• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gran Turismo 5  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gran Turismo 5 Prologue (GT5 Prologue) – gra wyścigowa stworzona przez Polyphony Digital na konsolę PlayStation 3. Po raz pierwszy wydana w 2007 roku w Japonii. Jest to wstęp do piątej części z serii Gran Turismo.Gran Turismo 5 (w skrócie GT5) – komputerowa gra wyścigowa wyprodukowana przez japońskie studio Polyphony Digital oraz wydana przez Sony Computer Entertainment na konsolę PlayStation 3. Jest to piąta część serii gier komputerowych Gran Turismo, która została wydana 24 listopada 2010 roku w Ameryce Północnej i Europie oraz 25 listopada w Japonii. Gran Turismo 5 jest kontynuacją gry Gran Turismo 5 Prologue. Gra posiada tryb obrazu trójwymiarowego.

  Gran Turismo 5 (w skrócie GT5) – komputerowa gra wyścigowa wyprodukowana przez japońskie studio Polyphony Digital oraz wydana przez Sony Computer Entertainment na konsolę PlayStation 3. Jest to piąta część serii gier komputerowych Gran Turismo, która została wydana 24 listopada 2010 roku w Ameryce Północnej i Europie oraz 25 listopada w Japonii. Gran Turismo 5 jest kontynuacją gry Gran Turismo 5 Prologue. Gra posiada tryb obrazu trójwymiarowego.

  Kazunori Yamauchi (jap. 山内 一典, Yamauchi Kazunori, ur. 5 sierpnia 1967 r.) – twórca serii Gran Turismo i dyrektor Polyphony Digital. Został szefem Polyphony Digital po stworzeniu swojej pierwszej gry na konsolę PlayStation, Motor Toon Grand Prix.Komputerowe wyścigi (potocznie: ścigałki, wyścigówki) – gatunek gier komputerowych polegający na ściganiu się z przeciwnikami sterowanymi przez komputer lub z osobą lub osobami siedzącym obok (tzw. podzielony ekran), bądź przez sieci Internet lub LAN. Ścigając się gracze starają się zdobyć jak najwyższe miejsce lub przejechać wyznaczoną trasę w najkrótszym możliwym czasie. Gracz może ścigać się także z komputerem (komputerowym graczem), który najczęściej ma różne poziomy wymagań. Odmianą komputerowych wyścigów jest simracing. Do znanych serii gier wyścigowych należą m.in. Burnout, Forza Motorsport, Gran Turismo, Need for Speed czy Test Drive.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Gran Turismo 5 jest następcą Gran Turismo 4, jak również pierwszą grą z serii Gran Turismo, w której jest dostępny tryb gry wieloosobowej poprzez Internet (do 16 osób). W Gran Turismo 5 dostępny jest widok z wnętrza w samochodach z kategorii Premium(od aktualizacji 2.0 dostępny jest także uproszczony widok z wnętrza samochodów z kategorii Standard). W celu dopracowania umiejscowienia kamery, twórcy tytułu postanowili jak najwierniej odwzorować deski rozdzielcze wszystkich występujących w grze samochodów – od kierownic, poprzez kontrolki, po prędkościomierze (do rozglądania się po kokpicie auta gracz będzie mógł użyć kamery PlayStation Eye). Natomiast drugą z nich są uszkodzenia pojazdu po spotkaniu się z przeszkodą, uszkodzeniom będzie podlegać układ kierowniczy oraz karoseria.

  Mercedes-Benz SLS AMG - supersamochód marki Mercedes-Benz produkowany od stycznia 2010 roku. Pojazd został zaprezentowany we Frankfurcie w 2009 roku. Auto zostało skonstruowane od podstaw i całkowicie niezależnie przez firmę AMG - tunera Mercedesa. Silnik pojazdu składany jest ręcznie przez jednego pracownika fabryki AMG w Affalterbach.Gran Turismo – seria wyścigowych gier symulacyjnych wyprodukowanych przez Polyphony Digital, wydanych na konsole Sony PlayStation. Seria odniosła duży sukces komercyjny, od momentu premiery pierwszej części w 1997 roku sprzedano łącznie 70 mln egzemplarzy.

  Licencje, World Rally Championship, NASCAR oraz Super GT po raz pierwszy są dostępne w grze z serii gier Gran Turismo.

  Nowe Funkcje[ | edytuj kod]

  Gran Turismo 5 po raz pierwszy w serii Gran Turismo posiada widoczne uszkodzenia samochodu (jakość uszkodzeń jest zależna od klasy samochodu – Premium oraz Standard). Potwierdzono również możliwość zmiany pogody. Gran Turismo 5 jest również pierwszą grą z serii Gran Turismo, która będzie wspierać technologie 3D. Dzięki wielu prezentacjom gry wiadomo również, że po raz pierwszy w całej historii serii pojawi się opcja ścigania Go-Kartem. Kolejną nowinką są efekty wizualne takie jak kurz, ślady opon oraz ślady na trawie i piasku. Dodatkowo podczas 24-godzinnych wyścigów jest widoczna zmiana pory dnia na dzień lub noc (w Gran Turismo 4 nie dołączono tej funkcji).

  Super GT – Seria Super GT, wcześniej znana pod nazwą All-Japan Grand Touring Car Championship lub JGTC. Seria wyścigowa samochodów sportowych, promowana przez GT-Association (GT-A), autoryzowana przez Japan Automobile Federation i uprawomocniona przez FIA.Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Pojazdy[ | edytuj kod]

  Główny projektant gry, Kazunori Yamauchi zapowiedział, że jego celem jest wprowadzenie 1000 samochodów w najnowszym Gran Turismo, co byłoby symbolicznym kamieniem milowym w historii serii. Dokładna liczba pojazdów w grze na chwilę obecną wynosi 1031. Jednak z kolejnymi dodatkami DLC będzie powiększana. Lamborghini i Bugatti po raz pierwszy pojawią się w "nieprzenośnym" Gran Turismo. Potwierdzono również, że dostępny jest Mercedes-Benz SLS AMG, a także najnowsze auto Ferrari – 458 Italia i Chevrolet Corvette C7.

  Gran Turismo 4 (jap. グランツーリスモ4, Guran Tsūrisumo Fō) – komputerowa gra wyścigowa stworzona przez studio Polyphony Digital i wydana przez Sony Computer Entertainment na konsole PlayStation 2 i PlayStation Portable. Premierę miała 10 stycznia 2005 roku w Japonii. Jest to czwarta część serii gier komputerowych Gran Turismo. W Gran Turismo 4 gracz wciela się w kierowcę wyścigowego, który ściga się z samochodami kierowanymi przez komputer na torach wyścigowych. Nowością w stosunku do poprzednich części serii było wprowadzenie trybu B-Spec, w którym gracz mógł także odgrywać rolę menedżera zespołu wyścigowego.Gra wieloosobowa (ang. multiplayer) – rodzaj (bądź tryb) gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową lub wideo.

  Standard i Premium[ | edytuj kod]

  Samochody w GT5 są podzielone na dwie kategorie: Standard oraz Premium. Standardowe pojazdy posiadają standardowe lampy i prosty model uszkodzeń, ponadto ich wnętrze jest "wyciemnione". Przed aktualizacją do wersji Spec 2.0, ta opcja nie jest możliwa, i samochody klasy Standard nie posiadają widoku z wnętrza samochodu. Samochody z klasy premium posiadają lampy z możliwością ustawiania świateł długich oraz mijania, dokładne wnętrza samochodów i dopracowany model uszkodzeń. Samochody premium posiadają również przednie wycieraczki, których można używać podczas jazdy w deszczu lub śniegu. Około 20% wszystkich samochodów jest obecnych w grupie Premium.

  Chevrolet Corvette – amerykański samochód sportowy marki Chevrolet produkowany przez koncern General Motors od 30 czerwca 1953 roku. Każda kolejna generacja oznaczana jest literą "C", np. czwarta generacja modelu nazywana jest "C4". Od 2013 roku produkowana jest siódma generacja pojazdu (C7).Automobili Lamborghini S.p.A. (wym. lamborˈɡiːni) – włoski producent samochodów, a także pojazdów wodnych. Produkcję ciągników rolniczych o tej marce prowadzi inne przedsiębiorstwo – Lamborghini Trattori grupa SAME Deutz-Fahr Italia S.p.A. Do 1972 Lamborghini z prezesem Ferrucio produkowało oba typy pojazdów. Firma produkuje ciągniki od 1947 r., a samochody – od 1963 r.. Siedziba firmy samochodowej jest w miejscowości Sant’Agata Bolognese między Bolonią a Modeną. Od 1998 Lamborghini należy do Audi, będącego z kolei własnością Volkswagen AG.

  Aktualizacje[ | edytuj kod]

  Mimo iż Kazunori Yamauchi wyraził swoją niechęć do dalszego rozwoju gry po jej wydaniu, gra została zaktualizowana i powiększona kilka razy. Wiele aktualizacji usprawniło system gry wieloosobowej, wliczając w to restrykcje mocy oraz wagi aut. Aktualizacje systemu fizyki nie były nigdzie udokumentowane, jednakże, wielu graczy odczuło zmiany po zainstalowaniu aktualizacji. Inne aktualizacje wprowadziły nowe wyścigi, internetowego dealera, usunięcie zabronienia kopiowania save'ów i różne inne poprawki.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) – poboczna firma Sony założona 16 listopada 1993 roku w Tokio (Japonia). SCEI zajmuje się rozwojem, produkcją oraz sprzedażą sprzętu i oprogramowania dla serii konsoli PlayStation. SCEI jest także wydawcą i producentem gier na swoje konsole.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zawartość do pobrania, downloadable content (DLC) – produkt stanowiący rozszerzenie gry komputerowej, udostępniany przez wydawcę za pośrednictwem Internetu. Pod pojęciem tym kryją się różnego rodzaju dodatki do podstawowej wersji gry, takie jak nowe wyposażenie, mapy czy pakiety misji. Często gra ma swoją reedycję w której skład wchodzą wszystkie wydane do niej DLC.
  Bugatti – francuska marka ekskluzywnych samochodów sportowych i wyścigowych, produkowanych w latach 1910-1956, 1991-1995 oraz znów od 2005 roku. Siedziba marki znajduje się w Molsheim we Francji.
  Ferrari 458 Italia – sportowy model włoskiej marki Ferrari. Premiera odbyła się w dniu 15 września 2009 na Frankfurt Motor Show 2009.
  NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.
  Gokart (kart) – mały pojazd silnikowy, czterokołowy, służący głównie do wyścigów na torze kartingowym. Pozbawiony jest mechanizmu różnicowego, co sprawia, że koła napędowe również na zakręcie kręcą się z tą samą prędkością obrotową. Napęd przenoszony jest za pomocą przekładni łańcuchowej na oś sztywną podpartą na dwóch lub trzech łożyskach kulkowych. Do kierowania kołami przednimi stosuje się drążki kierownicze i kolumnę z krzywką. W nowszych konstrukcjach stosowane są elementy nadwozia w postaci osłony-spojlera przedniego, będącego jednocześnie zderzakiem, osłony kolumny kierowniczej oraz osłon bocznych.
  Polyphony Digital – japoński producent gier na konsole PlayStation należący do Sony Computer Entertainment. Firma była wcześniej znana jako Polys Entertainment, jednak po sukcesie Gran Turismo, 2 kwietnia 1998 roku, uzyskała większą samodzielność i zmieniła nazwę na Polyphony Digital.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.