• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Funk Railroad  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Grand Funk Railroad – amerykańskie power trio grające hard rocka, założone w 1967 roku przez Marka Farnera i Donalda Brewera, związane również z nurtem chrześcijańskiego rocka, prekursorskie względem rocka stadionowego. Grand Funk Railroad – zespół niemal zawsze występujący przed milionową publicznością – dziś uważany jest za jedną z najsłynniejszych i najbardziej znaczących formacji lat 70. Jak pisał David Fricke z Rolling Stone Magazine, "nie można mówić o muzyce rockowej lat 70 bez wspomnienia o Grand Funk Railroad".

  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Atlantic City – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w hrabstwie Atlantic, w stanie New Jersey, nad Atlantykiem.

  W działalności grupy można wydzielić dwa etapy: od debiutu On Time (1969) do albumu E Pluribus Funk (1971), zespół pozostawał pod silnym wpływem acid rocka reprezentowanego przez Blue Cheer oraz Cream, łącząc kakofoniczne gitarowe dysonanse z bluesowymi kompozycjami i wysokim śpiewem Marka Farnera inspirowanym muzyką soulową. Najważniejszymi krążkami z tego okresu były Grand Funk (1969) oraz Closer to Home (1970). Płyta Phoenix (1972) wniosła istotną zmianę profilu grupy: znacznie łagodniejsze, mniej agresywne brzmienie wzbogacone zostało przez grę klawiszy, muzycy zrezygnowali ze zgiełku instrumentów elektrycznych stawiając na głębię dźwięku, a teksty piosenek wiązały się często z religijnymi przekonaniami Marka Farnera. Z tego okresu pochodzą dwie płyty uważane za szczytowe osiągnięcia Grand Funk: We're An American Band (1973) oraz Shinin' On (1974).

  Acid rock - odmiana psychodelicznego rocka. Charakteryzuje się ostrym brzmieniem, zdominowanym przez elektryczne gitary, a strukturalnie opartym na bluesie. Charakterystycznym elementem dla stylu są długie improwizacje solowe, a także często przesterowane partie instrumentów klawiszowych i riffy zapowiadające nadejście hard rocka. Do najwybitniejszych przedstawicieli należą Jimi Hendrix, Cream, Iron Butterfly, The Doors, Jefferson Airplane, Janis Joplin oraz zespół Deep Purple w początkowej fazie rozwoju.Blues rock – styl w muzyce rockowej, powstały z połączenia elementów bluesa z rocka. Blues rock narodził się w połowie lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pierwszymi artystami grającymi blues rocka byli Alexis Korner, John Mayall oraz Paul Butterfield.

  Obecnie zespół koncertuje bez Marka Farnera, którego zastąpił Max Carl.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Skład
 • 3 Dyskografia
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Blue Cheer - amerykańskie trio psychodeliczne powstałe w 1967 w San Francisco, blisko związane z ruchem hippisowskim. W 2009 roku po śmierci Dickie Petersona grupa została rozwiązana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.