• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gottfried Helnwein

  Przeczytaj także...
  Maximilian Schell (ur. 8 grudnia 1930 w Wiedniu) − austriacki aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Wyrok w Norymberdze. Jest ojcem chrzestnym Angeliny Jolie.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Hiperrealizm, superrealizm lub fotorealizm – kierunek w malarstwie XX wieku, którego celem jest przedstawianie rzeczywistości z jak największą precyzją. Termin ten po raz pierwszy zastosował Daniel Abadie w odniesieniu do twórców amerykańskich odtwarzających na płótnach fotografię.

  Gottfried Helnwein (ur. 8 października 1948 r. w Wiedniu) – artysta pochodzenia austriacko-irlandzkiego. Uprawia kilka gałęzi sztuk, od tradycyjnego malarstwa, poprzez fotografię aż po performance.

  Życiorys[]

  Helnwein studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der Bildenden Künste, Wien). Skończył z wyróżnieniem (the Master-class prize), otrzymał również nagrody Kardinal-König prize oraz Theodor-Körner prize.

  Jego wczesne prace to przede wszystkim hiperrealistyczne akwarele przedstawiające okaleczone dzieci; motyw ten był często wykorzystywany również w licznych perfomances w miejscach publicznych. Helnwein jest konceptualnym artystą; koncentruje się przede wszystkim na psychologicznych i socjologicznych aspektach niepokoju i lęku wśród społeczeństwa, które to z kolei wywodzą się z historycznych wydarzeń i politycznych dyskusji. W rezultacie jego prace często są postrzegane jako prowokacyjne i kontrowersyjne.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Helnwein studiował tradycyjne malarstwo i choć nadal maluje, w swoich pracach sięga również po różne techniki artystyczne, wykorzystując współczesną technikę i media, szczególnie w głośnych i kontrowersyjnych perfomances.

  Uprawia również rysunek, freski, fotografię, rzeźbę oraz projektuje inscenizacje i kostiumy do wielu spektakli teatralnych, baletu czy opery, m.in. dla Staatsoper Hamburg, Volksbühne Berlin, Los Angeles Opera. Stworzył wiele dekoracji teatralnych dla takich twórców jak Maximilian Schell (Los Angeles Opera), Jürgen Flimm (Hamburgische Staatsoper), Hans Kresnik (Volksbühne Berlin, Staatstheater Stuttgart, Deutsches Schauspielhaus Hamburg), Gregor Seyffert (Robert Schumann-Festival, Düsseldorf) i Gert Hof (Hamletmaschine, d’Heiner Müller, Berlin, Monachium).

  Akwarela − nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Technika ta polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru.Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.

  Obecnie mieszka i pracuje w Irlandii i w Los Angeles. Żonaty z Renate Helnwein, ma czwórkę dzieci: Cyril, Mercedes, Ali Elvis oraz Amadeus.

  Ma wciąż liczne wystawy na całym świecie w galeriach, na ulicach i w renomowanych muzeach.

  Wybrane publikacje[]

  The Child, Works by Gottfried Helnwein
  One man exhibition 2004 San Francisco Fine Arts Museums
  Robert Flynn Johnson, Harry S. Parker

 • Robert Flynn Johnson, The Child, Works by Gottfried Helnwein
  (ISBN 0-88401-112-7)
 • Helnwein, Monograph
  Gottfried Helnwein, Retrospective 1997 State Russian Museum St. Petersburg
  Alexander Borovsky, Curator for Contemporary Art, Klaus Honnef, Peter Selz, William Burroughs, Heiner Müller, H.C. Artmann.
  Alexander Borovsky, The Helnwein Passion

  Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń.Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
 • Peter Selz, Helnwein – The Artist as Provocateur
  Klaus Honnef, Helnwein – The Subversive Power of Art
 • (ISBN 3-930775-31-X), Koenemann, 1999 (ISBN 3-8290-1448-1)

  Helnwein – Ninth November Night
  The Documentary
  Museum of Tolerance, Simon Wiesenthal Center, Los Angeles
  Johnathon Keats, Simon Wiesenthal
  Johnathon Keats, Helnwein, The Art of Humanity

  Autoportraits. Les métamorphoses esthétiques du double
  Der Untermensch, 2004, Edition Braus, Musée d’Art Moderne Strasbourg, Exposition particulière, 1986
  Peter Gorsen Peter Gorsen, Musée d’Art Moderne Strasbourg, Expostion individuelle, 1986

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Le nazisme dans l'œuvre d’Anselm Kiefer et Gottfried Helnwein
  Université Paris I. Panthéon-Sorbonne, Galia Fischer
  Mémoire de Maîtrise d’Histoire de l’art 2003
  Galia Fischer, Le nazisme dans l'œuvre d’Anselm Kiefer et Gottfried Helnwein

  Gottfried Helnwein – Rozmawiał i tłumaczył: Michał Szyksznian
  Celebritarian.pl Gottfried Helnwein – Rozmawiał i tłumaczył: Michał Szyksznian

  Gottfried Helnwein – l’horrible et le sublime
  Benedikt Taschen Verlag 1992
  Andreas Mäckler Andreas Mäckler, Gottfried Helnwein – l’horrible et le sublime

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • www.helnwein-museum.com
 • www.helnwein-theater.com
 • www.helnwein-photography.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.