• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gra losowa

  Przeczytaj także...
  Bąk – zabawka wprawiana w ruch obrotowy dookoła swojej osi. Urządzenie często jest wprawiane w ruch za pomocą naciśnięcia tłoka wędrującego po osi ze śrubowym nacięciem. Wprawiona w ruch obrotowy zabawka nie przewraca się, a jej oś obrotu toczy się po powierzchni stożka w ruchu zwanym precesją.Ruletka – pseudolosowa, często hazardowa gra, grana w większości kasyn. Są dwa systemy ruletki: europejski i amerykański.
  Kości – popularna gra dla 2-4 osób, w której gracze turlają 5 typowymi sześciennymi kostkami, by uzyskać określone układy oczek, za które otrzymuje się punkty. Celem gry jest uzyskanie największej ilości punktów. Wbrew pozorom nie jest to gra zależna tylko od szczęścia -- liczy się w niej raczej umiejętność kalkulacji.

  Gra losowagra, której wynik jest w dużym stopniu uzależniony od czynników losowych. Do gier tych zwykle używa się kości, bąków, kart czy ruletki. Gry losowe odbywają się zazwyczaj na pieniądze.

  Niektóre gry losowe mogą wymagać również pewnych umiejętności. Ma to miejsce w grach, w których uczestnik musi podejmować decyzje m.in. na podstawie decyzji i reakcji innych uczestników. Na przykład w pokerze czy blackjacku gracze czasami prowokują innych graczy (na przykład stwarzają pozory, jakoby mają dobre karty, podczas gdy nie jest to prawdą). Różnica pomiędzy "losem" a "umiejętnościami" jest istotna, jako że w niektórych krajach gry losowe są niedozwolone lub przynajmniej określono w prawie (np. w Polsce), czym one są lub nie są.

  Teoria prawdopodobieństwa (także rachunek prawdopodobieństwa lub probabilistyka) – dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi. Rachunek prawdopodobieństwa zajmuje się badaniem abstrakcyjnych pojęć matematycznych stworzonych do opisu zjawisk, które nie są deterministyczne: zmiennych losowych w przypadku pojedynczych zdarzeń oraz procesów stochastycznych w przypadku zdarzeń powtarzających się (w czasie). Jako matematyczny fundament statystyki, teoria prawdopodobieństwa odgrywa istotną rolę w sytuacjach, w których konieczna jest analiza dużych zbiorów danych. Jednym z największych osiągnięć fizyki dwudziestego wieku było odkrycie probabilistycznej natury zjawisk fizycznych w skali mikroskopijnej, co zaowocowało powstaniem mechaniki kwantowej.Jednoręki bandyta – maszyna hazardowa dobierająca losowe konfiguracje różnych symboli (najczęściej są to owoce). Wygrana następuje w momencie ułożenia się w jednym rzędzie identycznych znaków. Gra się na określone stawki, które pochłaniają pewną liczbę punktów, które przeliczane są na pieniądze. Im wyższa stawka, tym większy mnożnik, bądź więcej punktowanych linii. Na ekranie zazwyczaj są trzy bębny, po 3 znaki. Są też dodatkowe, wyżej punktowane znaczki.

  Przykłady gier losowych:

 • Gra w kości
 • Gry hazardowe (w kasynie)
 • Loterie, Bingo, Keno
 • Jednoręki bandyta
 • Gra w bączka
 • Gra w marynarza
 • Niektóre gry planszowe (np. Ryzyko)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hazard
 • Teoria prawdopodobieństwa
 • Gra istotna
 • Gra nieistotna
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bingo – gra, w której gracze zakreślają losowo wybrane liczby, gdy pojawiają się one na planszy o rozmiarach 5x5 w BINGO 75 lub 3x9 w BINGO 90, która jest wydrukowana na papierze. Pierwsza osoba mająca ułożony określony wzór (w BINGO 75) lub linię (w BINGO 90) z zakreślonych liczb jest zwycięzcą i wykrzykuje "Bingo!", informując innych o wygranej.
  Uzdolnienie (talent) – wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej.
  Kasyno – budynek przeznaczony do legalnego uprawiania hazardu. Zwykle gra odbywa się na specjalne żetony, które grający powinien zakupić przy wejściu. Ewentualna wygrana również jest w żetonach, które przy wyjściu obsługa kasyna wymienia na pieniądze.
  Loteria to gra losowa, której uczestnicy nabywają numerowane bilety, czyli "losy". O wygranej decyduje "ciągnięcie" losów, czyli losowanie. Miejsce sprzedaży losów to kolektura.
  Gry hazardowe to gry, których cechą charakterystyczną jest całkowita lub częściowa losowość. Stawką w takich grach są często pieniądze. Do gier hazardowych zaliczana jest również większość loterii i totalizatory.
  Gracz to w teorii gier uczestnik gry. Graczem może być osoba, zwierzę, firma, lub dowolny inny twór zależnie od gry.
  Kości do gry – niewielkie wielościany z umieszczonymi na poszczególnych bokach liczbami (oczkami). Wykorzystuje się je w grach planszowych, fabularnych, bitewnych i hazardowych w celu generowania losowych wyników. Najczęściej spotykane są kości sześcienne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.