• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Graham Taylor

  Przeczytaj także...
  Lincoln City Football Club - jest to angielska drużyna piłkarska grająca obecnie w Football Conference (piąty poziom angielskiego systemu ligowego). Zespół rozgrywa swoje mecze na mogącym pomieścić 10,127 widzów Sincil Bank. Przydomek klubu: The Imps (Skrzaty) pochodzi prawdopodobnie od kamiennej figurki znajdującej się w katedrze miejskiej. Lincoln tradycyjnie gra w czerwono-białych koszulkach w paski, czarnych spodenkach i czerwono-białych getrach.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.
  Wolverhampthon Wanderers –- angielski klub piłkarski z siedzibą w mieście Wolverhampton, z własnym stadionem Molineux Stadium, występujący w sezonie 2013/2014 w rozgrywkach League One.

  Graham Taylor OBE (ur. 15 września 1944 roku w Worksop, w hrabstwie Nottinghamshire) – angielski piłkarz i trener piłkarski. Po dziesięciu latach pracy w Watford FC, który w sezonie 1983-84 doprowadził do wicemistrzostwa Anglii, w 1990 roku został selekcjonerem reprezentacji Anglii. Brał z nią udział w Mistrzostwach Europy 1992. Po przegranych eliminacjach do Mundialu 1994 w październiku 1993 został zdymisjonowany. Później bez większych sukcesów prowadził Wolverhampton Wanderers, ponownie Watford i Aston Villę.

  Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera.

  Kariera piłkarska[]

  Był utalentowanym pomocnikiem klubów niższych lig Grimsby Town F.C. i Lincoln City F.C.. W 1972 roku z powodu przewlekłej kontuzji biodra musiał zakończyć piłkarską karierę. Miał wówczas 28 lat.

 • 1962-68 – Anglia Grimsby Town F.C.
 • 1968-72 – Anglia Lincoln City F.C.
 • Kariera szkoleniowa[]

  Już w wieku 21 lat zdobył dyplom trenera pierwszej klasy. Po przedwczesnym zakończeniu sportowej przygody został szkoleniowcem Lincoln City, który w 1976 roku wprowadził do trzeciej ligi.

  Rok później przejął obowiązki pierwszego trenera Watford FC. W ciągu pięciu lat przeprowadził klub należący do znanego piosenkarza Eltona Johna z trzeciej do pierwszej ligi. W pierwszym sezonie w ekstraklasie zespół zajął drugie miejsce, tuż za Liverpoolem. W 1984 roku Taylor awansował z nim także do finału Pucharu Anglii, w którym przegrał 0:2 z Evertonem.

  IX Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA odbyły się w Szwecji w dniach 10-26 czerwca. Była to pierwsza tego typu impreza sportowa w Europie po przemianach politycznych, które miały miejsce w roku 1989. Po raz pierwszy od wielu lat w turnieju głównym udział wzięła reprezentacja zjednoczonych Niemiec. O prawo startu w turnieju głównym walczyła również jedenastka Związku Radzieckiego, którą po wydarzeniach politycznych roku 1991 zastąpiła jedenastka Wspólnoty Niepodległych Państw. Z kolei drużyna Jugosławii, która wywalczyła bezpośredni awans do finału, została wykluczona w ramach sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych związanych z prowadzeniem przez to państwo działań wojennych w Bośni. Jej miejsce zajął zespół Danii, który dosyć niespodziewanie zdobył tytuł mistrza. Mecz otwarcia odbył się 10 czerwca 1992 roku na Stadionie Råsunda w Sztokholmie.Worksop - miasto w hrabstwie Nottinghamshire (dystrykt Bassetlaw) w środkowej Anglii. Najbardziej znanymi osobami pochodzącymi z miasta są: Bruce Dickinson, wokalista grupy muzycznej Iron Maiden oraz Graham Taylor menadżer piłki nożnej

  Po dziesięciu latach pożegnał się z Watford i zdecydował się przyjąć ofertę z Aston Villi Birmingham, która właśnie spadła z pierwszej ligi. Już w pierwszym sezonie spędzonym na Villa Park Taylor świętował powrót do ekstraklasy.

  W lipcu 1990 roku został wybrany na selekcjonera reprezentacji Anglii. Taylor wywalczył z drużyną narodową awans do Mistrzostw Europy 1992, ale podczas tego turnieju Anglicy zaprezentowali się słabo. Zespół, o którego obliczu decydowali podopieczny Taylora z Aston Villi David Platt i grający po raz ostatni na wielkim turnieju Gary Lineker, zremisował bezbramkowo dwa pierwsze mecze (z Danią i Francją), a w ostatnim spotkaniu uległ 1:2 Szwecji i musiał wracać do domu już po fazie grupowej. Selekcjoner stał się obiektem zajadłej krytyki prasy, która wypominała mu językowe gafy i brak ufności w umiejętności Linekera, którego w meczu z gospodarzami imprezy zdjął z boiska już po sześćdziesięciu dwu minutach. Mimo sprzeciwu dziennikarzy i kibiców Taylor pozostał na swoim stanowisku i rozpoczął przygotowania do eliminacji do Mundialu 1994. Jednak nie potrafił poprawić stylu gry drużyny i w efekcie Anglicy dali się wyprzedzić w grupie kwalifikacyjnej Norwegom i Holendrom. Pierwszy raz od 1978 roku Synów Albionu zabrakło w finałach mistrzostw świata. Taylor w październiku 1993 roku musiał ustąpić z zajmowanego stanowiska na rzecz Terry'ego Venablesa.

  Scunthorpe United Football Club – angielski klub piłkarski z miasta Scunthorpe w północno-wschodniej Anglii. Zespół występuje obecnie w rozgrywkach Football League Two.15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.

  Szybko znalazł pracę w Wolverhampton Wanderers, ale szybko został zwolniony. Od 1996 przez kolejnych pięć lat ponownie związany był z Watford FC, w którym najpierw przez rok pełnił obowiązki dyrektora technicznego. Już jako szkoleniowiec w sezonie 1997-98 wprowadził klub do drugiej ligi, a rok później świętował awans do ekstraklasy. Jednak zespół nie zdołał się w niej utrzymać.

  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej - drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Od 2002 do 2003 roku Taylor prowadził jeszcze Aston Villę Birmingham, z którą zajął szesnastce miejsce w ekstraklasie. Po zakończeniu tego sezonu ogłosił zakończenie kariery szkoleniowej.

  Ostatnio był wiceprezesem pierwszoligowego Scunthorpe United.

 • 1972-77 – Anglia Lincoln City
 • 1977-87 – Anglia Watford FC
 • 1987-90 – Anglia Aston Villa Birmingham
 • 1990-93 – Anglia reprezentacja Anglii
 • 1994-95 – Anglia Wolverhampton Wanderers
 • 1996-97 – Anglia Watford FC, dyrektor techniczny
 • 1997-01 – Anglia Watford FC
 • 2002-03 – Anglia Aston Villa Birmingham
 • Sukcesy szkoleniowe[]

 • awans do trzeciej ligi w sezonie 1975-76 z Lincoln City
 • awans z trzeciej do pierwszej ligi, wicemistrzostwo Anglii 1984 oraz finał Pucharu Anglii 1984, a także awans do drugiej ligi w sezonie 1997-98 oraz awans do ekstraklasy w sezonie 1998-99 z Watford FC
 • awans do Euro 1992 i start w tym turnieju (zakończony odpadnięciem po fazie grupowej) z reprezentacją Anglii
 • Gary Winston Lineker (ur. 30 listopada 1960 w Leicester) – angielski piłkarz, grający na pozycji napastnika, trzykrotny król strzelców ligi angielskiej (w barwach Leicester, Evertonu i Tottenhamu).Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Everton Football Club – angielski klub piłkarski założony w 1878 roku w Liverpoolu, w dzielnicy Everton. Od 1954 nieprzerwanie gra w Premier League. Everton jest jednym z 12 klubów – założycieli angielskiej ekstraklasy w 1888 roku. Sezon 2012/2013 jest 110. sezonem drużyny w ekstraklasie.
  David Andrew Platt (ur. 10 czerwca 1966, Chadderton) – były angielski piłkarz grający na pozycji pomocnika, a później trener.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  XV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1994 po raz pierwszy odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Turniej finałowy trwał od 17 czerwca do 17 lipca 1994.
  Nottinghamshire (w skrócie Notts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.