• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grampiany - Szkocja  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pasmo Ben Nevis – pasmo w Grampianach Zachodnich w Szkocji. Ciągnie się przez 16 km od Loch Linnhe na zachodzie do Lairig Leanach na wschodzie. Nazwa pochodzi od najwyższego szczytu pasma (równocześnie najwyższego na Wyspach Brytyjskich - Ben Nevis).Alpy Cowal i Arrochar - pasmo w Grampianach Zachodnich, w Szkocji. Pasmo to leży na północ i zachód od Loch Long. Na północy graniczy z pasmem Tyndrum, na wschodzie pasmem Crianlarich/Balquhidder i Ben Lomond, Luss i The Trossachs. Najwyższym szczytem pasma jest Beinn Ìme, który osiąga wysokość 1011 m.
  Grampiany
  Grampiany

  Grampiany (ang. Grampian Mountains, The Grampians, Central Highlands, gael. Am Monadh) – pasmo górskie w Szkocji, najwyższe w Wielkiej Brytanii. Jest to jedno z trzech głównych pasm Szkocji obok Gór Kaledońskich i Wyżyny Południowoszkockiej. Wiele rzek i strumieni bierze tu swój początek. Są to między innymi: Tay, Spey, Cowie Water, Burn of Muchalls, Burn of Pheppie, Burn of Elsick, Cairnie Burn, Don, Dee i Esk. Rejon ten jest słabo zaludniony.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Wzgórza Loch Laggan - pasmo w Grampianach Centralnych, w Szkocji. Pasmo to graniczy z Pasmem Ben Nevis i Wzgórzami Loch Treig na południu, Wzgórzami Ben Alder na wschodzie oraz z Górami Monadhliath na północy. Najwyższym szczytem jest Creag Meagaidh, który osiąga wysokość 1130 m.

  Góry powstały w trakcie orogenezy kaledońskiej. Charakteryzują się rzeźbą górzysto-pagórkowatą, ubogą roślinnością i brakiem lasów. Rejon ten obfituje w wiele jezior, z których największe to Loch Lomond. Najwyższym szczytem jest Ben Nevis, który wznosi się na wysokość 1344 m n.p.m. Jest on najwyższym szczytem Szkocji oraz całej Wielkiej Brytanii.

  Ben More (gael. Beinn Mòr) – szczyt w paśmie Crianlarich/Balquhidder, w Grampianach Centralnych. Leży w Szkocji, w regionie Stirling.Pasmo Glencoe - pasmo w Grampianach Zachodnich, w Szkocji. Rozciąga się od Glen Etive na wschodzie do Loch Leven na zachodzie. Glencoe jest jednym z najbardziej znanych rejonów w Grampianach. W 1692 r. miała tu miejsce Rzeź w Glencoe. Najwyższym szczytem pasma jest Bidean nam Bian, który osiąga wysokość 1150 m.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Klimat
 • 2.1 Część Zachodnia
 • 2.2 Część Wschodnia
 • 3 Podział
 • 3.1 Grampiany Zachodnie
 • 3.2 Grampiany Centralne
 • 3.3 Grampiany Wschodnie
 • 4 Najwyższe szczyty
 • 5 Zobacz też
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  East Lothian (gael. Lodainn an Ear) – jednostka administracyjna (council area) i historyczne hrabstwo (do 1921 r. znane jako Haddingtonshire) w Szkocji. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Haddington.
  Góry Monadhliath - pasmo w Grampianach Centralnych, w Szkocji. Pasmo to graniczy z Wzgórzami Loch Laggan i Wzgórzami Ben Alder na południu oraz z pasmem Cairngorm na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Càrn Dearg, który osiąga wysokość 945 m.
  Glen Etive (gael. Gleann Èite) - pasmo w Grampianach Zachodnich, w Szkocji. Pasmo to ciągnie się od Black Mount na wschodzie, przez Loch Etive, do brzegów Loch Creran na zachodzie. Na północy graniczy z Pasmem Glencoe a na południu z Grupą Cruachan. Najwyższym szczytem pasma jest Ben Starav, który osiąga wysokość 1078 m.
  Cairn Toul (gael. Càrn an t-Sabhail) – szczyt w paśmie Cairngorm, w Grampianach Wschodnich. Leży w Szkocji, w Aberdeenshire. Jest to czwarty co do wysokości szczyt w Szkocji.
  Cairn Gorm (gael. An Càrn Gorm) – szczyt w paśmie Cairngorm, w Grampianach Wschodnich. Leży w Szkocji, w regionie Highland. Jest to szósty co do wysokości szczyt w Szkocji. Od tego szczytu pochodzi nazwa pasma Cairngorm. Od 1960 r. znajduje się tu ośrodek narciarski "Cairngorm ski resort". Od 2001 funkcjonuje kolejka Cairngorm Mountain Railway.
  Don (gael. Deathan) jest szóstą pod względem długości rzeką w Szkocji, leży północno-wschodniej części kraju. Źródła rzeki znajdują się w Grampianach i płynie ona na wschód, uchodząc do Morza Północnego w pobliżu Aberdeen. Po drodze rzeka przepływa przez: Alford, Kemnay, Inverurie, Kintore i Dyce. Jej głównym dopływem jest rzeka Urie, uchodząca do niej w pobliżu Inverurie.
  Grupa Loch Earn - pasmo w Grampianach Centralnych, w Szkocji. Pasmo to graniczy z Crianlarich/Balquhidder i pasmem Ben Lomond, Luss i The Trossachs na zachodzie, z Wzgórzami Glen Lochay na północnym zachodzie, Pasmem Lawers i Glen Lyon na północy oraz z Cairnwells & Blairgowrie na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ben Vorlich, który osiąga wysokość 985 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.