• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gródek - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat białostocki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Białystok. Powiat białostocki zajmuje obszar 2 984,64 km², co czyni go największym powiatem w Polsce.Białorusini w Polsce – jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkująca w większości w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.
  Wyżary – osada śródleśna, dawniej gajówka w Polsce położona na Uroczysku Wyżary w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek.

  Gródekgmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Gródek.

  Według danych z 30 czerwca 2012 gminę zamieszkiwały 5633 osoby.

  Mostowlany – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek. Obowiązki sołtysa pełni Roman Zarecki.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Zabytki[]

 • Cerkiew św. Jana Teologa w Mostowlanach
 • Cerkiew św. Anny w Królowym Moście
 • Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gródku
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Gródek ma obszar 430,6 km², w tym:

 • użytki rolne: 33%
 • użytki leśne: 58%
 • Gmina stanowi 14,43% powierzchni powiatu.

  Chomontowce (białorus. Хомонтовцы) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek.Gmina Zabłudów – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2012:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Gródek w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Grodek.png

  Skład narodowościowy[]

  Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku 76,1% mieszkańców gminy Gródek zadeklarowało narodowość polską, zaś 23,07% narodowość białoruską.

  Sołectwa[]

  Bielewicze, Bobrowniki, Borki, Chomontowce, Dzierniakowo, Gródek I, Gródek II, Grzybowce, Kołodno, Królowe Stojło, Królowy Most, Mieleszki, Mieleszki-Kolonia, Mostowlany, Narejki, Nowosiółki, Pieszczaniki, Piłatowszczyzna, Podozierany, Radunin, Skroblaki, Słuczanka, Sofipol, Straszewo, Świsłoczany, Waliły, Waliły-Dwór, Waliły-Stacja, Wiejki, Wierobie, Załuki, Zarzeczany, Zasady, Zielona, Zubki, Zubry.

  Gmina Supraśl – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.

  Miejscowości niesołeckie[]

  Bagno, Bobkowy Hrud, Downiewo, Glejsk, Gobiaty, Jakubin, Jaryłówka, Józefowo, Józefowo (leśniczówka), Kondycja, Kozi Las, Kuberka, Łużany, Pałatki, Podzałuki, Przechody, Radunin (gajówka), Ruda, Skroblaki (leśniczówka), Stryjenszczyzna, Turowo, Waliły-Osada, Wyżary.

  Cerkiew pod wezwaniem św. Anny w Królowym Moście – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gródek diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Gródku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gródek diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Sąsiednie gminy[]

  Krynki, Michałowo, Supraśl, Szudziałowo, gmina Zabłudów. Gmina sąsiaduje z Białorusią.

  Przypisy

  Gródek (białorus. Гарадок) – duża wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek.Kuberka – osada śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Słuczanka (białorus. Случанка) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek.
  Królowy Most (dawn. alt. Janopol) – wieś w Polsce położona nad rzeką Płoską w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek ok. 25 km od Białegostoku.
  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2002 został wprowadzony ustawą. Spis ludności i mieszkań był przeprowadzony na terenie całego kraju w dniach od 21 maja do 8 czerwca 2002 roku razem z powszechnym spisem rolnym według stanu na 20 maja 2002 godz. 24:00.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Waliły-Stacja – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.