całodobowo na falach UKF:
  Klub Wytwórnia – łódzki klub muzyczny działający od 2007 roku, którego właścicielem jest Grupa Toya. Poza koncertami, w klubie organizowane są również spektakle filmowe oraz teatralne, wystawy sztuki, spotkania z artystami, imprezy zamknięte, bankiety czy różnego rodzaju festiwale. Wytwórnia angażuje się również w promocję muzyki jazzowej, co przejawiało się w tzw. „jazzowych czwartkach”, czyli cotygodniowych koncertach oraz jam sessions. Aktualnie, co roku w okresie letnim, organizowany jest na terenie Wytwórni festiwal Letnia Akademia Jazzu, który został powołany do życia w 2011 przez Fundację Wytwórnia.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Grand Prix (z franc. Wielka Nagroda, oficjalny skrót GP) – pojęcie używane w odniesieniu do różnego rodzaju zawodów sportowych, głównych nagród na festiwalach i w konkursach w różnych dziedzinach.
  Plener (fr. en plein air – na świeżym powietrzu) – twórczość na zewnątrz, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Otwarta przestrzeń pod gołym niebem jako miejsce i temat pracy artysty.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.148 sek.