• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gra casual

  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Minigra – zwyczajowe określenie małych, dodatkowych gier dostępnych dla gracza w większych grach komputerowych. Przykładową minigrą może być odbijanie piłki baseballowej deskorolką w grze Tony Hawk’s Pro Skater 4 lub gra w Air Hockeya w Beyond Good & Evil.
  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

  Gra casual (ang. casual game) gra rekreacyjna, gra codzienna – rodzaj gier komputerowych, charakteryzujących się prostymi zasadami rozgrywki oraz tym, że nie wymagają od gracza poświęcenia dużej ilości czasu i zaangażowania.

  Koszty produkcji i dystrybucji tego typu gier są zazwyczaj niskie. Gry typu casual są najczęściej uruchamiane na komputerach osobistych jako oddzielny program lub w przeglądarkach internetowych, jednak są też popularne na konsolach i telefonach komórkowych. 74% osób grających w casuale stanowią kobiety. Z badań wynika także, że większość graczy casualowych to osoby starsze.

  Mysz komputerowa, myszka (ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.

  Cechy typowej gry tego typu:

 • łatwa rozgrywka – grę można obsługiwać za pomocą myszy
 • przystosowanie do bardzo krótkiego czasu, jaki można poświęcić na grę, (np. podczas przerwy w pracy)
 • możliwość szybkiego dotarcia do końcowego etapu lub ciągłej gry bez zapisywania jej stanu
 • prosta grafika
 • Słowo casual (ang. rekreacyjny, codzienny) oznacza, że gry tego typu są tworzone zazwyczaj dla osób, które grają rzadziej niż doświadczeni gracze (hardcore gamers) i nie są uznawane za fanatyków gier komputerowych. Miesięcznie w gry tego typu gra w internecie 200 milionów osób.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Minigra
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tim Surette, "Casual gamer gets serious prize", GameSpot, 12 września 2006
  2. "Casual Games Market Report 2007", Casual Games Association
  3. Paul Govan, "Older Family Gaming Market", Game People
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.