• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grace Jones  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD, LSD-25) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna ergoliny.

  Beverly Grace Jones, właściwie Grace Mendoza (ur. 19 maja 1948 w Spanish Town) – jamajska piosenkarka i aktorka, była modelka (mierzy 6 stóp (ok. 183 cm). Inne źródła podają także 175 cm lub 173 cm); ikona światowej popkultury lat 70. i 80., znana ze swojego oryginalnego stylu i androgynicznego wizerunku.

  Dub – technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.

  Jej największe przeboje to „I've Seen That Face Before (Libertango)”, „Slave to the Rhythm” i „Private Life”, a najpopularniejszymi płytami są Nightclubbing, Slave to the Rhythm i Island Life. O inspirowaniu się twórczością Jones opowiadały, m.in. Annie Lennox i Lady Gaga.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Przyszła na świat w Spanish Town na Jamajce jako trzecie z siedmiorga dzieci Marjorie Nell (z domu Williams) i Roberta Winstona Jonesa, lokalnego polityka i duchownego Kościoła Apostolskiego. Wychowywała się wraz z bratem Noelem w wierze zielonoświątkowców, dlatego co noc musiała brać udział w spotkaniach modlitewnych i czytaniach biblijnych. W 1962 roku wraz z rodziną przeprowadziła się na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, gdzie jej ojciec pracował jako robotnik rolny, dopóki duchowe doświadczenie podczas nieudanej próby samobójczej nie zainspirowało go do zostania pastorem zielonoświątkowym. Podczas pobytu jej rodziców w Stanach Zjednoczonych, Jones opiekowała się babka ze strony matki i jej nowy mąż, Peart. Początkowo uczęszczała do Zielonoświątkowej Szkoły Wszystkich Świętych, zanim została wysłana do pobliskiej szkoły publicznej. Jako dziecko, nieśmiała Jones miała tylko jednego klasowego przyjaciela; inni koledzy z klasy dokuczali jej z powodu „chudej sylwetki”.

  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kiedy miała 13 lat, jej rodzina osiedliła się w Lyncourt w Salina, gdzie w 1956 jej ojciec ustanowił swoją własną posługę w Kościele Apostolskim Jezusa Chrystusa. Uczyła się na wydziale języka hiszpańskiego w Onondaga Community College w Syracuse, w stanie Nowy Jork. Z czasem Jones zaczęła buntować się przeciwko rodzicom i ich religii; zaczęła nosić makijaż, pić alkohol i wraz z bratem odwiedzać gejowskie kluby. W college'u brała także lekcje teatralne, a za namową nauczycielki dramatu- dołączyła do niej podczas jej letniej trasy w Filadelfii, gdzie mieszkając w komunach hippisowskich, zarabiała jako tancerka go-go, i zażywała LSD i inne narkotyki. Podjęła następnie pracę jako szwaczka.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Janice Doreen Dickinson (ur. 15 lutego 1955 w Brooklynie) – amerykańska modelka, fotograf, aktorka i założycielka agencji modelek The Janice Dickinson Modeling Agency.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Mając 18 lat przeprowadziła się do Nowego Jorku i rozpoczęła karierę jako modelka z agencją Wilhelmina Modelling. Agencja, dla której pracowała, wysłała ją do Europy, uznając, że jej uroda jest zbyt ostra jak na amerykańskie gusta. Jej kariera rozpoczęła się na wybiegach w Paryżu, gdzie pracowała dla najwybitniejszych projektantów mody i stylistów, m.in.: Lagerfelda, Versace i Saint-Laurenta. Pojawiła się na okładkach francuskich wydań magazynów mody „Elle” czy „Vogue” oraz „Stern” dla Helmuta Newtona, Hansa Feurera i Guya Bourdina. Dzieliła paryski apartament z Jerry Hall i Jessicą Lange. W 1973 Jones trafiła na okładkę albumu Billy'ego Paula Ebony Woman.

  Spoliczkowanie (łac. alăpa) – gest polegający na uderzeniu drugiej osoby w policzek otwartą dłonią. W kulturze europejskiej wykonany przez mężczyznę wyraża intencję znieważenia i sprowokowanie wyzwania na pojedynek, symbolizuje pasowanie na rycerza, włączenie do gildii i bierzmowanie oraz zapamiętanie umowy; wykonany przez kobietę jest podstawową uprawnioną reakcją na zniewagę. Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.

  Po powrocie do USA stała się jedną z barwniejszych postaci klubu Studio 54 w Nowym Jorku. Została muzą Andy’ego Warhola, który, zafascynowany jej urodą, wykonał wiele z jej słynnych fotografii. W sierpniu 1978 jej zdjęcia trafiły do włoskiej edycji magazynu „Playboy”.

  W 1977 roku podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records i nagrała swój debiutancki album Portfolio. Zawierał on taneczne przeboje disco: „Sorry”, „I Need a Man” i stylową wersję piosenki „La vie en rose” z repertuaru Édith Piaf, która była motywem przewodnim filmu Roberta Altmana Prêt-à-Porter (1994). Pod koniec lat 70. nagrała jeszcze dwa albumy utrzymane w stylu disco: Fame i Muse.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.PMPG Polskie Media SA – przedsiębiorstwo zajmujące się działalnością wydawniczą i marketingową. Wydawca tygodnika „Wprost” i inwestor strategiczny spółki Orle Pióro publikującej tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2006 notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  Karierę aktorską Jones rozpoczynała od występów w niskobudżetowych produkcjach: amerykańskim kryminale Ossie Davisa Gordon's War (1973) u boku Paula Winfielda jako Mary, komedii francuskiej Attention les yeux! (1976) z Claude'em Brasseurem, Maurice Baquetem i Danielem Auteuilem oraz bardzo kontrowersyjnym programie rozrywkowym Stryx (1978), emitowanym we włoskiej telewizji u boku Amandy Lear i Patty Pravo.

  Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.Helmut Newton, Helmut Neustädter (ur. 31 października 1920, zm. 23 stycznia 2004) – był znanym fotografem mody. Zasłynął przede wszystkim ze swoich aktów.

  Wkrótce porzuciła wygląd królowej dyskoteki na rzecz charakterystycznej kanciastej fryzury, która stała się na wiele lat jej znakiem firmowym. Wystylizowana przez ówczesnego partnera, francuskiego kreatora mody Jean-Paula Goude, była prowokująca i ambiwalentna seksualnie. Za ostry image odwołujący się do estetyki zaczerpniętej z klubów sadomasochistycznych i androgyniczny wizerunek została obwołana „królową gejowskiego disco”.

  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

  Na początku lat 80. zaczęła nagrywać muzykę nowofalową i funkową, wówczas też odnosiła największe muzyczne sukcesy. Jej czwarta płyta, Warm Leatherette, zawierała własne wersje utworów m.in. The Pretenders i Roxy Music. Był to album przełomowy – dzięki pochodzącemu z niego przebojowi „Private Life” Grace Jones udało się przebić na brytyjskiej liście przebojów. W tym samym roku podczas programu telewizyjnego spoliczkowała na wizji prezentera Russella Harty'ego, twierdząc, że ją ignoruje. Wydarzenie to zostało wiele lat później uznane za jedno z najbardziej szokujących w historii angielskiej telewizji.

  Androgynia (w psychologii) – występowanie u danej osoby cech psychicznych charakterystycznych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.Amazonki (gr. Ἀμαζόνες Amazónes, łac. Amazones ‘Bezpierśne’, gr. ἀμαζών amazṓn ‘ta, która nie ma piersi’) – w mitologii greckiej naród albo plemię wojowniczych kobiet.

  W 1981 roku nagrała album Nightclubbing, który zawierał covery piosenek takich wykonawców jak Iggy Pop, Flash and the Pan czy The Police. Album stał się dużym sukcesem, a singel „I've Seen That Face Before (Libertango)” był sztandarowym hitem Jones i został wykorzystany przez Romana Polańskiego do filmu Frantic (1988) z Harrisonem Fordem. W tym samym roku Grace Jones rozpoczęła trasę koncertową po USA i Europie, w ramach której przedstawiała kultowe już widowisko A One Man Show. Następna płyta, Living My Life, ukazała się w 1982 roku i przyniosła przeboje: „My Jamaican Guy” i „Nipple to the Bottle”.

  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.Raiford Chatman Davis (ur. 18 grudnia 1917 w Cogdell - zm. 4 lutego 2005 w Miami Beach) – amerykański aktor, reżyser, pisarz, poeta i aktywista społeczny.

  Pierwszą dużą rolę aktorską w hollywoodzkiej produkcji otrzymała w 1984 roku w filmie Conan Niszczyciel z odtwarzającym rolę tytułową Arnoldem Schwarzeneggerem. Za tę kreację agresywnej amazonki wojowniczki Zuli - ostatniej przedstawicielki ginącego plemienia została nominowana do nagrody filmowej Saturn.

  Wraz z producentem Trevorem Hornem w 1985 roku zrealizowała dobrze przyjętą przez krytykę muzyczną płytę Slave to the Rhythm, gdzie zaprezentowała mieszankę popu, funku i rhythm and bluesa. Tytułowy singel stał się największym przebojem artystki. Płyta zawierała też fragmenty wywiadu, w których opowiadała o sobie. W przygotowaniu tego albumu brał udział także gitarzysta Pink Floyd, David Gilmour. W tym samym roku ukazała się kompilacja Island Life z największymi przebojami.

  Kościół Apostolski (ang. Apostolic Church) – wyznanie chrześcijańskie o charakterze zielonoświątkowym, które zostało założone podczas przebudzenia walijskiego (1904-1905). Wyznanie nawiązuje do kościoła z początków chrześcijaństwa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1985 Jones wcieliła się w postać niepokojącej, demonicznej May Day w czternastym z kolei oficjalnym filmie z cyklu o Jamesie Bondzie - Zabójczy widok u boku Rogera Moore’a. Jej bohaterka była towarzyszką życia głównego antagonisty agenta 007: niezwykle inteligentnego Maxa Zorina, którego zagrał Christopher Walken. Ekranowy duet Jones-Walken uchodził za jedną z najwyrazistszych par czarnych charakterów w historii filmów o przygodach Jamesa Bonda, a rolą May Day Jones m.in. dzięki spektakularnej scenie skoku ze spadochronem z Wieży Eiffla, przyćmiła prawdziwą dziewczynę Bonda graną przez Tanyę Roberts.

  Sven-Ole Thorsen (ur. 24 września 1944 w Kopenhadze) – duński aktor filmowy i telewizyjny, kaskader, kulturysta i producent filmowy.Jean-Paul Goude (ur. 8 grudnia 1940 w Saint-Mandé) – francuski projektant grafiki, ilustrator, artysta fotograf i reżyser reklam. W latach 70. pracował jako dyrektor artystyczny magazynu Esquire w Nowym Jorku, był twórcą choreografii Bicentennial Parade (1989) w Paryżu z okazji 200. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Ponadto, w ciągu ostatnich trzech dekad, stworzył znane kampanie i ilustracje do takich marek, jak Perrier, Citroën, Kodak, Chanel i Shiseido.

  W lipcu 1985 w sesji zdjęciowej z Dolphem Lundgrenem pozowała dla Helmuta Newtona dla niemieckiej edycji magazynu „Playboy”. W 1986 wzięła udział w reklamie skutera Elite 150 Honda

  Kolejnym dużym przebojem Grace Jones stała się piosenka „I'm Not Perfect (But I'm Perfect for You)” z albumu Inside Story, a teledysk do tego utworu uznano za dzieło sztuki i symbol estetyki lat 80. Jednak wydana w 1989 płyta Bulletproof Heart nie sprzedała się dobrze, choć promujące ją single „Love on Top of Love” i „Amado Mio” zyskały sporą popularność.

  Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

  W latach 90. ograniczyła działalność muzyczną. Wydała kilka singli, w tym „7 Day Weekend” w 1992 i „Sex Drive” w 1993 roku. Ten ostatni został nagrany na płytę Black Marilyn, która wedle zapowiedzi miała „wstrząsnąć sceną klubową”, ostatecznie jednak nie ujrzała światła dziennego. Zagrała w pięciu filmach, w tym m.in. w komedii romantycznej Bumerang (1992) z Eddiem Murphym. W roku 1997 razem z Trickym pracowała nad nową płytą, Force of Nature. Album nigdy się nie ukazał z powodu nieporozumień między artystami, wydano jedynie singel „Hurricane (Cradle to the Grave)”.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  W roku 2006 artystka pierwszy raz w swojej karierze wystąpiła w Polsce (3 lutego w Sali Kongresowej w Warszawie). W 2008 roku, po 19 latach przerwy, piosenkarka powróciła na scenę albumem Hurricane. Promowała go singlami „Corporate Cannibal” (w stylu Massive Attack) i „Williams' Blood”. W tym samym roku wyruszyła w trasę The Hurricane Tour, która okazała się sukcesem. 26 kwietnia 2010 wokalistka dała koncert w londyńskim Royal Albert Hall, występ ten zyskał pozytywne opinie krytyków. W kwietniu 2010 ukazało się DVD Grace Jones – Live in Concert, zawierające dostępny dotąd jedynie na kasecie wideo koncert z 1982 roku znany jako A One Man Show. DVD zawiera 3 bonusowe wideoklipy: „Slave to the Rhythm”, „Love Is the Drug” i „Crush”.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Annie Lennox (ur. 25 grudnia 1954 w Aberdeen) – szkocka piosenkarka solowa, była wokalistka i kompozytorka duetu Eurythmics.

  Zostało potwierdzone, iż Grace Jones wystąpi w lipcu 2010 w Polsce na Open’er Festival 2010. 2 maja 2010 ukazał się trzeci singel z albumu Hurricane, „Love You to Life”, z pięcioma wersjami tytułowej piosenki. Producent Ivor Guest ogłosił na MySpace, iż ukończył pracę nad albumem Hurricane w wersji dub, która ukazała się w 2011 roku.

  Tanya Roberts, właściwie Victoria Leigh Blum (ur. 15 października 1955 roku w Bronksie, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC

  Grace Jones nagrała 2 kolejne piosenki (po „Soufi” pochodzącej z wydanego w 2009 albumu „Prohibition”) z Brigitte Fontaine – „Dancefloor” i „Caravan”, które ukazały się na najnowszym albumie Brigitte L'un n'empêche pas l'autre.

  W 2014 roku nagrała utwór „Original Beast” na scieżkę dźwiękową do filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1. Rok później wydała autobiografię I'll Never Write My Memoirs. W międzyczasie wydała też reedycje albumów Nightclubbing i Warm Leatherette, a także rozbudowaną kompilację Disco.

  W 2017 roku została bohaterką filmu dokumentalnego "Grace Jones: Bloodlight and Bami" w reżyserii Sophii Fiennes.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Amanda Lear – francuska piosenkarka, prezenterka telewizyjna, malarka, aktorka, była modelka, autorka tekstów i pisarka, urodzona 18 listopada 1939 w Hongkongu lub 1950 w Sajgonie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.
  Kultura popularna (popkultura, kultura masowa) – charakterystyczny typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany (faworyzowany, lubiany) przez "masy", "lud", czyli liczne i szerokie rzesze ludzi, przy tym zasadniczo jest to pojęcie zawężone do obszaru kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną (estetyczną), zabawowo-rozrywkową (ludyczno-rekreacyjną). Kultura popularna oznacza więc zasadniczo tyle co egalitarnie zorientowana sztuka.
  Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Artykuł przedstawia dotychczasową dyskografię Grace Jones. Artystka wydała dotąd 10 albumów studyjnych i 12 kompilacji.
  Zabójczy widok (A View to a Kill) – czternasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, wbrew tytułowi nie nawiązujący fabułą do opowiadania W perspektywie mordu (From a View to a Kill) autorstwa Iana Fleminga, zamieszczonego w zbiorze Tylko dla twoich oczu. Po raz siódmy i ostatni w tę rolę wcielił się Roger Moore. Słynny agent brytyjskiego wywiadu ma za przeciwnika niespotykanie inteligentnego Maxa Zorina, owoc modyfikacji genetycznych wprowadzonych za sprawą eksperymentów pseudonaukowych niemieckich narodowych socjalistów. Partnerkę Zorina gra piosenkarka Grace Jones. W filmie niezapomniane sceny pojedynków na Wieży Eiffla i na moście Golden Gate w San Francisco.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.