• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Canyon rzeki Yellowstone

  Przeczytaj także...
  Zbiornik magmowy – nagromadzenie dużej ilości magmy w obrębie skorupy ziemskiej. Często, ale nie zawsze, może pokrywać się z miejscem wytopienia tej magmy, czyli z ogniskiem magmowym.Lawa – ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma, z której stopienia powstaje, ale jest zubożona o składniki lotne.
  Zlodowacenie, in. glacjacja (fr. glaciation, od łac. glacio ‛zamrażam’) – okres, w czasie którego znaczne obszary Ziemi pokryte są lądolodem.
  Mapa Grand Canyon rzeki Yellowstone

  Grand Canyon rzeki Yellowstone - to największy kanion na rzece Yellowstone po wodospadach w Parku Narodowym Yellowstone. Kanion w obecnym kształcie powstał ok. 10 000 lat temu. Obecnie jego długość wynosi mniej więcej 38 km, szerokość w różnych miejscach waha się od 450 metrów do 1,2 kilometra, a głębokość wynosi od 244 do 366 metrów . Z obydwóch stron kanionu zlokalizowane są punkty widokowe, dostępne także dla niepełnosprawnych.

  Kaldera Yellowstone – kaldera wulkaniczna znajdująca się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone w USA w stanie Wyoming. Nazywana także "Yellowstone supervolcano" (Superwulkanem Yellowstone).Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Grand Canyon rzeki Yellowstone zlokalizowany jest samym centrum parku, otoczony od wschodu Mirror Plateu a od zachodu Mount Washburn o wysokości 3122 m.n.p.m. Kanion rzeczny zaczyna się gdy rzeka Yellowstone opada wodospadem Upper Falls na południe od Canyon Village. Następnie rzeka płynie w kierunku północnym odbijając lekko na wschód.

  Ryolit, liparyt, riolit (z gr.) – kwaśna skała wylewna albo hipabysalna, o składzie podobnym do granitu (jest to wylewny odpowiednik granitu – powstał z magmy o tym samym składzie chemicznym, tylko odmienne były warunki powstawania, które zapisały się w jego wyglądzie, strukturze i wytrzymałości).Inspiration Point - punkt widokowy na rzekę Yellowstone w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Jest bliźniaczym punktem do Artist Point, z tą różnicą, że leży po przeciwnej stronie Wielkiego Kanionu rzeki Yellowstone na naturalnym skalnym cyplu. Z punktu oprócz wielokolorowych, urwistych ścian kanionu można podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów w parku - wodospad Lower Yellowstone Fall. Sam punkt został rozbudowany, obecnie turyści mogą wchodzić na platformę widokową umożliwiającą podziwianie kanionu w dwie strony - w dół kanionu na zachód oraz w górę na wschód gdzie widoczny jest wodospad.
  Wodospad Upper Falls i Grand Canyon rzeki Yellowstone

  Poniżej wodospadu Upper na zachodnim brzegu rzeki zlokalizowany jest pierwszy punkt widokowy na kanion Yellowstone, kolejny znajduje się na wschodnim brzegu. W sumie widok na kanion udostępniony jest w 9 miejscach (z czego 6 znajduje się po zachodniej stronie kanionu, min. Inspiration Point). Na zachodnim brzegu kanionu dla turystów oprócz Canyon Village, udostępniony jest szlak Lover Falls oraz Silver Cord Cascade, na wschodnim brzegu szlak Uncle Tom's oraz Point Sublime. Drogi mogą być okresowo zamykane w zimie .

  Erozja – proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji i działalność organizmów.Yellowstone – rzeka, prawy dopływ Missouri. Długość 1080 km, znajduje się w zachodniej części USA. Nazwa pochodzi od nazwy nadanej jej przez Indian, z powodu żółtych skał leżących na jej brzegach.


  Geologia[ | edytuj kod]

  Ściana z ryolitu w Grand Canyon rzeki Yellowstone

  Do dziś nie są znane dokładne okoliczności powstania kanionu. Najbardziej wiarygodne są przypuszczenia, że kanion powstał w miejscu krateru sprzed 600000 lat. Znajdująca się pod Parkiem kaldera z gorącą lawą wybuchła wtedy tworząc gigantyczny krater, który zapadł się po opróżnieniu komory magmowej pod spodem. Powstałe z ryolitu skały łatwo ulegały erozji oraz innym czynnikom min. toksycznym gazom z podgrzanej komory oraz parze wodnej. Jednocześnie kanion ulegał także działaniu kilku zlodowaceń, stopiona woda gromadziła się w poszerzonych miejscach kanionu, a następnie gwałtownie torowała sobie drogę dalej. Ryolit dość łatwo dawał się wypłukiwać dlatego też kanion przybrał tak głęboką i malowniczą formę o wysokich stromych brzegach i kilku przełomach rzecznych

  Canyon Village - rejon turystyczny w Parku Narodowym Yellowstone w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Wieś, której nazwa pochodzi od kanionu rzeki Yellowstone, położona jest na wysokości 2357 metrów nad poziomem morza na kalderze Yellowstone. Jest jednym z czterech głównych centrów turystycznych parku z zapleczem gastronomicznym i hotelarskim. Oprócz tego znajdują się tam także: poczta, sklepy z pamiątkami, stacja benzynowa, centrum informacji turystycznej, bankomat oraz pralnia . Część hotelowa jest rozległa, oferuje noclegi zarówno w hotelu jak i pod namiotem i w drewnianych domkach, możliwe jest także parkowanie kamperów. Większość infrastruktury została wybudowana w 1950 roku. W Canyon Village rangerzy oferują turystom w sezonie kilka spotkań i wycieczek dziennie, jest także możliwość ze skorzystania z jazdy konnej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Grand Canyon of The Yellowstone Tour (ang.). National Park Service. [dostęp 2013-8-1].
  2. Yellowstone National Park (ang.). nationalpaked.com. [dostęp 2013-8-1].
  3. Yellowstone National Park on World Heritage Centre (ang.). whc.unesc.org. [dostęp 2013-8-1].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • National Park Service - Yellowstone National Park
 • National Park Service - Canyon Tour
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Don and Barbara Laine: Frommer's national parks of the American West. Hoboken: Wiley Publishing, Inc., 2010. ISBN 978-0-470-53767-1.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.