• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gowienica

  Przeczytaj także...
  Biebrówek – osada leśna w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Przybiernów.Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.
  Burowo (niem. Burow) – wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2009 wieś liczyła 110 mieszkańców.
  Koło wodne na Gowienicy w Babigoszczy

  Gowienica (niem. Gubenbach) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w zlewisku Zalewu Szczecińskiego, uchodzi do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska) w Stepnicy. Płynie przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica, długość 47,9 km, w tym ok. 15 km w gminie Goleniów.

  Stepnica (niem. Stepenitz) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, dopływ Gowienicy, zlewisko Zalewu Szczecińskiego, przepływająca przez gminy Maszewo i Osina, ok. 32 km.Gmina Stepnica (1945-46 gmina Stobnica) – gmina wiejska (od 1 stycznia 2014 miejsko-wiejska) położona w województwie zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest wieś Stepnica. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 22., ludność 83.

  Charakterystyka[]

  Rzeka ma swoje źródła w dolinie torfowej w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia, na terenie gminy Maszewo. Następnie płynie przez malowniczą dolinę, przez teren jednostki wojskowej, obok wsi Glewice, Bodzęcin i Niewiadowo. W Bodzęcinie wpływa do niej dopływ Stepnica. Gowienica cały czas wije się doliną wśród łąk i lasów. Następnie przepływa przez miejscowości: Biebrówek, Łoźnica, Dzisna, za mostem drogi krajowej nr 3 w Babigoszczy kieruje się w leśne ostępy okolic Widzieńska. Do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska), dokładnie Zatoki Stepnickiej, uchodzi w miejscowości Stepnica. Osady niesione przez Gowienicę cały czas przesuwają jej ujście w głąb Zalewu. Najciekawsze turystycznie fragmenty w okolicach Burowa, Widzieńska (plaża, kąpielisko i miejsce popularne wśród wędkarzy) oraz Babigoszczy.

  Widzieńsko (niem. Hohenbrück, potocznie Widzeńsko) – nadleśnictwo w północno-zachodniej Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w południowo-wschodniej części gminy Stepnica.Koło wodne, gatro - koło mające na obwodzie łopatki lub przegrody, poruszane siłą naporu wody, poprzednik turbiny wodnej. Najczęściej wykorzystywane do napędu młynów wodnych i narzędzi wykorzystywanych np. w tartakach lub kuźniach.

  Miejscowości nad Gowienicą: Burowo, Glewice, Bodzęcin, Niewiadowo, Łożnica, Babigoszcz, Widzieńsko, Stepnica.

  Szlak kajakowy[]

  Rzeka jest szlakiem kajakowym, jednak w spływach przeszkadzają liczne naturalne przeszkody, dlatego jest trasą dla silnych i zaprawionych kajakarzy. Na trasie dziesiątki razy trzeba przeprawiać się przez zwalone kłody, czasami tworzące kilkumetrowej wysokości zwały. Spływ najlepiej zacząć w Babigoszczy przy moście na drodze krajowej nr 3 i pierwszego dnia dopłynąć do Widzieńska, a drugiego do Stepnicy. Rzeka zazwyczaj płytka, głębsza tylko w zakolach i przy przeszkodach.

  Roztoka Odrzańska (do 1945 niem. Papenwasser, po 1945 pol. Zatoka Stobnicka) – zatoka Zalewu Szczecińskiego, ma ok. 30 km² powierzchni. Wody Roztoki są płytkie, średnia głębokość wynosi ok. 1,3 m, długość rozlewiska 10 km, a szerokość ok. 6 km. Stanowi estuarium rzeki Odry.Gmina Osina – gmina wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest wieś Osina. Pod względem liczby ludności oraz powierzchni, jest to najmniejsza gmina ze wszystkich w powiecie.

  Zobacz też[]

 • Puszcza Goleniowska
 • Rzeki Europy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy
 • Rzeka Gowienica - wedkuje.pl
 • Opis spływu na Gowienicy - tekst z czasopisma "Wiosło" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa nr 3 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 504 km przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Babigoszcz (niem. Hammer) – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Przybiernów; przy drodze krajowej nr 3, nad Gowienicą.
  Stepnica (do 1945 niem. Groß Stepenitz, daw. Stobnica, hist. Stepenitze) – wieś (od 1 stycznia 2014 miasto) w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy Stepnica. Położona nad Roztoką Odrzańską, nad rzeką Gowienicą. We wsi znajduje się port morski i kąpielisko morskie.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Gmina Goleniów – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Goleniów. Jest to największa ze wszystkich gmin powiatu, zarówno pod względem liczby ludności jak i pod względem powierzchni. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 5., ludność 8.
  Mosty (do 1945 niem. Speck) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.