• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Graham Bond  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Jefferson Airplane – amerykańska grupa rockowa powstała w 1965 i rozwiązana w 1973. Zespół był jedną z grup grających amerykańskiego psychodelicznego rocka, acid rocka i hipisowskiego folk rocka. Zespół ten powiązany był amerykańskim ruchem hippisowskim. Muzyka grupy charakteryzowała się długimi gitarowymi riffami oraz czystymi wokalami, z których na czoło wysuwał się egzaltowany śpiew wokalistki. Teksty grupy obracały się wokół anarcho-lewicowych i antywojennych ideologii popularnych pośród młodzieży amerykańskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W swych tekstach zespół często nawiązywał także do przeżyć związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychotropowych. Jeden z największych przebojów grupy White Rabbit, oparty na motywach opowieści Alicja w Krainie Czarów, w istocie dotyczył narkotycznego transu. Podobnym utworem jest jawny hymn na cześć marihuany Mexico, który został ocenzurowany i mimo wysokiej sprzedaży nie pokazywany był w oficjalnych rankingach popularności. Na początku lat siedemdziesiątych czołowi artyści tworzący grupę rozpoczęli swe kariery solowe, z czasem tracąc zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Doprowadziło to do rozpadu grupy. Na jej bazie powstały jednak dwie inne formacje – Hot Tuna i Jefferson Starship, który w późniejszych latach przeistoczył się w Starship. Grupa wystąpiła na obu słynnych festiwalach w Woodstock i Monterey.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Graham John Clifton Bond (ur. 28 października 1937 w Romford w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii, zm. 8 maja 1974) – brytyjski wokalista, saksofonista altowy i organista jazzowy, bluesowy i rockowy, jeden z prekursorów brytyjskiego bluesa. Był prawdziwym innowatorem; pierwszy użył organów Hammonda w kombinacji z głośnikami Lesliego i był pierwszym, który grał na melotronie.

  Ginger Baker, właśc. Peter Edward Baker (ur. 19 sierpnia 1939 w Londynie, zm. 6 października 2019 w Canterbury) – brytyjski perkusista. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Dość wcześnie uczył się gry na fortepianie. Ponieważ był ciężko chory na astmę, w wieku 14 lat zaczął praktykować karmajogę, co doprowadziło go do nauki gry na saksofonie. W szkole grał w zespole Mordenaires.

  Jon Hiseman właściwie Philip John Hiseman (ur. 21 czerwca 1944 w Blackheath) – angielski perkusista jazzowy i rockowy, producent muzyczny i inżynier dźwięku. Współzałożyciel grupy muzycznej Colosseum.Soft Machine – brytyjska progresywna grupa rockowa wywodząca się ze sceny Canterbury. Soft Machine obok Henry Cow i Pink Floyd była najwybitniejszą grupą brytyjskiego podziemia artystycznego drugiej połowy lat sześćdziesiątych. Prekursor i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli jazz-rocka. Muzyka grupy oparta była na solowej wirtuozerii instrumentalistów, rozbudowanych solówkach łączących elementy rocka, jazzu i improwizacji, eksperymentów dźwiękowych oraz muzycznej głębi. Choć grupa nie zdobyła wielkiej popularności, zaliczana jest do najbardziej wpływowych grup rockowych.

  Jeszcze jako nastolatek dołączył do grupy muzycznej Terry Graham Trio, która zamieniła się w 1957 r. z kwartet. Zespół wykonywał bebop, ale aby się mógł utrzymać nie stronił od lżejszego repertuaru. W marcu 1960 r. poznał saksofonistę tenorowego Dicka Heckstalla-Smitha i w tym samym miesiącu wziął ślub z pianistką Dianą Eton. W maju 1960 r. Bond rozpoczął grę w Goudie Charles Quintet (później Sextet). W maju 1961 r. wstąpił do grupy The Don Rendell Five/Quintet, w której pozostał przez rok. Z tym zespołem nagrał pierwszy album Roarin'. W 1962 r. Bond grał równocześnie w dwu grupach jazzowych: Johnny Burch Octet i w The Don Rendell Five/Quintet (w obu do października 1962 r.) W oktecie Burcha występował z takimi muzykami jak saksofonista Dick Heckstall-Smith, kontrabasista Jack Bruce i perkusista Ginger Baker. W plebiscycie jazzowym pisma Melody Maker w kategorii Nowa gwiazda zajął drugie miejsce za Dickiem Morrisseyem (później w grupie If). W tym okresie Bond i Heckstall-Smith współpracowali z Live New Departures, poetycko-jazzową grupą istniejącą od 1961 r., w której zetknęli się z poetami Pete’em Brownem i Mikiem Horovitzem. W październiku tego roku razem z Bruce’em, Bakerem i Heckstallem-Smithem wstąpili do bluesowego zespołu Alexis Korner Blues Incorporated, z którym dokonali nagrań dla BBC i firmy Decca Records. Pozostając członkami tej grupy, występowali także jako trio bez nazwy w składzie Bond, Bruce i Baker. W lutym 1963 r. trio usamodzielniło się pod nazwą Graham Bond Trio, ale po miesiącu Bond przyjął do grupy gitarzystę Johna McLaughlina i zmieniają nazwę na Graham Bond Quartet. Zespół ten akompaniował wokaliście Duffy’emu Powerowi i brał udział w jego sesjach nagraniowych. We wrześniu tego samego roku McLaughlin został zwolniony za nietrzymanie rytmu. Został zastąpiony przez Dicka Heckstalla-Smitha i w kwietniu 1964 r. grupa zmieniła nazwę na Graham Bond Organisation (lub Organization).

  Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.Ric Grech, właśc. Richard Roman Grech (ur. 1 listopada 1946 w Bordeaux, zm. 17 marca 1990 w Leicesterze) – brytyjski multiinstrumentalista i kompozytor. Był znany ze współpracy z różnymi zespołami, przede wszystkim z Family (1968–1969), Blind Faith (1969) i Traffic (1970–1971).

  Graham Bond Organization[ | edytuj kod]

  W maju 1964 r. ukazał się pierwszy singel zespołu i grupa wzięła udział w kilku sesjach nagraniowych. Decca wydała album-składankę Rhythm and Blues – połowę nagrań stanowiły utwory GBO. W lutym 1965 r. ukazał się album Sound of '65, a w grudniu There’s a Bond Between Us. We wrześniu 1965 r. Jack Bruce odszedł do grupy John Mayall Bluesbreakers i został zastąpiony przez trębacza Johna Falanę. W styczniu Bond współpracował także z formacją Trevor Watts Quintet, a lutym GBO wzięła udział w sesji nagraniowej The Who. W czerwcu odszedł partner heroinowego nałogu Bonda Ginger Baker (do zespołu Cream) i został zastąpiony przez jazzowego perkusistę Jona Hisemana. Mniej więcej w tym okresie rozpadło się małżeństwo Bonda. W październiku Bond porzucił nałóg heroinowy. W tym samym miesiącu odszedł z zespołu Falana i aż do lata 1967 r. grupa występowała jako trio. Dokonało ono znakomitych nagrań do projektowanego albumu dla firmy Polydor. Bond wydał całą zaliczkę firmy na opłacenie studia Olympic, jednak koszt nagrań przewyższył zaliczkę i nagrania zostały zatrzymane przez studio. Ukazały się one dopiero w 1970 r. na świetnym zbiorczym albumie Solid Bond. Latem 1967 r. do zespołu dołączył gitarzysta John Moorshead. W sierpniu saksofonista Dick Heckstall-Smith przeszedł do grupy Johna Mayalla i Graham Bond Organization rozpada się. Ostatnim stałym składem zespołu jest trio z sierpnia (Bond, gitarzysta Ray Russell i perkusista Alan Rushton), które odbyło tournée po Francji razem z Soft Machine.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dick Heckstall-Smith (ur. 26 września 1934 w Ludlow, zm. 17 grudnia 2004 w Londynie) – brytyjski innowacyjny saksofonista jazzowy, jazz rockowy i bluesowy, kompozytor i lider.

  Koniec lat 60. i lata 70[ | edytuj kod]

  Zimą 1968 r. Bond poznał Dianę Stewart, tak jak i on interesującą się magią i okultyzmem i para wzięła ślub w 1970 r. Bond powrócił do heroinowego nałogu. Współpracował z duńską grupą Fool, z którą udał się do USA, gdzie brał udział w sesjach nagraniowych takich muzyków jak m.in. Harvey Mandel i Screaming Jay Hawkins. Jako Wade and the Renegates dokonał nagrań z muzykami z Jefferson Airplane. Odbyły się także jego sesje z Grateful Dead, ale te nagrania do dziś się nie pojawiły. Ukazały się jego dwa albumy: Love is the Law oraz nagrany z muzykami studyjnymi Mighty Grahame Bond.

  Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.Jack Bruce, właśc. John Simon Bruce (ur. 14 maja 1943 w Bishopsbriggs) – brytyjski kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream. Uczestniczył także w nagraniach płyt m.in. Johna Mayalla, Lou Reeda, Franka Zappy, Charliego Wattsa z The Rolling Stones i Billa Warda z Black Sabbath.

  Po powrocie do Wielkiej Brytanii Bond został aresztowany za długi bankrupcyjne i z więzienia wykupił go Jack Bruce. W sierpniu 1969 r. założył nowy zespół Graham Bond Initiation, który zadebiutował 25 września tego samego roku. 17 października grupa ta wystąpiła na wielkim koncercie w Royal Albert Hall w Londynie razem z muzykami, którzy grali w przeszłości z Bondem. Formacja ta przetrwała to marca 1971 r. Równocześnie z prowadzeniem tego zespołu Bond jest członkiem wieloosobowej grupy Ginger Baker’s Air Force istniejącej od stycznia 1970 r. do lutego 1971 r. Był to w dużej mierze eksperymentalny zespół łączący muzykę rockową i jazzową z elementami muzyki afrykańskiej. Wydał on dwie płyty z Bondem: Live (podwójną) oraz studyjny album Ginger Baker’s Air Force 2.

  Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W kwietniu 1971 r. Bond sformował Graham Bond with Magick. W ciągu niecałego roku istnienia zespół ten wydał dwa albumy: Holy Magick i We Put Our Magick on You, które mimo znakomitych muzyków biorących udział w ich nagraniu, okazały się zupełnie przeciętne. We wrześniu Bond znalazł się w znakomitej grupie Jack Bruce & Friends, która zadebiutowała koncertem w Hyde Parku, dokonała nagrań dla BBC i TV Granada oraz odbyła tournée po Wielkiej Brytanii i Włoszech. Bond został z zespołu ‘zwolniony’.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  W grudniu 1971 r. Bond współpracował z istniejącą od 1970 r. interesującą grupą Pete Brown's Piblokto, która rozpadła się, ale Bond i Brown postanowili kontynuować współpracę pod szyldem Bond & Brown. Wydali znakomitą czwórkę (EP) Lost Tribe i bardzo słaby album Two Heads Are Better Then One. Grupa ta przetrwała do końca 1972 r. W 1973 r. Bond odbył tournée po Francji ze swoim nowym zespołem. Po krótkim okresie współpracy z John Dummer Band wstąpił pod koniec 1973 r. do grupy piosenkarki Caroline Pegg – Magus, która rozpadła się w grudniu 1973 r.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Alexis Korner (ur. 19 kwietnia 1928 roku, zm. 1 stycznia 1984 roku) – wokalista, kompozytor tworzący muzykę z gatunku bluesa. Nazywany był "ojcem" brytyjskiego bluesa.

  Po oszukaniu handlarzy narkotykami został przez nich pobity i musiał schronić się na policji, która znalazła przy nim marihuanę. Aresztowano go i po miesiącu został skierowany do szpitala psychiatrycznego, z którego zwolniono go w marcu 1974 r. Był w depresji i 8 maja 1974 r. najprawdopodobniej skoczył na stacji Finsbury Park pod pociąg (według świadków).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polydor Records – założona w 1924 wytwórnia płytowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, część Universal Music Group. Wydawała m.in. płyty Jimiego Hendrixa.
  Melody Maker - czasopismo wydawane w Wielkiej Brytanii, przez swego wydawcę nazywane najstarszym tygodnikiem muzycznym na świecie. Powstało w roku 1926 jako magazyn dla muzyków; w roku 2000 zostało połączone ze swoim "odwiecznym rywalem", należącym do tego samego wydawcy (IPC Media), New Musical Express.
  Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).
  Melotron (ang. mellotron) – to, obok organów Hammonda, najpowszechniej używany instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektromechanicznych ery przedsyntezatorowej.
  Graham Bond Organisation – prekursorski jazz-rockowy i blues rockowy zespół brytyjski działający w latach 1964–1967.
  Karmajoga (sanskryt: "joga działania") – jedna ze najważniejszych ścieżek indyjskiej jogi, polegająca na dążeniu do wyzwolenia poprzez bezinteresowne działanie. Opiera się głównie na zasadach wyłożonych przez Krysznę w Bhagawadgicie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.91 sek.