• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grímsey

  Przeczytaj także...
  Akureyri – miasto w północnej Islandii, położone nad fiordem Eyjafjörður, w otoczeniu granitowych gór dochodzących do 1500 m wysokości. Drugi co do wielkości po Rejkiawiku obszar urbanizacyjny Islandii. Znaczący port i port lotniczy. Z miasta pochodzi około 30 % islandzkiego przetwórstwa rybnego. Ośrodek handlowy, usługowy i komunikacyjny w północnej Islandii. Znajduje się tu drugi, obok Uniwersytetu Islandzkiego, uniwersytet w kraju. Pierwszym osadnikiem miasta był norwesko-irlandzki Helgi Magri (Helgi Chudy). Akureyri jako stacja handlowa było wzmiankowane już w 1602 roku. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1862 r. Ludność: 17 253 mieszk. (2007). Nazwa miasta powstała w wyniku połączenia dwóch islandzkich słów: akur (pole) + eyri (mierzeja).Dalvik – miasto na północnym wybrzeżu Islandii w którym żyje ok. 1500 osób, nad fiordem Eyjafjörður. Jest typowym miastem portowym, dobrze rozwinięte jest tu rybołówstwo oraz przeróbka ryb, a także znajduje się niewielki przemysł. Zaopatrywany jest w ciepłą wodę z gorących źródeł. Miasto dobrze rozwinęło się dopiero w XX w. W 1934 roku trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera zniszczyło większość domostw w Dalvik, przez lawinę kamieni, czyniąc połowę mieszkańców bezdomnymi.
  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
  Lokalizacja wyspy Grimsey.

  Grímsey – mała wyspa leżąca 40 km na północ od Islandii, dokładnie na kole podbiegunowym. Najwyższe wzniesienie na wyspie wynosi 105 m n.p.m. Wyspa Flatey, leżąca 39.4 km na południe od Grímsey, jest najbliższym, sąsiednim kawałkiem lądu. Grimsey jest gminą (hreppur), jej nazwa administracyjna to Grímseyjarhreppur. Należy do powiatu Eyjafjarðarsýsla.

  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
  Klify na wyspie Grimsey.

  Geografia[]

  Wyspa ma powierzchnię 5,3 km². Jest najdalej wysuniętym na północ regionem Islandii zamieszkanym przez ludzi. Dane z 2005 roku mówią o 102 mieszkańcach. Głównym przemysłem jest rybołówstwo. Wyspa jest skomunikowana z głównym lądem za pomocą promu pływającego do Dalvík. Istnieje również małe lotnisko (kod IATA GRY), z którego odbywają się loty do Akureyri.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.