• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grabiszyn-Grabiszynek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gajowice (niem. Gabitz) - osiedle w południowej części Wrocławia, w dawnej dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1868. Graniczy z Grabiszynem/Grabiszynkiem, Dworkiem i osiedlem Południe.Grabiszynek (niem. Leedeborn) – osiedle we Wrocławiu położone pomiędzy aleją Józefa Hallera, nasypem kolejowym, przedłużeniem ul. Racławickiej, a rzeką Ślęza i aleją Romera. Od 1991 roku decyzją Rady Miasta Wrocławia Grabiszynek po połączeniu z sąsiadującym Grabiszynem w sensie administracyjnym tworzy jedno osiedle o nazwie Grabiszyn-Grabiszynek.

  Grabiszyn – osiedle we Wrocławiu, powstałe na mocy uchwały Rady Miasta Wrocławia z 1991 roku w wyniku połączenia osiedli Grabiszyn (niem. Gräbschen) oraz Grabiszynek (okolica ulicy Odkrywców, niem. Leedeborn Trift, tj. „Pastwiska Leedeborn”) będących w granicach miasta od 1911.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wzmianka o wsi Grabisin pochodzi z 1149, było to jedno z nadań Bolesława Kędzierzawego na rzecz opactwa ołbińskiego. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego imienia zasadźcy lub właściciela miejscowości Grabisza. Miejscowość została wymieniona w staropolskiej, zlatynizowanej formie Grabiscin w łacińskim dokumencie wydanym 12 sierpnia 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III wydanym w Segni.

  Brochów (niem. Bracke, Brockau) – osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Krzyki. W l. 1939-1950 samodzielne miasto.Ulica Grabiszyńska - jedna z najdłuższych ulic we Wrocławiu (ponad 4,5 km), biegnąca od placu Legionów w kierunku południowo-zachodnim, dawnym traktem do Kątów Wrocławskich. Nazwę swoją (także niemiecką sprzed 1945 r. – Gräbschener Straße, dawniej Gräbschener Gasse) zawdzięcza osiedlom Grabiszyn-Grabiszynek, przez które przebiega.

  Leżała na szlaku z południa do Wrocławia, nazywanym przez Niemców „drogą polską” (Polackenweg). W 1810 w wyniku sekularyzacji przeszła na własność państwa. W XIX wieku wieś leżała na obszarze parafii św. Mikołaja. W 1911 włączona do miasta, w 1923 ulica prowadząca do centrum otrzymała nazwę Grabiszyńskiej (Gräbschener Str).

  Oporów (niem. Opperau) – osiedle Wrocławia położone w południowo-zachodniej części miasta, w dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1951.Plac Bzowy (Fliederplatz) – plac położony na osiedlu Grabiszyn w obrębie dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Osiedle (Grabiszyn – Gräbschen, przyłączone do miasta w 1911 r.), w obrębie którego położony jest Plac Bzowy – osiedle mieszkaniowe "Grabiszyn" (Eichborngarten, Siedlung Eichborngarten), zbudowano w latach 1919-1926, na terenie o powierzchni 30 ha, obejmującej dawne ogrody należące do wrocławskiego patrycjusza L. Eichborna. Obejmowało obszar pomiędzy współczesnymi ulicami: Ulicą Grabiszyńską i Aleją Józefa Hallera oraz kolejową obwodnicą Wrocławia. Projekt osiedla wykonał Paul Heim, przy współpracy architekta Alberta Kemptera. Ich koncepcja urbanistyczna układu zabudowy ukształtowała Plac Bzowy, wraz z Ulicą Bzową, jako centralny element całej kompozycji (typu street cum square), przeznaczony na teren zielony.

  W roku 1991 wrocławska Rada Miejska podjęła uchwałę według której tereny osiedli Grabiszyn i Grabiszynek tworzą jedną jednostkę administracyjną o nazwie Grabiszyn-Grabiszynek.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Dwór (niem. Maria Höfchen) – osiedle we Wrocławiu położone na zachodzie miasta w dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1928.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Pętla (pętlica) – element infrastruktury służący do zmiany kierunku ruchu pojazdu, w postaci odcinka trasy (toru, jezdni), zakrzywionego w planie o 180°.
  Język staropolski – etap rozwoju języka polskiego w tzw. dobie staropolskiej, którą umownie wyznacza się między rokiem 1136 a przełomem XV i XVI wieku. W początkach doby staropolskiej pojawiły się pierwsze różnice między poszczególnymi językami zachodniosłowiańskimi, zwłaszcza między grupami: czesko-słowacką a lechicką (język polski, język kaszubski, języki pomorskie, język połabski).
  Dworek (niem. Höfchen) – osiedle w południowej części Wrocławia, w dzielnicy Krzyki, w okolicach dzisiejszego placu Powstańców Śląskich.
  Krzyki - osiedle w południowej części Wrocławia. Od nazwy osiedla wywodzi się nazwa całej dzielnicy Krzyki (jednej z pięciu), w której skład wchodzi to osiedle. Od 1743 do 1845 ta podwrocławska wieś nosiła niem. nazwę Kritern, potem do 1945 Krietern ("kłótnicy"), co po wojnie przemianowano na Krzyki. Wieś została włączona w granice miasta w 1928.
  Biskupin (niem. Bischofswalde) - osiedle we wschodniej części Wrocławia, w dzielnicy Śródmieście, na prawym brzegu przekopu Bartoszowicko-Szczytnickiego, wykonanego w latach 1531-1555 i od tego czasu pełniącego funkcję głównego koryta Odry, w obrębie Wielkiej Wyspy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.