• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gra sprawiedliwa

  Przeczytaj także...
  Gra o sumie stałej (jej szczególny przypadek to gra o sumie zerowej) to gra w której zysk jednego gracza oznacza stratę drugiego.Gracz to w teorii gier uczestnik gry. Graczem może być osoba, zwierzę, firma, lub dowolny inny twór zależnie od gry.
  Wartość oczekiwana (wartość średnia, przeciętna, dawniej nadzieja matematyczna) – w rachunku prawdopodobieństwa wartość określająca spodziewany wynik doświadczenia losowego. Wartość oczekiwana to inaczej pierwszy moment zwykły. Estymatorem wartości oczekiwanej rozkładu cechy w populacji jest średnia arytmetyczna.

  Gra sprawiedliwagra, w której wartość oczekiwana wypłat poszczególnych graczy jest ta sama.

  Przykład:

  Dwóch graczy A i B zakłada się o wynik rzutu (uczciwie wyważoną) monetą. Jeśli wypadnie orzeł – A otrzyma od B 2 złote. Jeśli reszka, przeciwnie, będzie musiał zapłacić 2 zł. Ponieważ prawdopodobieństwo każdego ze zdarzeń wynosi ½, a gracze wypłacają sobie takie same kwoty, to wartość oczekiwana wypłat zarówno dla gracza A, jak i dla B jest taka sama: – wypłata gracza A przy wyniku -tym.

  Ponieważ jest to gra o sumie zerowej to

  Stała suma gry, w szczególności suma zerowa, nie implikuje jej sprawiedliwości, ani na odwrót. Przykładowo, uznając za wypłatę sumę pieniężną, gra w kasynie jest grą o sumie zerowej (wygrana gracza to strata kasyna, i na odwrót; nie rozpatrujemy tu zadowolenia z samego faktu gry), jednakże nie jest ona grą sprawiedliwą (z przyczyn oczywistych prawdopodobieństwa wygranej są dla gracza niekorzystne, a wartość oczekiwana wygranej pieniężnej ujemna).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.