• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Govind Nihalani

  Przeczytaj także...
  Bangalore (hindi बंगलूर, trb.: Bangalur, trl.: Baṁgalūr; kannada ಬೆಂಗಳೂರು; ang. Bangalore) – trzecie co do wielkości miasto i piąta aglomeracja w Indiach – 8,7 mln (2011) mieszkańców. Położenie miasta na płaskowyżu Dekan (950 m n.p.m.) zapewnia mu łagodny klimat.Amitabh Bachchan (właściwie Amitabh Harivansh Bachchan; hindi: अमिताभ बच्चन, gudżarati: અમિતાભ બચ્ચન, ur. 11 października 1942 w Allahabadzie) – indyjski aktor i producent filmowy, ambasador dobrej woli UNICEF.
  Om Puri (hindi: ओम पुरी, Om Purī; ur. 18 października 1950 w Ambala, Hariana) to indyjski aktor filmowy grający zarówno w w filmach rodzimej produkcji, jak i poza swoim krajem. Obok Shabana Azmi, Kulbhushan Kharbandai Smita Patil, czy Naseeruddin Shah, z którym w tym samym roku ukońnczył renomowaną National School of Drama zalicza się do grupy aktorów "nowego indyjskiego kina" lat 70. i 80., uznawanych bardziej jako aktorów niż gwiazdy filmowe. Brali oni udział w tworzeniu filmów niekomercyjnych zaangazowanych politycznie i społecznie. W 1990 został odznaczony Orderem Padma Shri, a w 2004 Orderem Imperium Brytyjskiego za udział w filmach angielskojęzycznych.
  Govind Nihalani (z lewej)

  Govind Nihalani (ur. 19 sierpnia 1940 w Karaczi) – indyjski operator, scenarzysta, producent i reżyser filmowy. Jego rodzina wyemigrowała z Pakistanu do Indii podczas podziału Indii. Zaczął jako operator (ukończył studia na Shree Jaya Chamrajendra w Bangalore w 1962). Kojarzony z początku z wczesnymi filmami Shyama Benegala i zdjęciami do nagrodzonego Oscarami filmu Gandhi Richarda Attenborougha. 5 nagród, 2 nominacje – za zdjęcia do Junoon i Vijeta, za reżyserię Aakrosh, Ardh Satya i Aghaat, a także za dialogi w filmie Dev (z Omem Puri i Amitabhem Bachchanem).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Droh Kaal (ang. Times of Betrayal) to autorski dramat sensacyjny zrealizowany w 1994 roku przez Govind Nihalani, reżysera Dev. Odpowiada on za reżyserię, scenariusz, produkcję i zdjęcia do filmu. W rolach głównych występują Om Puri i Naseeruddin Shah. W filmie debiutuje też Manoj Bajpai (Satya, Pinjar).

  Filmografia[]

  Reżyser[]

  1. Dev (2004) (także dialogi, operator i producent)
  2. Deham (2001) (także scenariusz, operator i producent)
  3. Thakshak (1999) (także scenariusz, operator i producent)
  4. Hazaar Chaurasi Ki Maa (1998) (też scenariusz, operator i producent)
  5. Sanshodhan (1996)
  6. Droh Kaal (1994) (też scenariusz, operator i producent)
  7. Karm Yodha (1992)
  8. Jazeere (1991) (TV) (też scenariusz i operator)
  9. Pita (1991) (też scenariusz i operator)
  10. Rukmavati Ki Haveli (1991) (też scenariusz i operator)
  11. Drishti (1990/I) (też scenariusz, operator i producent)
  12. "Tamas" (1986) TV mini-serial, operator i producent
  13. Aghaat (1985) – też operator
  14. Party (1984)
  15. Ardh Satya (1983)
  16. Vijeta (1982) – i operator
  17. Aakrosh (1980) – i operator

  Scenarzysta[]

  1. Kuruthipunal (1996)
  2. Rukmavati Ki Haveli (1991)

  Operator[]

  1. Ardh Satya (1983)
  2. Arohan (1982)
  3. Kalyug
  4. Anugraham (1978)
  5. Junoon (1978)
  6. Kondura (1978)
  7. Bhumika: The Role (1977)
  8. Manthan (1976)
  9. Nishaant (1975)
  10. Ankur (1974)
  11. Kaadu (1973/I)

  Linki zewnętrzne[]

 • [1] oficjalna strona.
 • [2]
 • [3]
 • [4] Dyskusja między Nihalani i Rakesh Sharma, IX 2005)
 • [5] Nihalani mówi o Dev. Wywiad Taran Adarsh w indiafm.com (9 VI 2004)
 • [6] Nihalani wywiad Saibal Chatterjee w The Hindustan Times.
 • [7] Zafar Anjum wywiad Nihalani na Chowk.com (16 II 2003)
 • [8] Piroj Wadia – wywiad z Nihalani dla Screen (3 maja 2002)
 • [9] Manjulaa Negi o Nihalani w The Hindustan Times
 • [10] Dhiraj Singh -10 pytań do Nihalani w Outlook (12 marca 2001)
 • [11] filmref.com analizuje film Aakrosh.
 • [12] Blog na temat Aakrosh.
 • [13] Filmografia z spicevienna.com
 • [14] Filmografia działu filmów w NY Times.
 • [15] Sharmila Taliculam – wywiad z Nihalani dlarediff.com (01 Dec 1999)
 • [16]
 • [17] glamsham.com na temat Thakshak
 • [18] Nihalani filmografia w MSN Movies.
 • [19] podsumowanie z Encyclopaedia of Hindi Cinema pod Gulzar, Govind Nihalani i Saibal Chatterjee.
 • Junoon (urdu: جنون, hindi: जुनून, tłum.: Obsesja) to bollywoodzki dramat historyczny z 1978 w reżyserii Shyam Benegala, autora Zubeidaa, czy Welcome to Sajjanpur. W rolach głównych Shashi Kapoor, Nafisa Ali, Shabana Azmi, Kulbhushan Kharbanda i nagrodzony Filmfare Naseeruddin Shah. Film jest ekranizacją opowiadania Lot gołębi napisanego przez Ruskin Bonda , autora też sfilmowanej The Blue Umbrella. Przedstawia on na tle powstania sipajów z 1857 roku historię braci z rodu Pasztunów. Dwaj z nich zbrojnie walczą z Brytyjczykami o wolność Indii, trzeci żyje jak urzeczony miłością do Angielki.To historia indyjskiego marzenia o wolności, które wówczas utopione w krwi spełniło się dopiero 90 lat później w 1947 roku. To także historia miłości, w której zakochanych dzieli zbyt wiele – kolor skóry, religia, a także przynależność do narodu najeźdźców i podbitych.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Richard Samuel Attenborough (ur. 29 sierpnia 1923 w Cambridge) – brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy, laureat Oscara, ambasador dobrej woli UNICEF. Starszy brat znanego przyrodnika i podróżnika Davida.
  Nishaant ("Koniec nocy") to indyjski dramat społeczny wyreżyserowany przez mistrza kina niekomercyjnego Shyam Benegala (Zubeidaa, Trikal). W rolach głównych Amrish Puri i aktorzy kina społecznego Shabana Azmi, Naseeruddin Shah oraz Smita Patil. Film przedstawia dramat społeczny i psychologiczny, którego akcja rozgrywa się w głuchej indyjskiej wiosce rządzonej despotycznie przez zamindara. Historia ta to studium władzy wspartej na ludzkim strachu, krzywdy, przed którą nikt nie broni i próby wymierzenia sprawiedliwości, która staje się karykaturą siebie samej. W centrum relacje między braćmi, w małżeństwach i urzeczenie kobietą, która należy do innego mężczyzny. Film powstał w oparciu o prawdziwą historię, która zdarzyła się w latach 30-ch w stanie Andhra Pradesh.
  Gandhi – film fabularny z 1982 w reżyserii Richarda Attenborough z Benem Kingsleyem w roli tytułowej. Zdobywca Oscara.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Thakshak to dramat i film akcji z 1999 roku z Ajay Devganem i Tabu w rolach głównych. Za rolę negatywną nagrodzono w nim Rahula Bose. To film twórcy Dev Govinda Nihalani. Jest on autorem scenariusza, reżyserem, producentem i operatorem filmu. Film ten opowiada historię przemiany człowieka. Pod wpływem miłości gangster pragnie porzucić dotychczasowe życie. W centrum filmu rosnąca bliskość i zaufanie przeradzające się w miłość, która pomaga inaczej spojrzeć na siebie, stawać się lepszym człowiekiem. Film pokazuje też relacje między przyjaciółmi i w rodzinie, między ojcem a synem, który decyduje się iść własną drogą odrzucając zasady wpojone mu przez ojca.
  Karaczi (ang. Karachi, urdu کراچی, Karaći) – największe miasto w Pakistanie, położone w południowej części kraju, nad Morzem Arabskim, na północnym skrawku delty Indusu. Stolica prowincji Sindh. Miasto w 1998 roku zamieszkiwało 9 339 023 osób.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama